Čeprav je za optimalno bivanje primerna vlažnost prostorov še kako pomembna, pa lahko previsok odstotek vlage še kako zmanjša kakovost našega življenja. Previsok odstotek vlage pogosto in zelo hitro vodi do pojava plesni. Ta je lahko posledica napak pri gradnji, uporabe prostorov, denimo kuhinje, v kateri se zaradi kuhe dviguje para, kopalnice in spalnice, kletnih prostorov … Vzrok so lahko tudi prenizke temperature v prostoru ali nezadostno prezračevanje.
Vlaga v spalnici
Zrak v spalnici je še kako pomemben, saj je od njega odvisna kakovost našega spanja in delovanja čez dan. Pri sanaciji vlažnih sten v spalnici je treba rešitve tehtno premisliti, še prej pa odkriti, zakaj so stene v spalnici sploh vlažne oziroma zakaj se na njih nabira plesen. Mogočih vzrokov je lahko več, a najpogosteje se izkaže, da je kriva slaba fasadna izolacija, zaradi česar se v spalnici v zimskem času nabira kondenz. Da bi odstotek slednjega zmanjšali, spalnico tudi čez dan ogrevajte in jo ohladite šele tik pred spanjem.
Črna zidna plesen
Če se vlaga pojavlja v višjih nadstropjih, denimo v jedilnem kotu ali dnevni sobi in se kaže kot črna zidna plesen, ponovno govorimo o slabi izolaciji zunanjih sten, zaradi česar nastaja toplotni most. Ti pojavi so precej pogosti pri starejših gradnjah, sploh v blokih oziroma tam, kjer je v nadstropju višje balkon ali betonski napušč, ki ni na spodnjem delu toplotno izoliran. Do tega pojava pride, ker po plošči zgornjega nadstropja prodira hlad v prostor, stik med zidom zunanje stene in stropom pa je hladnejši, zato se tam začne kondenzirati vlaga. Težavo lahko odpravite tako, da uredite izolacijo zgornje plošče ali notranje, da uporabite stiropor in s temi kosi obložite rob stropa v prostoru. Obloga bo zaščitila strop pred podhlajevanjem in nabiranjem kondenza ter pred nastankom plesti.