Letos je študij na področju računalništva začelo 417 novih študentov, ob tem pa si je računalniško izobrazbo pri njih želelo pridobiti še 220 dijakov, a zanje že letos ni bilo dovolj razpisanih mest. Zmanjševanje financiranja se torej dogaja ob dejstvu, da se mladi zavedajo perspektivnosti področja in se želijo izobraževati za inženirje računalništva in informatike, in čeprav digitalna strategija države predvideva vse večje potrebe po računalniških kadrih, ki jih že zdaj primanjkuje v zasebnem in javnem sektorju, bodo vpis omejili.
Naslednje leto bo namreč na fakulteti 50 vpisnih mest manj, ker je ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije že po dveh letih ukinilo financiranje povečanega vpisa v programe računalništva in informatike, ki je sicer vsaj deloma omililo razkorak med številom izobraženih kadrov in potrebami po njih v državi.
Že zdaj jih je pol premalo
Po podatkih Gospodarske zbornice Slovenije naj bi vsako leto potrebovali 6000 novih strokovnjakov, vendar jih Slovenija ne izobrazi niti pol toliko, pri tem pa država financiranje izobraževanja teh profilov celo zmanjšuje. »Na trgu dela tega kadra praktično ni. Obenem ima država ambiciozne strategije na področju digitalnega prehoda, razvoja umetne inteligence in drugih visokotehnoloških področjih. Če želimo dosegati strateške cilje in omogočiti gospodarstvu rast in razvoj na področjih, ki danes usmerjajo napredek in omogočajo najvišjo dodano vrednost, je nujno investirati v kadre, ki bodo to lahko podprli. Tisti dijaki, ki se na FRI ne bodo uspeli vpisati, so gotovo izgubili priložnost izobraziti se za enega najbolj iskanih poklicev,« je povedal Miha Bejek iz službe za komuniciranje na FRI.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Zato bo na slovenski trg dela vsako leto prišlo 50 inženirjev ali magistrov računalništva manj. Na ta delovna mesta se bodo lahko zaposlovali drugi profili, ki pa nimajo ustreznega ozadja in znanja, so še prepričani na fakulteti.
Univerza mora sama razporejati denar
»Univerza v Ljubljani prejme skupna sredstva, ne financirajo se študijski programi posebej, ampak izvajanje študijske dejavnosti celotne univerze. Od univerze se pričakuje, da bo ob načrtovanju razpisa za vpis razporejala tudi razpoložljive kadrovske, prostorske in finančne vire. Sredstva med članice univerze razporeja univerza sama.«
Ker se ministrstvo zaveda problematike, je v minulih dveh letih financiralo razpis dodatnih vpisnih mest za zagotovitev kadrov na področjih računalništva in informatike ter zdravstva. »Ministrstvo pa je že novembra 2022 obvestilo univerzo, da dodatna vpisna mesta na vseh študijskih področjih, razen na področju zdravstva, ne bodo več dodatno financirana, saj že v pripravi proračuna za prihodnji dve leti upoštevano, da se bo število vpisnih mest na določenih študijskih programih oziroma področjih povečalo,« dodaja Gregor Resman z ministrstva za visoko šolstvo.