Država je sicer z odločitvijo o sofinanciranju učbenikov in delovnih zvezkov, sprejeto pred tremi leti, že razbremenila starše učencev prvih treh razredov, delovni zvezki v drugi in tretji triadi pa ostajajo breme staršev. Velikost tega bremena se med šolami močno razlikuje.
Tako bodo morali na primer starši bodočih četrtošolcev OŠ Cirkovce kupiti le delovna zvezka za matematiko v skupni vrednosti 19,20 evra, medtem ko bo v Staršah strošek delovnih zvezkov za učenca, ki bo imel kot izbirni predmet še nemščino, dosegel evro manj kot 120 evrov.
Zvezki dražji za dobrih 16 odstotkov
Opazen razkorak v naboru delovnih zvezkov in končni vsoti za 9. razred je tudi med osnovnima šolama Majšperk in Olge Meglič. Medtem ko bodo majšperški devetošolci uporabljali dva delovna zvezka za slovenščino, po enega za angleščino in nemščino in nov periodni sistem, bodo njihovi ptujski vrstniki v torbah nosili še delovne zvezke za fiziko, glasbo, geografijo in matematiko.
V DZS glede cen delovnih zvezkov pravijo: »V Izobraževalnem založništvu DZS smo korigirali cene zgolj delovnim zvezkom, ki smo jih ponatisnili. Ceno smo korigirali desetim naslovom, in sicer za 5,33 odstotka, zgolj zaradi povišanja stroškov tiska in papirja.«
K stroškom delovnih zvezkov je treba prišteti še v povprečju okrog 20 evrov za zvezke, ki so se po podatkih statističnega urada v primerjavi z lani podražili za 16,4 odstotka, pa po potrebi nove barvice, peresnice … Med večje stroške (lahko) spada tudi nakup šolske torbe. Redne cene novih torb so od 70 do 280 evrov (torbe za 1. in 2. triletje), seveda pa je strošek odvisen od globine denarnice staršev.
In medtem ko so nekdaj glavnino šolskih potrebščin prodale knjigarne, je danes pisala, zvezke, kalkulatorje, ravnila in navsezadnje tudi torbe mogoče kupiti skorajda v vsaki trgovini. Trgovci so zaznali priložnost, kajti starše in otroke vabijo s široko ponudbo in obljubljenimi visokimi popusti. A kljub akcijskim ponudbam številne družine ne premorejo stroška nakupa. Slovenska karitas je lani s šolskimi potrebščinami pomagala 12.349 osnovnošolcem, kar je skoraj za 450 razredov otrok.