V starem mestnem jedru Lendave so pripravili Bogračfest. Kar 63 ekip se je pomerilo v kuhanju bograča, poleg tega je ves čas prireditve dišalo tudi iz kotlov društev in turističnih ponudnikov, ki so za obiskovalce pripravljali še druge tradicionalne prekmurske jedi, vse skupaj pa so obiskovalci lahko poplaknili z žlahtno kapljico iz Lendavskih goric.
Spoštovati tradicionalne slovenske jedi
Točno opoldne so po zvoku ročne gasilske sirene začeli kuhati, prej so si ekipe smele pripraviti samo sestavine in okrasiti tekmovalni prostor. Bograč je s svojo ekipo kuhal tudi zmagovalec oddaje Masterchef Luka Novak, ki je priznal, da te jedi še ni kuhal, jo je pa pred prihodom v Lendavo dobro preučil s pomočjo spleta. »Ko so me iz Občine Lendava povabili, da pridem kuhat bograč, se mi je to zdel zelo zanimiv izziv. Takoj sem bil za. Vem, da so v drugih ekipah res izkušeni kuharji bograča. Mislim, da moramo spoštovati tradicionalne slovenske jedi in se truditi, da jih dvignemo na višji novo.«
Podžupan, ki opravlja funkcijo župana Ivan Koncut, je izrazil veselje, da se po pandemiji v Lendavo spet vračajo turisti in izletniki. »Na Bogračfestu sodelujejo samo taki, ki znajo skuhati dober bograč, komisija pa mora potem odločiti, kateri so boljši od drugih.« Direktorica Zavoda za turizem in razvoj Lendava Martina Bukovec, ki je vodila organizacijo, pa je dodala, da je na lendavskih ulicah spet tisto pravo vzdušje. »Veliko ljudi je, ki dihajo s to prireditvijo in se trudijo, da bi se mesto predstavilo v res lepi luči. Tako smo tudi ustvarili eno največjih, lahko bi dejali, največjo kulinarično prireditev v Sloveniji.«
Tekmovala tudi ekipa iz Novega Sada
Letos so na tekmovanju sodelovale ekipe iz Slovenije, Hrvaške in Madžarske, prvič tudi iz Novega Sada v Srbiji. Vodja ekipe Društva žena Bukovac iz Novega Sada Dragana Amidžič je povedala, da tudi pri njih kuhajo jed, ki je podobna prekmurskemu bograču, vendar so sestavine nekoliko drugačne. »Zato smo se pred kuhanjem posvetovali s člani Kulturno-turističnega društva Lendava - Novi Sad, s katerim že več let sodelujemo. Na prireditvi v Lendavi je zelo dobro razpoloženje, kakor na podobnih prireditvah v Srbiji, kjer smo sodelovale na tekmovanju v kuhanju tradicionalnih jedi.«
Vrsto let pa na tekmovanju v kuhanju bograča v Lendavi sodeluje Marika Feher, ki kuha skupaj z drugimi člani Društva vinogradnikov in sadjarjev Lendava. »Na tekmovanju člani društva sodelujemo zaradi druženja, zabave. Seveda pa se trudimo tudi, da bi bil naš bograč čim boljši. Pri tem se držimo tradicionalne recepture in priprave jedi. Obiskovalcem ponujamo tudi svoja vina. Lani smo imeli najlepše okrašeno stojnico, bili pa smo že tudi tretji in četrti z bogračem.«
Po mnenju ocenjevalne komisije, ki ji je predsedovala Zdenka Tompa, je najboljši prekmurski bograč skuhala ekipa Filc, drugi so bili Eko-park Lendava, tretji pa Thermal Resort Lendava. Najlepše urejen je bil tekmovalni prostor Zavoda za kulturo madžarske narodnosti Lendava.
Mnenja zgodovinarjev o izvoru prekmurskega bograča se razlikujejo, se pa vsi strinjajo, da je nastal v okolici Lendave. Po mnenju nekaterih so prekmurski bograč pripravljali predvsem v zidanicah na štedilnikih. Prekmurski lončarji so zato izdelovali večje posebne posode za pripravo bograča za šest ali osem oseb. Jed se je kuhala približno tri ure na štedilniku brez dvigovanja pokrova, ta čas pa so lahko delali v vinogradu, pretakali vino ali počeli kaj drugega, skrbeti je bilo treba le za občasno nalaganje drv na ogenj. Podobne jedi poznajo tudi v sosednjih pokrajinah Madžarske in Hrvaške ter v panonski nižini Srbije.