S pridobitvijo frekvenc bodo lahko podjetja, občine in drugi vzpostavili zasebna mobilna omrežja visoke kvalitete in nizkih zakasnitev. Kot je danes na novinarski konferenci v Ljubljani dejal direktor Akosa Marko Mišmaš, bo to omogočilo transformacijo obstoječe industrije v sodobno industrijo 4.0, digitalizacijo lokalnih skupnosti, implementacijo pametnih mest ipd.
"Zasebna mobilna omrežja zagotavljajo industrijskim vertikalam številne prednosti, vključno z izjemno nizko zakasnitvijo, zasebnostjo omrežja, varnostjo in združevanjem podatkovne pasovne širine, hkrati pa omogočajo posodabljanje proizvodnih linij, souporabo opreme, mobilnih robotov, avtomatsko voženih vozil v različnih časovnih obdobjih," je povedala vodja sektorja za upravljanje radiofrekvenčnega spektra pri Akosu Janja Varšek in dodala, da se takšna omrežja lahko povezujejo tudi z javnim omrežjem.
V tujini zasebna mobilna omrežja že uspešno uporabljajo
V tujini zasebna mobilna omrežja s tehnologijo LTE in tudi 5G uspešno uporabljajo v industriji za avtomatizacijo procesov, v zdravstvu za podporo zdravstvenih aplikacij, npr. za oddaljen nadzor operacij ali izmenjavo podatkov, v rudarstvu za podporo komunikacijam na površini in pod zemljo, v pristaniščih, v komunali in elektrodistribuciji, za upravljanje pametnih mest, je Varšek navedla nekatere primere uporabe.
Mobilni operaterji po njenih besedah ponujajo možnost sodelovanja z zasebnimi omrežji, ki so integrirana v javno omrežje. Na dražbah v letih 2014 in 2021 so pridobili frekvence, ki omogočajo uvedbo samostojnega 5G-omrežja in tudi rezinjenje, ki je pogoj za kakovost storitve in nizke zakasnitve.
Ker pa je investicija v samostojno 5G-omrežje draga in rezinjenje še ni v zadostni meri implementirano oz. še ni na voljo komercialnih paketov, ki bi to vertikalam omogočili, agencija predvideva nameniti del spektra vertikalam za izgradnjo zasebnih omrežij za njihove potrebe, je dejala. Uporabniki bodo lahko takšno omrežje postavili sami ali za to najeli mobilnega operaterja oz. ponudnike opreme.
Razpis bo predvidoma objavljen oktobra, odpiranje ponudb decembra
Akos bo za to namenil frekvence v radiofrekvenčnih pasovih 2300 megahertzev (MHz) in 3600 MHz. Podelil jih bo prek javnega razpisa, na katerega se bodo lahko prijavile vertikale, ali obstoječi mobilni operaterji, ali morebiti novi nišni operaterji, ki vidijo svojo priložnost v zagotavljanju storitev vertikalam, je povedala Varšek.
Najnižji znesek plačila oz. izklicne cene za frekvence bo potrdila vlada, odvisne pa bodo od števila prebivalcev v posamezni občini. Vertikale, ki bodo frekvence uporabljale za lastne potrebe, da bodo v skladu z zakonom plačale nekoliko nižji znesek, je dejala.
Razpis bo predvidoma objavljen oktobra, odpiranje ponudb pa bo decembra. V okviru razpisa bo v treh blokih v vsaki občini na voljo skupaj 40 Mhz spektra.
Razpis bo izveden v treh fazah. Po odpiranju bo agencija v prvi fazi preverila interes vertikal - pravnih ali fizičnih oseb, ki uporabljajo prilagojene elektronske komunikacijske storitve za lastne potrebe in njihova panoga niso telekomunikacije, ampak npr. promet, industrija, kmetijstvo, mediji, energetika, zdravstvo.
V prvi fazi bo pri izboru ponudb v vsaki občini veljala omejitev za en frekvenčni blok. Po pregledu ponudb bo agencija ugotovila, za katere bloke v katerih občinah ni presežnega povpraševanja, in bo zanje izdala odločbo o dodelitvi frekvenc. Za bloke, za katere bo presežno povpraševanje, pa bo izvedla javno dražbo.
Ko bo prva faza zaključena, bo agencija nepodeljene bloke podelila vsem, ki bodo izrazili interes za sodelovanje v drugi fazi. Tudi v tej bo postopek izbire enak. Bloke, ki ne bodo podeljeni v drugi fazi, bo ponudila vsem zainteresiranim za sodelovanje v tretji fazi. V tej fazi pa omejitev ne bo, postopek izbire bo enak - če ne bo presežnega interesa, bo se bo podelila odločba, v primeru presežnega interesa pa bo sledila dražba.
Po zaključku zadnje faze bo agencija uspešnim dražiteljem in ponudnikom izdala odločbo o dodelitvi radijskih frekvenc, dražitelji bodo morali poravnati omenjeni znesek za učinkovito rabo omejene naravne dobrine. Akos ocenjuje, da bodo odločbe izdane do sredine leta 2024.
Akos bo možnosti pridobitve frekvenc za lastna omrežja in primere iz prakse gospodarstvu, občinam in drugim zainteresiranim predstavil na delavnici v torek v Ljubljani.