Vlada je na predlog ministrstva za zdravje v četrtek sprejela uredbo o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja za letošnje leto. Ta na področju nujne medicinske pomoči prinaša podlago za vzpostavitev 15 satelitskih urgentnih centrov, ki bodo tako kadrovsko kot tudi tehnično opremljeni za takojšnjo obravnavo akutno bolnih.
Seznam predvidenih satelitskih urgentnih centrov: ZD Kočevje, ZD Postojna, ZD Tolmin, ZD Sežana, ZD Idrija, ZD Ilirska Bistrica, ZD Šmarje pri Jelšah, ZD Sevnica, ZD Kranj, ZD Velenje, ZD Litija, ZD Črnomelj, ZD Škofja Loka, ZD Domžale, ZD Ivančna Gorica in ZD Grosuplje.
Zbrana množica pred ZD Kamnik
Uredbi pa nasprotujejo prebivalci na območju, ki ga pokriva Zdravstveni dom Kamnik. Na shodu, ki po njihovih navedbah nima organizatorja, ampak naj bi šlo za spontan odziv ogorčenih in zgroženih prebivalcev s Kamniškega, so se pred kamniškim zdravstvenim domom zbrali pod geslom »Urgence ne damo!« ter s tem izrazili podporo kamniški urgenci, od Vlade Republike Slovenije in Ministrstva za zdravje pa odločno zahtevali, da se, v okviru reorganizacije službe nujne medicinske pomoči, tako imenovani »satelitski urgentni center« uredi tudi v Kamniku.
S protestnim shodom so želeli prebivalci občin Kamnik in Komenda, ki so, kot pravijo nad novim poskusom ukinjanja kamniške urgence več kot zgolj ogorčeni, Vladi Republike Slovenije in Ministrstvu za zdravje odločno in glasno sporočiti, da na noben način ne bodo dopustili slabšanja zdravstvenih storitev Zdravstvenega doma Kamnik, predvsem pa ne zmanjševanja kvalitete in obsega storitev Nujne medicinske pomoči Kamnik oz. ukinjanja kamniške urgence.
Slapar: Ne bomo dopustili, da se dobro delujoč sistem razkraja
Na nujnost kamniške urgence so danes poleg kamniškega župana Mateja Slaparja opozorili tudi podžupan Komende Aleš Marinko, nekdanja predsednica Zdravniške zbornice Slovenije Zdenka Čebašek Travnik in nekdanji notranji minister Aleš Hojs.
Kot je dejal Slapar, ki se je vsem zahvalil, da so se udeležili protesta, meni, da gre za neumno dejanje. "Začeli so reorganizirati dobro delujoč sistem, ki na območju občin Kamnik in Komenda, ki skupaj štejeta 37 tisoč prebivalcev, in kjer sistem zelo dobro deluje. Z nujno pomočjo smo prebivalci izredno zadovoljni. Nujna medicinska pomoč rešuje življenja, zato ne bomo dovolili, da se dobro delujoč sistem razkraja. Od države in vlade zahtevamo, da v prejšnjem tednu sprejeto uredbo razveljavi," je bil kritičen in dodal, "da dokler ne bodo te norosti ustavili, bodo vztrajali na protestih".
Slapar je v nagovoru tudi spomnil, da gre za hribovito območje, ki zajema tudi Veliko Planino in Kamniško-Savinjske Alpe, na katerem je več kot 130 naselij. "Kjer so naše prebivalke in prebivalci in kjer so nenazadnje poleti tudi turisti, ki tudi rabijo pomoč, če do najhujšega pride, in odsotnost zdravnika, ki bi bil prisoten tukaj, je za nas nedopustna," je poudaril.
Podžupan Občine Komenda Aleš Marinko pa je dodal, da jim hočejo vzeti nekaj, kar jim pripada. "40.000 nas je in pripada nam to in zato se bomo tudi borili. Vsi vemo, kaj pomeni 20 minut ali pol ure v stoječem prometu, pogovarjamo se o človeških življenjih, zato se bomo borili z vsemi sredstvi, da bomo preprečili odvzem nujne medicinske pomoči."
Pomočnica direktorja ZD Kamnik za področje zdravstvene nege Milena Osolnik ob tem poudarja, da nimajo zagotovil za nedoločen čas, da bo urgenca v Kamniku ostala. "Mi imamo zagotovila, da bo tako eno leto in da se bo potem ponovno presejalo, kakšna bo mreža, in zelo nas skrbi, da se bodo ta čas ustanovili urgentni centri in nam bo to odvzeto," je dejala in poudarila, da želijo pisna zagotovila, da ne bo NMP v Kamniku, ko se bodo zgradili satelitski urgentni centri, "kar na tihem" ukinjena.. V ZD Kamnik namreč želijo imeti 24-urno oskrbo skozi cel teden z ambulanto in zdravnikom urgentne medicine.
Ministrstvo: V Kamniku ne ukinjamo nujne medicinske pomoči
Ker na seznamu predvidenih satelitskih urgentnih centrov ni ZD Kamnik, so župana Kamnika in Komende Matej Slapar in Jurij Kern ter direktor ZD Kamnik Sašo Rebolj ministrici za zdravje Valentini Prevolnik Rupel konec prejšnjega tedna poslali dopis, v katerem protestirajo zaradi napovedane reorganizacije nujne medicinske pomoči. Nanj pa se je pred današnjim shodom odzval državni sekretar na ministrstvu za zdravje Denis Kordež, ki je med drugim poudaril, da vladna uredba ZD Kamnik ne jemlje nujne medicinske pomoči, pač pa jo krepi. Tako bodo tudi tamkajšnji zdravniki še vedno nepretrgoma delovali v nujni medicinski pomoči zdravstvenega doma.
Na vprašanje, zakaj se na ministrstvu glede na pretekle odpore Kamničanov do sprememb v NMP niso odločili za sklic sestanka, je Kordež odgovoril, da so bila izhodišča za prenovo NMP predstavljena maja lani, prisotni pa da so bili predstavniki vseh zdravstvenih domov. "V pripravo izhodišč so bili vključeni tudi zdravniki iz ZD Kamnik," je poudaril Kordež in dejal, da zato težko razume za 17. uro napovedan protest v Kamniku v podporo tamkajšnji urgenci, je še dejal.
Ni prvič, da so Kamničani in Komendčani na nogah
"Dvakrat nam je že uspelo in nam bo tudi tokrat, da ohranimo našo urgenco. Eno najboljših, če ne celo najboljšo v Sloveniji," pravijo Kamničani in Komendčani, ki so se ukinjanju kamniške urgence odločno uprli že leta 2015, ko je bila Ministrstvu za zdravje izročena tudi peticija z več kot 11.500 podpisi občank in občanov, pred dobrim letom pa tudi s t.i. »Stavko pacientov«, ki je pred ZD Kamnik potekala v začetku leta 2023.