Nevzdržne razmere

Zaradi rojev komarjev aktivnosti na prostem postajajo nevzdržne

Ines Baler
29. 8. 2023, 06.12
Posodobljeno: 14. 11. 2023, 13.58
Deli članek:

Prebivalcem Pomurja so preživljanje poletnih dni na prostem povsem zagrenili komarji. Ti niso bolj kot v preteklih letih namnoženi le na območjih rek, potokov in jezer, ampak domala povsod. V Sloveniji, kjer je do zdaj popisanih 41 vrst teh insektov, je njihovo zatiranje z biocidnimi sredstvi prepovedano.

Osebni arhiv
Katja Adam je ena vodilnih raziskovalk komarjev pri nas in poudarja, da je v tem obdobju največ invazivnih vrst teh insektov.

Glavni vzrok za množično pojavnost nadležnih insektov so poplave iz začetka tega meseca, čemur pritrjuje tudi Katja Adam, ena vodilnih raziskovalk komarjev pri nas. »Poplavam običajno spomladi in poleti sledi povečano število odraslih komarjev. Velika količina stoječe vode in ustrezne temperature, kakršne trenutno imamo, so povod za porast števila komarjev,« pravi biologinja s Fakultete za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije Univerze na Primorskem.

Pojasnila je, da ličinke in bube komarjev živijo v vodi. »Samice komarjev jajčeca odlagajo na več načinov. Nekatere vrste svoja jajčeca odlagajo neposredno na vodno gladino. Če po poplavah ostane stoječa voda, lahko pričakujemo, da bodo na te vodne površine samice komarjev odlagale svoja jajčeca, iz njih se bodo izlegle ličinke, nato bube in nato odrasli komarji.« Nadalje razlaga, da lahko druge vrste jajčeca odlagajo tik ob rob vodne gladine in iz teh jajčec se ličinke izležejo šele, ko jih preplavi voda. Prav tako lahko komarji jajčeca odlagajo v manjše posode z vodo ali na vlažno zemljo vzdolž rek in jezer. »Če so samice komarjev teh vrst pred deževjem že odlagale jajčeca v razne posode, sode z vodo in druge vodne zadrževalnike in jih je ob deževju preplavila voda, se iz njih izležejo ličinke,« pojasnjuje Adamova, ki še dodaja, da je to značilnost invazivnih vrst, tigrastega, korejskega in japonskega komarja, pa tudi nekaterih naših domorodnih vrst.

V Sloveniji je bilo za zdaj popisanih 41 vrst komarjev, tiste, ki so aktivne tudi podnevi, so invazivne vrste. V tem času leta prav te vrste dosežejo vrh v razširjenosti. »Ker se ljudje zdaj veliko več zadržujejo zunaj čez dan zaradi sanacije nastale škode, je število srečanj z dnevno aktivnimi vrstami tudi povišano.« Raziskovalka navede, da obstajajo še komarji poplavnih ravnic rek in jezer. »Samice komarjev teh vrst svoja jajčeca odložijo na zemljo ob reke in jezera. Ko se voda dvigne in jajčeca preplavi, se iz jajčec lahko razvijejo ličinke, nato bube in na koncu odrasli osebki. To se zgodi večinoma ob obilnih padavinah spomladi, čemur z zamikom sledi povečano pojavljanje takih vrst. Lahko pa se to seveda zgodi tudi poleti, če pride do poplav, kar se je zgodilo sedaj,« pravi Adamova.

V državi je zadnjih nekaj let potekal monitoring komarjev, podatki kažejo, da je bilo največ teh insektov ob jezerih in poplavnih ravnicah rek v severovzhodni in osrednji Sloveniji. Letos se monitoring ne izvaja, lahko pa na podlagi preteklih informacij sklepamo, da je tudi tokrat veliko komarjev, katerih razvojni krog je vezan na poplavne ravnice rek, ter invazivnih vrst, ki imajo trenutno vrh v pojavnosti. 

Biocidi prepovedani

V Sloveniji komarjev v zunanjem okolju ne smemo zatirati z biocidnimi sredstvi. Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) pojasnjuje, da prisotnost in povečano število komarjev ne upravičujeta uporabe teh sredstev z namenom, da se zmanjša njihovo število, saj bi to vplivalo tudi na druge žuželke, na primer čebele. »Uporaba insekticidov v zunanjem okolju je strokovno smiselna oziroma upravičena pri pojavu nalezljive bolezni, ki jo prenašajo komarji. Tega v Sloveniji do zdaj ni bilo,« pravijo v NIJZ. Prav tako pri nas za uporabo ni registriran noben insekticid za zatiranje komarjev. Če bi bil, bi bil dostopen na trgu in bi se lahko uporabljal.

»Njihova uporaba, dokler so komarji le nadležni in se zaradi njih ne pojavi izbruh bolezni pri ljudeh ali živalih, pa strokovno ni upravičena. V primeru izredne situacije, kot je izbruh bolezni, ima država zakonsko možnost za hiter nadzor nad komarji z namenom zamejitve bolezni,« pravijo. V državi tudi ni vzpostavljene možnosti za iztrebljanje oziroma zmanjševanje zaroda komarjev. Na ličinke komarjev sicer vplivajo larvicidi, vendar v Sloveniji za zdaj ni uradno registriran nobeden, potekajo pa postopki registracije. 

