Deroča voda, ki je s seboj nosila večjo količino drevja in drugih naplavin, je poškodovala betonski plašč kanalizacijske cevi, pritrjene na most. Ta dovaja odpadne vode z območja Mestne občine Kranj (MOK), nanjo pa je priključenih približno 25.000 ljudi.
»Prvič v zgodovini je voda prešla kanalizacijsko cev na mostu pri nekdanji Planiki. Deroča voda, ki je nosila veje in naplavine, je poškodovala betonski plašč, na več mestih je počen, prav tako je poškodovan tudi most. Izpostavljeni smo ekološki katastrofi,« je dejal župan Mestne občine Kranj Matjaž Rakovec.
Katastrofa ne le za Slovenijo
Pristojni se bojijo večje poškodbe cevi, saj bi to povzročilo razlitje fekalij v Savo. To bi pomenilo hudo ekološko katastrofo ne le na območju Kranja, temveč tudi na predelih vzdolž Save po Sloveniji in tujini. Ob reki Savi namreč leži ogromno mest in naselij, ki jim v primeru huje poškodovane cevi grozi onesnaženje. »Če pride do onesnaženja, to ne bo posledica samo za Kranj, ampak za celotno Slovenijo in naprej čez mejo. Podnebne spremembe so neizprosne, posledice teh grozljive,« je dodal Rakovec.
Za mostom pri nekdanji Planiki se začne tudi kanjon Zarica, ki je zaščiten kot naravna vrednota državnega pomena, tako kot celotna Sava.
Ukrepi so nujno potrebni
Na MOK in Komunali Kranj opozarjajo, da je nujno potrebno ukrepati, če se želijo izogniti najhujšemu. Prav tako so poudarili, da kratkoročna sanacija obstoječe cevi ne bi bila ustrezna rešitev, saj bi ob naslednji ujmi znova grozila usodna poškodba cevi, ki bi vodila v ekološko katastrofo. MOK je sicer že lani pridobila gradbeno dovoljenje za nov most, na katerega bo treba namestiti tudi novo kanalizacijsko cev. Most, po katerem bo potekal dvosmerni motoriziran promet, bo ustrezno višji, posledično bo deroči vodi kot ob najhujši ujmi v zgodovini Slovenije težko dosegljiv. Vendar pa MOK kratkoročno ne razpolaga s sredstvi za projekt in izvedbo nove kanalizacije, zato nujno potrebuje denarno pomoč države z naslova preprečevanja škode na javni infrastrukturi za čimprejšnjo realizacijo projekta v celoti. Le tako se bodo izognili odtekanju fekalne vode iz cevi v Savo.
»Kako se bo izšlo pri planiškem mostu ob naslednji ujmi, lahko samo ugibamo. Zadeve se je treba lotiti takoj, vendar pa pri tem nujno potrebujemo pomoč države. Gradbeno dovoljenje za nov most, na katerega bi namestili novo kanalizacijsko cev, že imamo. Želimo si, da bi to bil eden od prvih naslednjih projektov, ki se ga bomo lotili skupaj z državo,« je zaključil Rakovec.