Neznani razlogi

Slovenija naj bi zavrnila kandidata Srbije za veleposlanika

A.S./STA
23. 11. 2023, 18.42
Posodobljeno: 23. 11. 2023, 21.54
Deli članek:

Slovenija naj ne bi podelila agremaja kandidatu Srbije za veleposlanika, je danes poročal časnik Delo. Srbski predsednik Aleksandar Vučić je komentiral poročanje časnika, da bodo počakali na uradne razloge za odločitev Slovenije, preden se bo odzval.

Profimedia
Srbski predsednik Aleksandar Vučić

Srbski predsednik je danes dejal, da se bo Srbija odzvala, ko bo prejela uradne razloge, zakaj Slovenija ni podelila agremaja kandidatu Srbije za veleposlanika Zoranu Đorđeviću. Vučić je še dejal, da so mu nekatere varnostne službe povedale, da naj bi imel srbski poslovnež Dragan Šolak, ki je preko skupine United tudi lastnik portala N1 in operaterja Telemach, vpliv na odločevalce v Sloveniji. "Zdi se mi nemogoče, da bi lahko en tajkun politično vplival na resne politične odločevalce. Možno je, da obstaja drug razlog," je dodal Vučić ob robu obiska vojaškega letališča v Batajnici.

Srbski zunanji minister Ivica Dačić je kasneje potrdil, da Srbija ni dobila odgovora iz Ljubljane glede agremaja za Đorđevića, in izrazil prepričanje, da je nekorektno, da se o takšni zadevi govori v medijih in na novinarskih konferencah. Če obstajajo težave, potem se moramo o tem pogovoriti, je dejal Dačić. V nasprotnem primeru kaže na to, da obstajajo nekakšni drugi interesi in namere, je še povedal minister na skupni novinarski konferenci z belgijsko kolegico Hadjo Lahbib.

Delo je danes poročalo, da je Srbija po uradnih kanalih v začetku avgusta zaprosila Slovenijo za agrema za Đorđevića, a da ga ni dobila.

Načelno v slovenski diplomaciji velja, da podelitev agremaja sledi od šest do osem tednov od zaprosila, če seveda ne obstajajo zadržki za njegovo izdajo. To ugotavljajo pristojne institucije, od zunanjega ministrstva, policije, pravosodnih organov do Slovenske obveščevalno-varnostne službe. Ena od njih je po informacijah Dela glede Đorđevića izrazila formalni zadržek.

Đorđević je trenutno v. d. direktorja pošte v Srbiji, kot član vladajoče Srbske napredne stranke pa je v preteklosti med drugim opravljal funkciji ministra za obrambo in ministra za delo.

Po 4. členu dunajske konvencije o diplomatskih odnosih država sprejemnica, torej Slovenija, ni dolžna državi pošiljateljici pojasniti razlogov za zavrnitev privoljenja. Kot zavrnitev kandidata se v uveljavljeni diplomatski praksi šteje, če država agremaja ne izda v devetdesetih dneh od zaprosila. Po preteku treh mesecev namreč velja, da država sprejemnica kandidata za veleposlanika šteje za nezaželeno osebo. Trije meseci od zaprosila so potekli pred dvema tednoma.

Estrada

radio-1
Šou domov

Robert Roškar ostal brez sovoditeljice

Jaka Peterka
Jaka Peterka

Priljubljeni radijski voditelj iskreno o varanju

Maruša Mišmaš Zrimšek, nosečnost
Maruša Mišmaš Zrimšek

Slovenska atletinja si želi po porodu nastopiti na olimpijskih igrah

Melania in Donald Trump
Oblačenje prve dame

Kaj modni opazovalci pričakujejo od Melanie Trump?

Čedno dekle, Pretty Woman
Neprimerni in sporni

Večne filmske ljubezni, ki bi bile danes močno obsojane

dagi in monika 1
Anže Langus Petrović

Mož Avsenikove vnukinje se je navadil na poročni prstan

Zanimivosti

kavni aparat
Čiščenje in vzdrževanje

Poskrbite, da vam dragega kavnega aparata ne uniči vodni kamen

rep03-2025_naslovka
Zanimivosti

Obračun v političnem zakulisju: tarča je Robert Golob, ne Boštjan Poklukar

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala