Lastnik miri

Se lahko zaradi rušitve bioplinarne ponovi ekološka katastrofa?

Katja Kirn Vodopivec
7. 3. 2024, 06.02
Deli članek:

V društvu Eko Bistrc z zaskrbljenostjo spremljajo rušitev zapuščene bioplinarne v Ilirski Bistrici, v kateri je ostala precejšnja količina odpadkov. »Glede na to, da so rezervoarje že delno razrezali, nas resno skrbi, da se ne ponovi zgodba z Žgajnarjem,« so sporočili, inšpektorat za okolje in energijo pa pozvali, naj uvede izredni inšpekcijski nadzor nad rušitvijo objekta. Lastnik bioplinarne miri, da nevarnosti za ekološko katastrofo ni.

Katja Kirn Vodopivec
Podjetje Odpad Bistrica je začelo rušiti bioplinarno v Ilirski Bistrici.

»Če rezervoarji popustijo, bi vsebina lahko nenadzorovano končala v okolici. Strah je toliko večji, ker objekt leži na priobalnem pasu reke Reke in v vplivnem območju Parka Škocjanske jame,« so v društvu Eko Bistrc zaskrbljeni zaradi rušitve bioplinarne v Ilirski Bistrici, ki že od leta 2012 ne obratuje, njena prvotna lastnica, družba Bio Futura, pa je od leta 2015 v stečaju. V bioplinarni je takrat ostalo še okoli 7500 kubičnih metrov neiztrošenega substrata.

Pred dvema tednoma so v društvu Eko Bistrc inšpektorat za okolje in energijo pozvali, naj opravi urgentni inšpekcijski nadzor nad rušitvenimi deli, ki jih izvaja zdajšnji lastnik, podjetje Odpad Bistrica iz Slovenske Bistrice. »Bioplinarna je bila zaradi neustrezne gradnje in v končni fazi stečaja nedokončana, čeprav se je v njej izvajalo poskusno obratovanje. Bojazen občanov Ilirske Bistrice je, da se bo rušitev objekta izvedla nelegalno, brez gradbenega dovoljenja. Iztek neznane vsebine, ki se nahaja v objektu, pa bi zaradi bližine reke Reke lahko povzročil onesnaženje večjega obsega,« so še zapisali v predlogu za izvedbo inšpekcijskega nadzora.

wikipedia
V društvu Eko Bistrc so zaskrbljeni, da se odpadek iz načetih rezervoarjev ne bi izlil v bližnjo reko Reko.

Inšpekcijskega postopka še niso uvedli

Z inšpektorata za okolje in energijo so nam potrdili, da so prijavo prejeli, a inšpekcijskega postopka še niso uvedli. Kot so pojasnili, »za odstranitev objektov po gradbenem zakonu (GZ-1) ni potrebno gradbeno dovoljenje, temveč je treba samo prijaviti začetek del«. Prijavo je podjetje Odpad Bistrica oddalo januarja letos na upravni enoti v Ilirski Bistrici. »S strani gradbene inšpekcije je bil opravljen pregled prijave začetka del in 29. februarja samega gradbišča. Na dan pregleda se dela niso izvajala, zato ugotovitveni postopek še ni končan,« še navajajo.

Bioplinarno naj bi podrli do konca aprila

»Dela izvajamo po etapah. Trenutno imamo odprto še gradbišče v Divači. V Ilirsko Bistrico pridemo, ko nimamo dela drugje,« nam je na vprašanje, ali so rušitev ustavili, odgovoril direktor podjetja Odpad Bistrica Benjamin Kropec, ki je bioplinarno kupil aprila lani v stečajnem postopku. Že takrat je napovedal, da bo objekt porušil, še prej pa odpadek v njem počistil. »Vse to tudi počnemo,« je zatrdil in dodal, da bodo dela zaključili do konca aprila. Večino odpadka naj bi iz objekta že odpeljali v drugo bioplinarno. V katero, ne razkriva. Kot je dejal, je trenutno v rezervoarjih še okoli 200 kubičnih metrov odpadkov. Namigovanja, da bi se lahko v Ilirski Bistrici zgodila podobna ekološka katastrofa kot nedavno na kmetiji Žgajnar, pa Kropec ostro zavrača. »Nič takega se ne bo zgodilo. Nobene nevarnosti ni, da bi odpadek kam iztekal. Ti rezervoarji so iz jekla, ni možno, da bi razpadli.«

Za del postrojenja se je zanimala tudi kmetija Žgajnar

Na vprašanje, ali že ima kupca za del še uporabnega postrojenja, nam je Kropec odgovoril, da se je za mešala iz bioplinarne še pred nesrečo zanimal lastnik kmetije Žgajnar iz Studenca. Ali to drži in kakšne načrte imajo z bazenoma na kmetiji, ki naj bi bila del bodoče bioplinarne, za katero naj bi Žgajnarjevi že leta 2011 pridobili gradbeno dovoljenje, smo vprašali odvetnico Sašo Štepec, ki zastopa kmetijo, na odgovore pa še čakamo. »Ne vem, ali je Žgajnar po tem dogodku še zainteresiran za nakup. Počakal bom, da se izjasni, sicer pa imam še enega potencialnega kupca iz Hrvaške,« nam je povedal Kropec. Tudi načrt, da bo na mestu porušene bioplinarne postavil sončno elektrarno, ostaja, je dodal.