1.november

Nagrobne sveče so breme za okolje, najbolje se jim je popolnoma izogniti.

M.G./STA
26. 10. 2023, 12.09
Posodobljeno: 26. 10. 2023, 13.54
Deli članek:

Ministrstvo za okolje poziva k čim manjši uporabi nagrobnih sveč, fundacija Svečka pa bo organizirala ekološko-humanitarno akcijo.

Bobo
Število nagrobnih sveč se sicer iz leta v leto zmanjšuje, a vendarle so še vseeno breme za okolje.

Trend masovnega prižiganja nagrobnih sveč ob dnevu mrtvih, ki ga vsako leto obeležujemo 1.novembra, se sicer iz leta v leto zmanjšuje, vendar je prižganih in nato zavrženih sveč še vedno preveč in so breme za okolje.

Zato ministrstvo za okolje, podnebje in energijo pred 1. novembrom poziva k čim manjši uporabi nagrobnih sveč, najbolje pa se ji je po njihovih navedbah povsem izogniti.

Leta 2022 smo Slovenci kupili za 3992 ton sveč

Kot so v današnjem sporočilu za javnost zapisali na ministrstvu, smo v Sloveniji lani kupili 3992 ton nagrobnih sveč, od tega večino parafinskih (elektronskih je bilo manj kot deset odstotkov). Podatki sicer kažejo, da se letna količina kupljenih nagrobnih sveč zmanjšuje. V primerjavi z letom 2010 se je količina lani zmanjšala za skoraj 40 odstotkov, v primerjavi z letom 2021 pa za štiri odstotke.

Odpadne nagrobne sveče so sestavljene iz ohišja, ki je običajno iz plastike ali stekla, kovinskega pokrovčka, ostankov voska in v primeru elektronskih nagrobnih sveč tudi iz elektronske komponente. Leta 2021 je bilo od 4177 ton sveč, danih na trg, skupaj zbranih za 2064 ton odpadnih nagrobnih sveč. Od tega je bilo recikliranih 1097 ton.

Noben odpadek ni dober odpadek

Odpadne nagrobne sveče sicer niso nevaren odpadek, vendar njihovo odstranjevanje lahko povzroča škodljive vplive na okolje. Zagotavljanje recikliranja odpadnih materialov iz nagrobnih sveč prispeva k ohranjanju naravnih virov in preprečevanju izpustov v okolje zaradi nevarnih snovi, ki nastajajo pri razpadanju ali sežiganju polivinil klorida.

Največje težave po navedbah ministrstva povzroča kopičenje odpadnih sveč pri upravljavcih pokopališč in izvajalcih občinske javne službe zbiranja komunalnih odpadkov. Velike količine skladiščenih odpadnih nagrobnih sveč povečujejo tudi požarno ogroženost, kar se je pred časom pokazalo pri požarih odpadkov.

Predniki vam ne bodo zamerili

"Število prižganih sveč na grobu ne bi smelo biti merilo našega spoštovanja do pokojnih," so poudarili na ministrstvu. Obiskovalce pokopališč zato pozivajo, naj prižgejo čim manj sveč oziroma se temu v celoti izognejo. "Predniki vam ne bodo zamerili, potomci pa vam bodo za to hvaležni. Če pa želite na vsak način prižgati svečo, potem uporabite sveče, ki jih je mogoče znova napolniti, ali takšne z daljšim časom gorenja," so dodali.

Akcija Manj svečk za manj grobov

Fundacija Svečka bo ta teden v 27 slovenskih krajih znova organizirala ekološko-humanitarno akcijo Manj svečk za manj grobov. Namen akcije je zmanjšati količino sveč na pokopališčih v času 1. novembra in zbrana sredstva preusmeriti v dobrodelne namene. Sredstva bodo med drugim letos namenjena prizadetim v poplavah.

V projektu sodeluje 150 organizacij in več kot 500 prostovoljcev iz vse Slovenije. Fundacija bo vsa zbrana sredstva namenila prejemnikom iz krajev, ki sodelujejo v projektu, in sicer bodo namenjena za nakup medicinskih pripomočkov ter za zdravljenje bolnih in življenjsko ogroženih.

Estrada

radio-1
Šou domov

Robert Roškar ostal brez sovoditeljice

Jaka Peterka
Jaka Peterka

Priljubljeni radijski voditelj iskreno o varanju

Maruša Mišmaš Zrimšek, nosečnost
Maruša Mišmaš Zrimšek

Slovenska atletinja si želi po porodu nastopiti na olimpijskih igrah

Melania in Donald Trump
Oblačenje prve dame

Kaj modni opazovalci pričakujejo od Melanie Trump?

Čedno dekle, Pretty Woman
Neprimerni in sporni

Večne filmske ljubezni, ki bi bile danes močno obsojane

dagi in monika 1
Anže Langus Petrović

Mož Avsenikove vnukinje se je navadil na poročni prstan

Zanimivosti

rep03-2025_naslovka
Zanimivosti

Obračun v političnem zakulisju: tarča je Robert Golob, ne Boštjan Poklukar

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?