Kot sporočajo s policije je voda v Poljanski dolini sicer nazaj v svoji strugi, a je za seboj pustila pravo razdejanje. Na cesti je blato, kamenje, kupi peska, ob njej pa podrta drevesa in plazovi. Vse operativne enote se trudijo po svojih najboljših močeh spraviti življenje prebivalcev nazaj v stanje pred poplavno ujmo. Tako je potrebno znova vzpostaviti komunikacijske vode, elektriko in nenazadnje urediti vso prometno infrastrukturo za povezanost med kraji. V pomoč pri normalizaciji razmer pa je danes odšel tudi vodni top. Posadka vodnega topa je pred PGD Poljane prišla danes okoli 9. ure in takoj, skupaj z gasilci, začela s čiščenjem cest in ulic.
Kot je povedal predsednik Prostovoljnega gasilskega društva Poljane Borut Pintar, gasilci, policisti in vse operativne službe dobro sodelujejo med seboj. "Ravno pomoč v obliki mehanizacije, kot je vodni top slovenske policije, je več kot odličen pripomoček pri odstranjevanju blata, kamenja in drugega materiala, ki so ga poplave nanesle na ceste", je dejal Pintar.
Gorenjo vas je dopoldne obiskal tudi minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar, ki je pozval ljudi k previdnosti pri sanaciji, pa tudi, naj bodo pozorni na nepridiprave. Minister, ki je ob obisku pohvalil delo policije, je pojasnil, da so vodni top najprej poslali v občino Gorenja vas - Poljane. Pomagal je pri čiščenju cest, na katere so poplave nanosile blato, mulj in drug material, so v sporočilu za javnost pojasnili na policiji. Ministra je ob obisku spremljal tudi namestnik generalnega direktorja policije Robert Ferenc.
Na delu tudi nepridipravi
Minister je pozval ljudi, naj bodo pri čiščenju in odpravljanju posledic poplav previdni. "Prišlo je do velike škode, odprti so kanalizacijski jaški, ogromno je jam, infrastruktura ni stabilna, zato prihaja do različnih nesreč, poškodb, tudi smrtnih žrtev. Tukaj je treba biti še posebej previden. Seveda je treba paziti ne samo na lastno varnost, ampak tudi na varnost ostalih ljudi, ki sodelujejo pri sanaciji objektov in čiščenju," je dejal.
Znova pa je opozoril, da poleg prostovoljcev in intervencijskih služb na prizadeta območja žal prihajajo tudi nepridipravi. "Zato še posebej pozivam vse občane in prebivalce, da če vidijo ali opazijo kakršne koli sumljive ljudi, da to takoj sporočijo na številko 113 ali obvestijo policijo na najbližji policijski postaji. Samo tako bomo lahko preprečili kraje in tatvine premoženja ter kazniva dejanja. V tem trenutku Slovenija tega ne potrebuje," je pozval minister Poklukar. V policiji so na vsa območja, ki so jih prizadele poplave in plazovi, napotili večje število policistov, kriminalistov ter ponekod tudi pomožnih policistov, ki skrbijo za varnost premoženja.
Poleg morebitnih tatov in vlomilcev se lahko pričakuje, da bodo stisko poskušali izkoristiti tudi goljufi, ki se običajno predstavljajo kot delavci elektro, komunalnih, telekomunikacijskih ali gradbenih podjetij, odkupovalci železa, serviserji in podobno. Njihov glavni namen je, da žrtev zvabijo iz hiše in preusmerijo njeno pozornost, sostorilci pa v tem času vstopijo v hišo in izvršijo kaznivo dejanje, je policija sporočila v torek.
Policija sicer te dni opozarja tudi na goljufe, ki se predstavljajo kot predstavniki raznih humanitarnih organizacij in pod pretvezo zbiranja sredstev za prizadete pobirajo denar od ljudi. Tako so danes javno že zaokrožila opozorila društva Palčica pomagalčica in Rdečega križa, da ne zbirajo finančnih prispevkov na terenu.