Nadomestne gradnje

Prebilič: Nikakor »nima smisla objektov postavljati na zemljišča, ki so deklarirano nevarna«

S.R.
8. 8. 2023, 16.03
Posodobljeno: 8. 8. 2023, 16.56
Deli članek:

Predsednik vlade Robert Golob je včeraj ob določenimi ukrepi, ki so bili po katastrofalnih poplavah v zadnjih dneh že sprejeti, omenil tudi možnost nadomestnih gradenj za ljudi, ki so ostali brez strehe nad glavo. O tem vprašanju je na današnji novinarski konferenci spregovoril tudi predsednik Skupnosti občin Slovenije Vladimir Prebilič.

S.R. / M24
Po besedah Prebiliča se lahko občinski prostorski načrti usklajujejo tudi sedem let in več. To je treba skrajno pohitriti.

»Razmišljamo, da bi za tiste, ki so izgubili streho nad glavo, organizirali gradnjo novih hiš, občina bi zagotovila zemljišča, jih komunalno opremila, potem pa bi država postavila objekte tam, kjer so ljudje izgubili streho nad glavo,« je Golob pojasnil za 24ur Zvečer. Omenil je gradnjo tipiziranih montažnih hiš, kot se je to zgodilo ob popotresni obnovi v nekdanji Jugoslaviji. Njihova želja je maksimalno skrajšati roke, kako priti do nadomestne hiše.

Golob se je danes po seji vlade skupaj z nekaterimi ministri srečal tudi s predstavniki vseh treh občinskih združenj. Kot je glede navedenega vprašanja po srečanju pojasnil kočevski župan in predsednik Skupnosti občin Slovenije Vladimir Prebilič, je to zagotovo ena od glavnih prioritet, pri čemer je treba »iskreno povedati,« da nekatere gradnje ne bodo prišle več na lokacije, ki so bodisi neobstoječe bodisi so dokazano nevarne. S tem so že seznanili vlado in se glede tega razumejo, je dodal Prebilič.

Po besedah Prebiliča bo treba spremeniti občinske prostorske načrte in najti nadomestna varna zemljišča, kjer se bodo ti objekti lahko gradili. A je pri tem ključno, da pride do skrajne pohitritve postopkov, saj namreč občine, ki so bile najbolj prizadete, danes ne razpolagajo z zemljišči, na katerih bi lahko začeli s temi gradnjami. Postopni spremembe občinskega prostorska načrta pa so dolgotrajni, načrti se po njegovih besedah usklajujejo tudi sedem let in več. »Naš cilj je, da se to strne v leto ali dve, a dosti hitreje ne bo šlo, saj so postopki resnično zapleteni.« Vlada jim je sicer dala zagotovilo, da je to »absolutno prioriteta številka ena, na nas občinah pa je, da zavihamo rokave in pridemo s spremembami občinskih prostorskih načrtov na pristojno ministrstvo.« Prebilič je ob tem še enkrat poudaril, da pa nikakor »nima smisla objektov postavljati na zemljišča, ki so deklarirano nevarna.«

Golob je danes glede ideje o nadomestni gradnji dejal, da bodo morale zemljišča priskrbeti, komunalno opremiti in prostorsko umestiti občine. Država bo nato skupaj s proizvajalci montažnih hiš poskrbela za postavitev objektov. Bolj kot postavitev ga skrbi dolgoročnost postopkov pri umeščanju v prostor, ki zdaj lahko trajajo tudi sedem let. Prepričan je, da se jih da občutno skrajšati.