Bolniki na čakanju

Bodo svojeglavi stavkajoči zdravniki po stavki končali na sodišču?

Žiga Kariž
15. 2. 2024, 20.15
Posodobljeno: 22. 4. 2024, 07.24
Deli članek:

Na Zavodu za zdravstveno varstvo Slovenije opozarjajo, da bodo morali zdravniki, ki kršijo predpise, ki urejajo pravico do stavke, za svoja dejanja odgovarjati.

Sašo Bizjak
Zdravniki menijo, da ni zakonske podlage, ki bi jih prisilila v izdajanje bolniških listov.

Le nekaj dni po začetku zdravniške stavke so številni pacienti ugotovili, da je med storitvami, ki jih zdravniki za dosego svoj ciljev odrekajo državljanom, tudi izdajanje bolniških listov. Ministrstvo za zdravje in Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije sta takoj 18. januarja in nato še 25. januarja 2024 obvestila vse zdravstvene domove, da so zdravniki tudi v času stavke dolžni zavarovanim osebam zagotavljati zdravstvene storitve, ki so nujne za socialno varnost zavarovanih oseb, med katere spada tudi izdaja bolniškega lista.

Ni pravne podlage

Iz sindikata Fides so ne glede na posledice, ki jih ima njihova (ne)dejavnost, v javnost poslali odločno sporočilo: »Prav nobene pravne podlage ni, na osnovi katere bi lahko MZ in ZZZS od stavkajočih zdravnikov zahtevala, da v času stavke tistim bolnikom, ki ne spadajo med osebe, ki so tudi v času stavke deležne celovite obravnave, izdajajo za njihovo zdravstveno stanje nenujne dokumente, med katere spadajo tudi potrdila o bolniški odsotnosti.«

Jure Klobčar
Damjan Polh, predsednik Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides.

Kažejo se posledice

Potem ko je vsak povedal svoje, je razprava o tem potihnila, s koncem meseca, ko morajo kadrovske službe urediti podatke o prisotnosti zaposlenih na delovnem mestu, pa se je začelo kazati realno stanje. »Ali je normalno, ker je zdravniška stavka, da ni novih odločb za bolniški stalež? Stara odločba je potekla 31. januarja, nove še ni. Po zakonu bi delavca lahko po petih dneh odpustili,« je eden od zapisov, na katerega so nas opozorili naši bralci. Neizdajanje bolniških listov ima lahko številne posledice, vprašanje je, ali se jih zdravniki v popolnosti zavedajo. Pacient brez bolniškega lista je, kot je omenjeno v zapisu, lahko odpuščen. Za čas svoje odsotnosti ne more dobiti nadomestila, prav tako mu ga delodajalec ne more izplačati. Če gre za dolgotrajno bolniško odsotnost, bo težko določiti rok, po katerem izplačevanje nadomestila iz delodajalce preide na ZZZS in, ne nazadnje, bolniki brez zaključenega bolniškega staleža se ne morejo vrniti na delo, tudi če so zdravi.

Nevzdržen položaj

Ob tem se pojavi tudi vprašanje, kako bo mogoče bolniške staleže urediti za nazaj. Nekateri delodajalci zdaj delavcem za čas odsotnosti pišejo dopust in upajo, da bodo stvari lahko uredili pozneje. A to ne bo preprosto, saj ni jasno, ali zdravniki, ki bolniških niti ne odpirajo niti jih ne zapirajo, vodijo kakršnokoli evidenco. Ker gre za administrativno opravilo, bo na koncu verjetno vse odvisno od medicinskih sester, ki skrbijo za administracijo. Zavod za zdravstveno zavarovanje opozarja, da delodajalci, ki bodo zaposlenemu samoiniciativno obračunali nadomestilo za bolniški stalež, le tega pozneje ne bodo mogli pobotati s plačo delavca, ker to prepoveduje zakon, prav tako ne bodo smeli uveljavljati refundacije s strani ZZZS, četudi bi bili do nje upravičeni.

Leo Caharija
Koliko pacientov je ostalo brez bolniških ni jasno.

Kaj storiti?

Pacienti so se zaradi nastalih razmer znašli v nevzdržnem položaju. Na ministrstvu za zdravje pa svetujejo: »Če bolniki naletijo na težave in menijo, da bi jim lahko odpoved storitve hudo in nepopravljivo poslabšala zdravje (tudi v primeru neizdaje bolniškega lista), naj se najprej obrnejo na vodstvo zavoda, v katerem stavkajoči dela, nato na zastopnike pacientovih pravic. O kršitvi lahko obvestijo tudi zdravstveni inšpektorat (ZIRS).« Enak nasvet smo prejeli od ZZZS. Ministrstvo za zdravje smo povprašali, kakšne sankcije bodo doletele zdravnike, ki ne bodo upoštevali njihovih navodil, in odgovorili so nam, da bodo »o ustreznosti neizdajanja bolniških listov med stavko presojali pristojni organi«. Na ZZZS pa opozarjajo zdravnike, da bodo morali stavkajoči v primeru nezakonitega postopanja pri izvajanju pravice do stavke nositi tudi odgovornosti, ki izhajajo iz predpisov, ki urejajo pravico do stavke.

Stanje nadzirajo inšpektorji

Kot je bilo že povedano, izvajanje stavke spremlja tudi zdravstveni inšpektorat. Nanj smo naslovili vprašanje, koliko kršitev predpisov, ki urejajo stavko, so zaznali, a odgovora do konca redakcije nismo prejeli. Prav tako nas je zanimalo, ali je delovna inšpekcija pri svojem delu že naletela na primere neupravičene odsotnosti z dela oziroma neurejeno evidenco delovnega časa, ki bi bila posledica neizdanih bolniških listov, a odgovorov prav tako še nismo prejeli.

Estrada

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu