Anketa

Bi Slovenci priznali Palestino?

G.G./STA
6. 11. 2023, 19.52
Posodobljeno: 6. 11. 2023, 19.55
Deli članek:

To so ugotavljali v anketi, ki jo je za časnik Delo izvedel inštitut Mediana.

Profimedia
Vsakdanji prizor v Gazi.

Kmalu po vnovični zaostritvi 75 let trajajočega konflikta med Izraelci in Palestinci se je na politično agendo vrnilo vprašanje statusa palestinske države. V Sloveniji je Levica dva dneva po napadu Hamasa in začetku izraelskih povračilnih napadov na Gazo vlado pozvala k priznanju neodvisne Palestine.

Mesec dni pozneje sodeč po rezultatih ankete inštituta Mediana priznanje Palestine podpira 39,9 odstotka odstotka vprašanih. 14,1 odstotka sodelujočih je odgovorilo "mogoče", 23,6 odstotka pa se jih s priznanjem ne strinja. 22,5 odstotka jih je o vprašanju neodločenih. Kot pojasnjuje Delo, je ugotovljena podpora primerljiva s tisto iz leta 2018, ko je slovenska politika zadnjič resno razmišljala o takšnem koraku.

Tako kot takrat je tudi sedaj stranka, ki najbolj poziva k priznanju, Levica. Vodja njene poslanske skupine Matej T. Vatovec je 9. oktobra na vlado naslovil poslansko pobudo, v kateri jo je pozval, naj obsodi Izrael kot državo kršiteljico mednarodnega prava, prične s postopki za priznanje Palestine kot neodvisne države ter vzpostavi sistem nadzora in prepovedi izraelskega blaga, proizvedenega na palestinskih ozemljih.

Ministrica Tanja Fajon, ki je v preteklosti sama pozivala k priznanju Palestine, je v preteklih tednih dejala, da bo glede tega treba doseči konsenz, da pa to ta čas ni prioriteta. Slovenija kljub temu po njenih besedah ostaja zavezana t. i. rešitvi dveh držav.

Palestino trenutno priznava 138 od skupno 193 držav članic Združenih narodov, med njimi je tudi devet držav članic EU. Švedska je leta 2014 edina doslej to storila po tem, ko se je pridružila uniji.

Raziskava slovenskega javnega mnenja je bila izvedena med 24. in 26. oktobrom med 520 anketiranci.

Estrada

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu