Nezakoniti prehodi meje

Poskus odrivanja težav na evropsko periferijo, zahodni Balkan bo imel veliko težav

Timotej Milanov / STA
22. 11. 2023, 19.55
Posodobljeno: 22. 11. 2023, 20.15
Deli članek:

Ob povečanem dotoku migrantov v Evropo, ki smo mu bili priča letos, in napovedih o dodatnih pritiskih zaradi posledic vojne na Bližnjem vzhodu Evropa očitno vstopa v novo fazo priprav na morebitni migrantski val.

Zdravko Primožič/FPA
V zadnjem letu se v Sloveniji skokovito povečuje število nezakonitih migrantov.

O tem priča tudi dogovor med Italijo in Albanijo, po katerem bo Italija v Albaniji zgradila in upravljala dva sprejemna centra za migrante, ki naj bi bila namenjena predvsem ljudem, ki se iz severnoafriških držav podajo na nevarno pot prek Sredozemskega morja do italijanske obale. Kontroverzni dogovor med drugim kaže na odsotnost ustrezne evropske migracijske politike in je še en primer vedno večjega soliranja evropskih držav, katerih vodenje so prevzeli desničarski populisti.

»Kaže, da poskuša Italija izven evropskega pravnega reda z bilateralnim sporazumom reševati vprašanje migracij, kot je Avstralija podobne sporazume sprejemala s sosednjimi, ekonomsko in socialno šibkejšimi državami. Gre za dokaz, da politika ustavljanja migracij, ki jo je najavila vladajoča stranka Bratje Italije, ni uresničljiva,« pravi evropski poslanec Klemen Grošelj, ki meni, da s to potezo slabijo tudi možnosti za oblikovanje skupne evropske azilne in migracijske politike. »Pri tem vidimo, da ne gre več samo za vprašanje migracij, ki so ilegalne in stihijske, temveč tudi za to, kar danes občuti Poljska na svoji meji z Belorusijo ali pa Finska na meji z Rusijo.«

Migracije najpomembnejša tema za populiste

Profesor mednarodnih odnosov na Fakulteti za družbene vede Univerze v Ljubljani Marko Lovec pravi, da je treba na dogajanje gledati tudi v kontekstu volitev v Evropski parlament, ki bodo prihodnje leto. »Ena od raziskav, ki smo jih opravili, je pokazala, da so za desne populistične stranke migracije celo najpomembnejša tema pri mobilizaciji podpore. So pa tudi številne desnosredinske stranke po Evropi prevzele to tematiko. In ko neka tema postane tako pomembna, včasih ne gre več za to, da problem, na katerega naj bi se odzvali, izhaja iz neposrednega okolja, temveč ga politiki že sami ustvarjajo, da bi krepili lastno podporo.« Kot pravi, nekatere države to s pridom izkoriščajo. »Veliko je podatkov o tem, da Rusija načrtno pošilja migrante na evropske meje, od Poljske do baltskih držav in Finske. A to počnejo tudi druge države na Zahodnem Balkanu, to je počela tudi Madžarska.«

Kot še pojasnjuje Lovec, so se zamisli, po katerih bi prosilce za azil obravnavali v neki drugi državi, začele s predlogom, da bi jih obravnavali v prvi varni državi, nakar bi tiste, ki bi jim odobrili azil, pripeljali v Evropo. »A države, kjer naj bi se to izvajalo, nad tem niso bile prav navdušene. Vprašanje je tudi, ali bi bile sposobne gostiti vse te ljudi. Postopki so dolgi in v Evropi trajajo tudi po dve leti, kar pomeni, da bi ljudje tam obtičali, a jih verjetno ne bi bilo mogoče  tam zadržati toliko časa.« Tudi Grošelj izraža bojazen, da bi lahko zaradi tega prišlo do nestabilnosti v regiji. »S tem se breme migracij prenaša na države Zahodnega Balkana, ki so že tako ali tako pod bremenom tako imenovane balkanske migrantske poti. Dvomim, da bodo albanske oblasti – kljub dobrim namenom – sposobne nadzorovati, kako se bodo ti ljudje gibali. To je lahko dodaten dejavnik pri že zelo napetih razmerah na Zahodnem Balkanu, ki lahko privede ne samo do povečanega pritiska na balkanski poti, temveč do resne politične in varnostne destabilizacije regije.«

