Na šoli, kjer so dogodek potrdili, so najeli varnostno službo. Po naših informacijah se je to zgodilo zadnje dni januarja, učenec je v šolo prišel z nožem, o čemer so iz šole obvestili policiste. Ker so bili v incident vpleteni otroci, šole ne bomo izpostavljali z imenom. Gre za eno od kraških šol.
Ravnateljica je potrdila, da je do nasilnega dogodka prišlo v njihovi šoli. »Ne drži, da staršev nismo obvestili. To smo storili prek e-asistenta,« je pojasnila. Staršem so sporočili, da zaradi težjih varnostnih razmer uvajajo dodatne varnostne ukrepe, s katerimi želijo zagotoviti večjo varnost učencev in zaposlenih, zato so najeli tudi varnostno službo. »Na šoli se dobro zavedamo, da je spodbudno in varno okolje zelo pomembno,« poudarja ravnateljica. Zato v šoli izvajajo preventivne ukrepe; ko izvedo za kakšen izreden dogodek, ravnajo po predpisanih pravilih in protokolu.
Ravnateljica: »Razmere so obvladljive«
Zagotavlja, da takšnih primerov ne pometajo pod preprogo in tudi sicer dobro sodelujejo z vsemi pristojnimi službami, ki so jih vključili tudi tokrat. V začetku leta so opazili, da je nekaj več neupravičenega izostajanja od pouka, ob novem letu so v dveh primerih zasegli petarde, pri nekaterih učencih so opazili elektronske cigarete (vejpe). V vseh primerih so se takoj odzvali (učencem so izrekli skupno osem opominov). Ravnateljica ocenjuje, da je razmeroma malo takšnih primerov. »Razmere so zelo obvladljive, večjih vzgojnih problemov nimamo, razen enega, ki pa je hud,« je dodala.
Pestra preteklost učenca
Omenjenemu učencu, ki je letos znova začel obiskovati njihovo šolo, so letos izrekli že tri vzgojne opomine. Aktivno sodelujejo s pristojno enoto centra za socialno delo, ki obravnava učenčevo družino. Ko so bili konec januarja obveščeni o sumu hujše kršitve, so poklicali policiste, ki zdaj preiskujejo okoliščine. Podrobnosti o tem, kar se je zgodilo, naša sogovornica zaradi vpletenosti otrok ne more razkrivati. Dejala je, da učitelji in drugi zaposleni noža, s katerim naj bi učenec prišel v šolo, sicer niso videli. Obvestili so tudi ministrstvo za vzgojo in izobraževanje oziroma inšpektorat za šolstvo. Sledili so njihovim nasvetom in najeli varnostno službo, s tem se je strinjalo tudi vodstvo občine.
Učencu dodelili dodatno pomoč
Učenec se pri njih šola od prvega razreda, pred letošnjim šolskim letom je bil tri leta vključen v drugačno obliko izobraževanja. Konec lanskega poletja pa je sodišče odločilo, da bo šolanje znova nadaljeval v njihovi šoli. Dogovorili so se za hibridni model, dodelili so mu dodatno strokovno pomoč, na šolo je prihajal na individualne ure. Že v začetku šolskega leta so oblikovali multidisciplinarni tim, v katerem so sodelovali tudi strokovni delavci centra za socialno delo. »Otrok je prišel v zelo podporno okolje,« poudarja ravnateljica, a dodaja, da je žal nekaj otrok tudi »vzgojno neodzivnih«. Po njenih besedah ne gre za »pedagoško nemoč«, temveč za zelo kompleksno zadevo. V primerih, ko z družinami dobro sodelujejo, kmalu ugotovijo, da gredo stvari v pravo smer.
V začetku tedna so o tej problematiki govorili tudi na seji sveta staršev. Starši so izrazili zaskrbljenost in podprli vodstvo šole pri prizadevanjih za večjo varnost, hkrati pa predlagali kadrovske okrepitve, s katerimi bi učencem zagotovili še več ustrezne podpore.
Od družine je odvisno, ali bo pomoč sprejela
Z družino omenjenega učenca se že več let ukvarja tudi pristojna enota centra za socialno delo Južna Primorska. Direktorica Tjaša Rodman je povedala, da so vsi deležniki, ki sodelujejo v tem primeru, uporabili vse možnosti s področja socialne varnosti ter varstva pravic in koristi otrok, da bi podprli in okrepili družino. A je v takih primerih vedno odvisno od družine, ali bo pomoč sprejela. »Vsi si želimo, da bo otrok svoje ravnanje in vedenje spremenil,« je dodala.