Minilo bo leto dni

Nasilje na ljubljanski psihiatrični kliniki: policija je podala kazensko ovadbo

Polona Krušec
16. 2. 2024, 19.15
Posodobljeno: 16. 2. 2024, 19.28
Deli članek:

Lani spomladi so javnost vznemirila pričevanja o domnevnem nasilju na Psihiatrični kliniki Ljubljana. Kaj naj bi se dogajalo za štirimi stenami zdravstvenega zavoda, so naznanili nekateri zaposleni, nekdanji zaposleni, pacienti in njihovi svojci. Policija je svojo preiskavo zaključila. Kaj je odkrila?

Marko Vavpotič/M24
Psihiatrična klinika Ljubljana

Spomnimo, o čem so poročale žrtve ali priče: zdravstveni tehnik naj bi, da bi obvladal pacientko z demenco, uporabil fizično silo in ji pri tem zlomil roko. Še en zaposleni naj bi z blazino dušil hospitalizirano osebo. Govorilo se je o grožnjah, udarcih in verbalnih obračunih.

Generalni direktor klinike Bojan Zalar je navedbe o nasilju zavrnil, saj da zaupa v strokovne nadzore, ki jih na kliniki po vsaki prijavi nasilja vestno izvajajo, in prav v nobenem primeru »nepravilnosti niso pokazali«, je glasno ponavljal že lani.

Kolikokrat so v tej bolnišnici beležili pritožbe pacientov in/ali svojcev na račun nasilja nad pacienti? Izvedeli smo, da je bilo v zadnjih petih letih takih prijav pet, kar je vodilo v enako število izrednih strokovnih nadzorov. Po Zalarjevih navedbah noben nadzor ni potrdil nasilnega ravnanja zaposlenega oziroma več zaposlenih s pacienti. Zaradi tega se tudi ni odločil za odstop, ga je pa k temu pozval nekdanji minister Danijel Bešič Loredan. »Vse informacije o očitanih domnevnih incidentih smo večkrat in podrobno preverili in pri tem doslej nismo pridobili indicev, ki bi očitkom pritrjevali. Kot direktor sem se v minulih letih na vsak najmanjši indic odstopanja od strokovnih smernic odzval hitro, strogo in učinkovito. Ne morem in ne bom pa posegal v delo sodelavcev zgolj zaradi pavšalnih informacij v javnosti in pritiskov,« se je na njegov poziv odzval Zalar.

Primož Lavre
Bojan Zalar, generalni direktor psihiatrične klinike v Ljubljani

Nad dementna bolnika

Njegova zagotovila, da se tovrstni incidenti niso dogajali, resno spodkopava niz pričevanj o nasilju. Nazadnje – pred nekaj meseci – sta se oglasili dve izredni študentki z dolgoletnimi izkušnjami v zdravstvu, ki sta že decembra 2022 prijavili fizično nasilje nad starejšimi pacienti. Portalu N1 sta zaupali, da sta decembra 2022 na enoti za gerontopsihiatrijo, kjer sta opravljali klinično prakso, videli, kako je zdravstveni tehnik večkrat udaril starejšega gospoda z demenco, gospe z demenco, ki se je upirala merjenju tlaka, pa je zvil roke za hrbet in jo obvladal.

Po besedah študentk je starejša ženska ob tem jokala in vpila. Pričevalki omenjata še nekaj drugih primerov nasilja. Univerzitetna psihiatrična klinika Ljubljana je po tem razkritju uvedla še en izredni strokovni nadzor, prijavo je prejela tudi policija. Sklepi nadzora: zaposleni, s katerimi so opravili razgovore, menda osebno niso videli, slišali oziroma zaznali neprimernega ravnanja.

Pretresi v komisiji

Javnost pričakuje izsledke sistemskega nadzora klinike, ki ga je odredilo ministrstvo za zdravje oziroma njegov Urad za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu (UNKIZ). Ta še vedno ni zaključen, čeprav so ga zagnali že pred devetimi meseci, kar se zdi (pre)dolgo. V tem času so zdravstveni resor vodile kar tri osebe – Danijel Bešič Loredan, Robert Golob, ki je ministrstvo prevzel po odstopu Bešič Lordana, zdaj pa je na funkciji nova ministrica Valentina Prevolnik Rupel, kar zagotovo vpliva na še vedno nedokončano aktivnost. Poleg tega komisijo, ki ga nadzor izvaja, pretresajo odhodi več članov; po poročanju N1 naj bi odpoved dala predsednica komisije Sara Erdić.

Ministrstvo za zdravje smo vprašali, kdo so člani komisije in tudi ali je njena predsednica Sara Erdić res odstopila ter kaj je razlog njenega odhoda. Odgovorili so, da zaradi zagotavljanja nepristranskosti dela komisije imen njenih članov ne bodo razkrivali. »To je povezano s potrebo po zaščiti njihove zasebnosti in varnosti, da se lahko osredotočijo na svojo odgovornost brez nepotrebnih zunanjih vplivov,« so utemeljili in dodali, da bodo poskrbeli, da bo nadaljevanje nadzora potekalo nemoteno. »Skrb za nadzor bo prevzela ustrezna pooblaščena oseba na UNKIZ, ki bo zagotovila, da se nadzor izvaja v skladu z veljavno zakonodajo in standardi. Potrudili se bomo, da bodo vsi postopki opravljeni v najkrajšem možnem času, ob tem pa bomo zagotovili kakovostno poročilo o nadzoru,« so še dejali.

Bobo
Izvedeli smo, da je Policijska postaja Moste zaključila preiskavo.

Policija svoje delo opravila

Od tiskovne predstavnice Policijske uprave Ljubljana smo izvedeli, da je policijska postaja Moste zaključila preiskavo. Ministrstvo za zdravje jim je izročilo okoli 20 pričevanj o nasilju, dejanskih prijav policiji o nasilnih dogodkih, ki naj bi jih nad pacienti zagrešili zaposleni, pa je bilo pet. Po preiskavi so podali eno kazensko ovadbo zaradi povzročitve lažje poškodbe. Podrobnosti, zaposleni katerega kadrovskega profila je kazensko ovaden, niso želeli komentirati. Na potezi je tožilstvo.

Kako tolmačiti vsaj dvajset pričevanj o nasilnih dogodkih in na koncu samo eno kazensko ovadbo? 

Zanimivosti

zivali pri veterinarju (3)
Pasje težave

Moj pes smrči. Ali je to normalno?

kringa-naslovna
Vampir iz Istre

Prvi vampir v Evropi

jajca na pultu
Vsestransko živilo

Nasveti, ki vam pridejo prav pri uporabi in pripravi jajc

janin vrt1 shutterstock
Vrtnina za vsak vrt

Kako do lepega česna

umazana tipkovnica
Leglo umazanije

Bakterij na tipkovnici je več kot na javnem stranišču

Bryan Jonhson
Nesmrtnost: nova resničnost

Nima 27, ampak 47 let: Prvi človek, ki je uspešno pomladil svoje telo