Vremenoslovci so napovedali, da nas v teh dneh čakajo bolj tipično »jesensko« deževje, torej daljše obdobje obilnih padavin. Napoved velike nevarnosti poplavljanja hudournikov in rek so se uresničile. Agencija Arso je v jutranjih urah zaradi dolgotrajnih nalivov, zaradi katerih pričakujejo nadaljnje poraste in razlivanja vodotokov, izdala rdeče opozorilo za severovzhodno, severozahodno in osrednjo Slovenijo, ki velja danes do polnoči.
Z vidika naraslih vodotokov in poplav so bile razmere dramatične že ponoči, pri čemer so nevihte zajele predvsem severozahodni, severni in deloma osrednji del države. »Do sedaj je v večjem delu severne, severozahodne in delu osrednje Slovenije padlo med 100 in 150 milimetrov dežja, krajevno tudi več kot 200 milimetrov,« so sporočili z Arsa.
Meža prestopila bregove
Že ponoči je na Koroškem težave povzročala reka Meža, pri čemer je bilo kot kaže najhuje znova na območju Črne na Koroške, mirovali pa niso niti drugi koroški vodotoki. V več mestih so se oglasile sirene, ki opozarjajo na splošno nevarnost, Meža namreč poplavlja vzdolž celotnega vodotoka. Sirene so med drugim zatulile v Dravogradu, Mežici ter na Prevaljah, Ravnah na Koroškem in Poljani, najverjetneje pa tudi v drugih koroških krajih, a informacije še zbiramo. Medtem so nam s terena sporočili, da je Meža v Mežici »šla čez vse mostove.« O poplavah poročajo tudi iz drugih delov Koroške. Obsežne poplave so zajele številna območja na severu države.
Hudourniške poplave so zabeležili na območju Idrijskega, Škofjeloškega in Polhograjskega hribovja ter povirja Savinje. Ponekod vodotoki že poplavljajo v večjem obsegu, razmere pa se bodo še stopnjevale, so opozorili pri Arsu. Opomnili so še, da se je v nočnih urah hitro povečal tudi pretok Drave na meji z Avstrijo, pri čemer je »pretok Meže pred sotočjem v Dravogradu okoli 350 m3/s.« Po njihovih navedbah bo Drava poplavljala vzdolž toka na izpostavljenih območjih ter na odseku dolvodno od jezu Markovci.
Na vseh teh območjih se stopnjujejo tudi hudourniške poplave večjega obsega. »Izrazit poplavni val se bo na Savinji, Kamniški Bistrici in Gradaščici v naslednjih urah pomikal dolvodno, Poljanska Sora pa tudi v spodnjem toku že poplavlja v večjem obsegu,« so poudarili malo pred 6. uro zjutraj.
Tulijo sirene
»Tole je zelo slabo,« pa je navsezgodaj prek Twitterja sporočil vremenoslovec Blaž Šter, ki je navedel, da je od 20. ure zvečer v pasu od severne Primorske, Gorenjske, Savinjske in Koroške marsikje nalilo več kot 100 milimetrov, krajevno pa celo od 150 do 200 milimetrov padavin. Dodal je, da »pas močnih padavin še kar vztraja.«
Kot smo že navedli, so se sirene, ki opozarjajo na splošno nevarnost, oglasile v več krajih na Koroškem, a je tulilo tudi drugod po državi. Kot poročajo lokalna gasilska društva, so se sirene med drugim oglasile še najmanj v Šoštanju, Predosljah, Cerkljah, Gorenji vasi, Kranju, Kokrici in Ločica ob Savinji.
Žiri odrezane od sveta
Zaradi težav, ki so jih povzročili vodotoki, so bile vso noč na delu številne gasilske ekipe, ki so morale predvsem prečrpavali vodo iz poplavljenih objektov, zaščitili več plazov, izpod mostov odstranjevali naplavine in reševali potopljena vozila iz poplavljenih vozišč. Po poročanju uprave za zaščito in reševanje so v zadnjih 12 urah zabeležili več kot 1000 dogodkov, na pomoč ljudem pa so priskočili gasilci iz 168 gasilskih enot. Iz treh kampov so morali evakuirati ljudi, poroča STA. Zabeležili so 1039 dogodkov, in sicer v regijskih centrih Celje, Kranj, Ljubljana, Maribor, Murska Sobota, Nova Gorica, Postojna, Ptuj in Slovenj Gradec.
Na Severnoprimorskem je bilo največ težav na Tolminskem in Idrijsko-cerkljanskem, meteorne vode pa so, kot je za Radio Slovenija povedal regijski poveljnik civilne zaščite Samo Kosmač, zalivale hiše, sprožilo se je več plazov, ki so zasuli ceste, v Baški grapi so morali evakuirati stanovalce iz dveh hiš, še poroča STA. Žiri pa so zaradi sproženih plazov odrezane od sveta, je za radio dejal vodja posredovanja Janez Tratnik.
Medtem Gradaščica poplavlja gorvodno, a objekti v ljubljanski občini niso poplavljeni, je za STA dejal namestnik poveljnika civilne zaščite Mestne občine Ljubljana Robert Kus. Kot je dejal, večjih težav tudi ne pričakuje, pretok na Dvoru stagnira, na Bokalcih pa sicer narašča in bo še eno uro, a naj ne bi dosegel kritičnih vrednosti.
Previdno na cestah!
Medtem pri prometno-informacijskem centru voznike opozarjajo, da so zaradi močnega dežja razmere na cestah slabe. Pozivajo jih, naj hitrost in način vožnje prilagodijo trenutnim razmeram na cesti. Zaradi posledice neurja, poplav, nanosov peska in blata in zemeljskih plazov so zaprte številne ceste. Ažurni podatki o zaporah cest po državi so na voljo na spletišču prometno-informacijskega centra.