Kako pa lahko ljudje, tudi organizatorji dogodkov na prostem, ukrepajo proti komarjem? Katja Adam v prvi vrsti navaja osebno zaščito. »Svetujemo tudi, da se pristojni usmerijo v izobraževanje javnosti, kako lahko ljudje čim bolj omejijo izpostavljenost komarjem ter izvajajo preventivne ukrepe v svoji okolici, kot so odstranjevanje posod in predmetov s stoječo vodo, pokrivanje zbiralnikov vode, izpraznitev vrtnih bazenov, ko se ne uporabljajo, pospravljanje odpadkov, ki lahko zadržujejo vodo, namestitev zaščitnih mrež na okna in vrata

Jure Kljajić
V prodaji so številni izdelki, ki naj bi pomagali pregnati komarje, od zapestnic, spiral do lovilnikov mrčesa.

Tako ukrepajo na Primorskem 

V tem poletju so, tako kot nekaj prejšnjih let, v nekaterih občinah na Primorskem komunalna podjetja v stoječe vode na javnih površinah vnašala sredstvo aquatain. Sogovornica pravi, da je to sredstvo učinkovito pri zatiranju ličink in bub v vodi. Deluje mehansko in na vodni gladini ustvari film, ki preprečuje dihanje in razvoj komarjevih ličink ter polaganje jajčec. Po opisu sodeč naj ne bi obremenjevalo okolja in naj ne bi bilo škodljivo za ljudi, živali, rastline. Z enim samim mililitrom sredstva pa naj bi se preprečil razvoj komarjev v enem kubičnem metru vode. Sogovornica kot težavo pri tem navede izpiranje sredstva ob dežju, če se na primer aplicira v jaških. »Takrat deževnica odplakne sredstvo in ga je treba nanesti na novo.« Aquatain zaradi tega, ker se razgradi na neškodljive komponente, ne sodi med biocide in je v številnih državah, tudi pri nas, v prosti prodaji. 

Omenjeni preparat so pred dvema letoma uporabljali tudi v Mestni občini Ljubljani, preizkusili so ga na dveh lokacijah lovilnikov olj, na Ježici in ob Sneberski cesti, kjer se voda dlje časa zadržuje. Tudi v javnem komunalnem podjetju soboške občine smo preverili, ali na območju mestne občine izvajajo kakšne zaščitne ukrepe proti komarjem. Direktor Tomislav Zrinski je dejal, da so o ukrepih razmišljali, ampak to zaradi veljavne prepovedi uporabe biocidnih sredstev na državni ravni opustili. Za zdaj torej ukrepov ni, sogovornik je dejal še, da denimo v letnem kopališču komarjev niti ni toliko, saj jih nekoliko odganja že klorirana voda. 

Kaj preostane? 

Ljudje so glede zaščite pred komarji, piki katerih povzročijo srbečico, rdečino in oteklino, prepuščeni preventivi. NIJZ svetuje uporabo sredstev za zaščito pred komarji, nošenje svetlih oblačil, s katerimi pokrijemo čim večji del telesa. Nadalje naj se izogibamo zadrževanju na prostem, ko je aktivnost komarjev največja, preprečujemo vstop komarjev v notranje prostore z uporabo mrež proti komarjem. Možnosti za razmnoževanje komarjev pa lahko zmanjšamo s tem, da iz našega okolja odstranimo stoječo vodo. »Izpraznimo ali zaprimo posode za zalivanje, izpraznimo podstavke za rože, odstranimo vodo iz zamašenih žlebov in jih sanirajmo. Odstranimo predmete, v katerih se voda zadržuje, na primer vedra, odprte plastenke, gume, vaze, igrače ...« priporoča NIJZ in dodaja še, da je treba redno vzdrževati bazene, okrasna jezera, vodnjake in urejati zelene površine.

Estrada

Kesha
Nihče ne želi imeti opravka z njim

Pevka Kesha zaradi tega incidenta preoblikovala besedilo

lady gaga gucci-gucci
Soočila se je na drugačen način

Lady Gaga spregovorila o govoricah z začetka svoje kariere, da je moški

kraljica Margareta II
Na opazovanju

Nekdanja danska kraljica Margareta II. končala v bolnišnici

peter-kočjaž, maja-oderlap
Triletna plovba

Iskreno z Majo Oderlap: Peter in Natalija sta prodala vse in se odpravila okoli sveta

mariah-carey, pevka
Izguba sestre in mame

Mariah Carey v težkih trenutkih tolaži njen bivši mož

Justin Bieber
Umaknil se je z javnosti

Justin Bieber šokiran zaradi obtožb proti Seanu 'Diddyju' Combsu: "Če bi vedel, nikoli ne bi sodeloval"

Zanimivosti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!

IMG_2113
Mednarodni festival

Speculum Artium 2024: Kjer se srečajo umetnost, znanost in virtualna resničnost

cryptocoin, kriptovaluta, mining, rudarjenje, kripto
Zanimivosti

Najboljši načrt za zaslužek s kriptovalutami: CrytocoinMiner vam omogoča zaslužek vsak dan

kovanec
Izjemno redka zbirka

Po stotih letih začeli s prodajo kovancev "kralja masla", za enega iztržili 1,2 milijona evrov

avto, henry ford
Model T

Avto je vse pregnal s ceste