Balkanski sod smodnika

Ali je možno morebitne konflikte na Balkanu, na katere je opozoril ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, pričakovati predvsem v povezavi z migracijami? »Dogajanje na Kosovu 24. septembra je bilo kar pomemben alarm, torej ni nujno, da je zadeva vezana samo na migracije. Lahko pa odigrajo vlogo dodatnega sprožilca v že tako napetih razmerah na Balkanu,« pravi Grošelj. Pri tem omenja politiko predsednika Republike Srbske Milorada Dodika in vsakokratne napovedi glede odcepitve od Bosne in Hercegovine. Če bi se italijansko-albanski model uveljavil kot sprejemljiva rešitev, se odpira tudi vprašanje, kaj to pomeni za države na evropski periferiji, v katerih bi bili sprejemni centri, ki bi s tem nedvomno dobile tudi nek vzvod vplivanja na Evropsko unijo. »To pomeni, da bodo te države dobile položaj, kakršnega ima do neke mere danes že Turčija v odnosu do Evropske unije,« ocenjuje Grošelj.

Migranti kot politično orožje

V okviru predlaganega evropskega azilno-migracijskega pakta so predvideni tudi mehanizmi vračanja, še poudarja Grošelj: »Tu bi Evropska unija z uporabo svojega bogatega vira, ki se imenuje razvojna pomoč, lahko naredila bistveno več. Če bi recimo ljudi, ki bi se vračali, vključili v programe razvojne pomoči, bi lahko bistveno zmanjšali pritisk na naše meje.« A zaradi različnih stališč nekaterih držav ne kaže, da bi omenjeni pakt kmalu sprejeli na evropski ravni: »To je pa evropska realnost, kjer države iz različnih razlogov, velikokrat povsem ideoloških, še vedno ne sprejemajo rešitve, ki je na mizi. Pri tem nekatere igrajo dvojno igro, recimo predvsem Madžarska, kjer Viktor Orban migrante uporablja za izvajanje političnega pritiska in tudi za poskuse vplivanja na volitve v sosednjih državah, kot v primeru Slovaške.«

Do ponovne vrnitve migrantskega vprašanja na politične agende evropskih držav torej prihaja v času ponovnega vzpona desničarskega populizma širom stare celine, ki je tudi posledica vojne v Ukrajini in z njo povezane energetske ter draginjske krize. Ti vzroki so na Slovaškem že privedli do političnih sprememb po željah Kremlja, saj se je na oblast vrnil proruski politik Robert Fico»Na Slovaškem so imeli pred tem politično zelo turbulentno obdobje, saj so bili pod velikim pritiskom. Slovaška je ena od tistih evropskih držav, ki so bile najbolj energetsko odvisne ruskega plina in nafte,« pove Lovec in med razlogi za preobrat navede tudi dejstvo, da je Slovaška glede na število prebivalcev sprejela relativno veliko ukrajinskih beguncev.

Estrada

Kesha
Nihče ne želi imeti opravka z njim

Pevka Kesha zaradi tega incidenta preoblikovala besedilo

lady gaga gucci-gucci
Soočila se je na drugačen način

Lady Gaga spregovorila o govoricah z začetka svoje kariere, da je moški

kraljica Margareta II
Na opazovanju

Nekdanja danska kraljica Margareta II. končala v bolnišnici

peter-kočjaž, maja-oderlap
Triletna plovba

Iskreno z Majo Oderlap: Peter in Natalija sta prodala vse in se odpravila okoli sveta

mariah-carey, pevka
Izguba sestre in mame

Mariah Carey v težkih trenutkih tolaži njen bivši mož

Justin Bieber
Umaknil se je z javnosti

Justin Bieber šokiran zaradi obtožb proti Seanu 'Diddyju' Combsu: "Če bi vedel, nikoli ne bi sodeloval"

Zanimivosti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!

IMG_2113
Mednarodni festival

Speculum Artium 2024: Kjer se srečajo umetnost, znanost in virtualna resničnost

cryptocoin, kriptovaluta, mining, rudarjenje, kripto
Zanimivosti

Najboljši načrt za zaslužek s kriptovalutami: CrytocoinMiner vam omogoča zaslužek vsak dan

kovanec
Izjemno redka zbirka

Po stotih letih začeli s prodajo kovancev "kralja masla", za enega iztržili 1,2 milijona evrov

avto, henry ford
Model T

Avto je vse pregnal s ceste