Vlada je na današnji seji sprejela odlok, s katerim določa zdravniške storitve, ki jih morajo zdravniki opravljati v času stavke. »Gre za storitve, za katere so pacienti napoteni s stopnjo nujnosti zelo hitro, storitve za vse ranljive skupine, na primer invalide, ki so v tem trenutku diskriminirani, izdajo zdravniških potrdil in bolniških listov, napotitve pacientov na nadaljnje zdravljenje in zagotavljanje informacij o zdravstvenem stanju oskrbovancev v domovih za starejše in posebnih socialno-varstvenih zavodih in druge storitve, potrebne za uveljavljanje pravic iz socialnih zavarovanj,« je primere naštela ministrica Valentina Prevolnik Rupel.
Ministrica pravi, da je cilj vlade »zaščita ljudi in njihovih temeljnih človekovih pravic kot jih določa ustava«. Ob tem je spomnila na hude omejitvah dostopnosti invalidov do zdravniških pregledov za podaljšanje vozniškega dovoljenja, s čimer je invalidom onemogočena vsakodnevna mobilnost in vključevanje v delo in nasploh v družbo. S tem se jim poslabša kakovst življenja, je opozorila ministrica in dodala, da »zato stavka Fidesa nikakor ne more biti upravičena in razlog za neizvajanje teh storitev.«
Odlašanje, bi lahko povzročilo resno zdravstveno škodo
Prav tako bo v skladu z odlokom treba obravnavati paciente z napotnico zelo hitro. »Glede na dejstvo, da Fidesova stavka traja že sedem tednov in da je čas njenega zaključka težko napovedati, bi odlašanje s temi storitvami pacientom lahko povzročilo resno zdravstveno škodo,« je pojasnila ministrica, ki poudarila še, da se zaveda pomembnosti pravice do stavke, vendar pa mora ta biti sorazmerna in nikakor ne sme pretehtati nad drugimi ustavno zagotovljenimi pravicami, kot sta pravica do zdravstvenega varstva in pravica do socialne varnosti.
Na dodatno novinarsko vprašanje, ali odlok vendarle ne posega v pravico zdravnikov do stavke, je ministrica odgovorila, da ga je pregledala služba vlade za zakonodajo in da je zakonska podlaga trdna. Poudarila je, da je treba spoštovati sorazmernost vseh pravic, ki so zapisane v ustavi. »Ustavni sodniki bodo zagotovo prepoznali našo skrb za invalide in druge najranljivejše skupine,« je dejala.
Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides stavka od 15. januarja. Zahteva ureditev plačnega sistema zdravnikov v posebnem zdravstvenem stebru, določitev karierne poti zdravnika in odpravo plačnih nesorazmerij, vključno z dvigi plač starejšim zdravnikom. Po več pogajalskih sejah z vladno stranjo, ki sodeč po izjavah predstavnikov obeh strani niso prinesle napredka, je glavni stavkovni odbor Fidesa na seji 30. januarja soglasno sprejel sklep, da vodstvom zdravstvenih zavodov predajo preklice soglasij za nadurno delo. Preklici v veljavo večinoma stopijo z začetkom marca.
Mediacija ena od možnih rešitev
Na vprašanje, v katerih zdravstvenih ustanovah bodo imeli po uveljavitvi umikov soglasij zdravnikov največje težave, je ministrica odgovorila, da podatke še zbirajo. Končno analizo bodo na ministrstvu za zdravje pripravili danes ali v petek. Sicer pa so bila po njenih besedah zadnja stavkovna pogajanja s sindikatom Fides prejšnji četrtek, naslednja pa so predvidena za prihodnji torek. Tako ministrica kot predsednik Fidesa Damjan Polh sta v pogovoru za Val 202 v sredo izpostavila možnost mediacije med vladno in sindikalno stranjo. Prevolnik Rupel je danes dodatno pojasnila, da na zadnjem srečanju s Fidesom, ki se ga je udeležila s predsednikom vlade Robertom Golobom, ta ideja še ni bila omenjena, pojavila se je v sredo.
»Mislim, da je to ena od možnih rešitev za naprej,« je dejala in dodala, da je vladna stran odprta za rešitev, samo da se ta najde. O izbiri mediatorja še ne razmišljajo, je pa kar nekaj možnosti, je povedala ministrica.
Za Fides je odlok nezakonit
V Fidesu so se na vladni odlok ekspresno odzvali. Po njihovi oceni gre za nezakonito potezo. »V sindikatu Fides ne vidimo pravne podlage, na kateri bi lahko vlada z odlokom določala obseg zdravniških storitev, ki sodijo v minimum delovnega procesa in s tem širila zakonsko določen obseg minimuma delovnega procesa,« so zapisali in pomahali z drugim odstavkom sedmega člena Zakona o stavki: »Z zakonom ali na zakonu temelječem odloku skupščine družbenopolitične skupnosti, ki določa dejavnosti in dela posebnega družbenega pomena, se predpiše način zagotavljanja pogojev iz prvega odstavka tega člena«. Ta odločba po njihovem predvideva možnost, da se način zagotavljanja minimuma delovnega procesa lahko določa tudi z odlokom, a da mora ta odlok temeljiti na zakonu, kar pomeni, da mora biti za takšen odlok oziroma določanje načina zagotavljanja pogojev z odlokom podlaga (pooblastilo) v zakonu. »Takšnega pooblastila pa ni ne v Zakonu o zdravstveni dejavnosti in tudi ne v določbah Zakona o zdravniški službi, ki oba konkretno določata skladno s pooblastilom iz 2. odst. 7. člena Zakona o stavki nabor zdravniških storitev, ki sodijo v minimum delovnega procesa tekom stavke. Vlada se sedaj zelo očitno poslužuje nezakonitih postopanj in prisile za zaustavitev oziroma omejitev stavke,« pravijo v Fidesu.
Kaj na vse pravi Zdravniška zbornica Slovenije?
V Zdravniški zbornici Slovenije po poročanju STA ocenjujejo, da za vladni odlok »ni videti pravne podlage.« Ob tem so opozorili, da nikakršen odlok ne more nadomestiti 1200 zdravnikov, kolikor jih v Sloveniji manjka, da bi dosegli njihovo povprečno število v EU. Izvajanje zdravniške službe po navedbah zbornice v času stavke določata zakon o zdravniški službi in zakon o zdravstveni dejavnosti, ki pa ne vsebujeta pooblastila vladi, da bi ta lahko z odlokom spreminjala oziroma širila nabor storitev, ki se morajo izvajati. Bolj podrobno stališče bo zbornica podala, ko se bo lahko seznanila s sprejetim odlokom vlade, so sporočili iz zbornice.