Posočje

Kampi so še vedno polni, huda neurja gostov niso odgnala

Neva Blazetič
2. 8. 2023, 18.40
Deli članek:

Lani vročina in suša z nizkimi pretoki rek, letos pa nestanovitno in nevihtno vreme krojijo turistično ozračje v Posočju. Gostov in nočitev je enako.

Neva Blazetič
V kampu Liza ob Koritnici sta na voljo gostišče in trgovina s kruhom za vse goste kampov v Vodencah, dobrodošli so tudi ostali.

Celo iz kampov niso odhajali ali pa odjavljali prihode. Večina namreč prihaja iz tujine, termine imajo rezervirane, dopustu se nočejo odpovedati. Kampi so s svojo gostoto posoška posebnost, ustvarili so dobro zgodbo. Je pa strukturno nesorazmerje s hoteli preveliko, kar vpliva na poletni naval in dolžino sezone.

»Nekateri gostje so v našem kampu preživeli tri huda neurja z dežjem, pa niso odšli. Na srečo poškodb in drugih neprijetnosti ni bilo, padlo je le nekaj vej. Kolikor vem, niti v ostalih treh bližnjih kampih ni bilo hudega,« pravi lastnik kampa Liza Maksim Mlekuž, ki je skupaj z lastniki kampov Kovač, Toni in Vodenca na območju ob sotočju Koritnice in Soče v bližini Bovca ustvaril lepo zgodbo kampiranja z gostinsko ponudbo. Sodelujejo med seboj, gostje iz ostalih kampov prihajajo na kosilo v gostišče v kampu Liza, ustavljajo se tudi popotniki po Soški poti, Alpe-Adria Trailu in Juliana Trailu, ki vodijo tam mimo.

Vsi štirje kampi, ki skupaj sprejmejo tisoč gostov, so zasedeni. »Rezervacije več mesecev vnaprej so nujne. Ker so zasedeni tudi ostali kampi na Bovškem, goste 's ceste' usmerjamo po dolini navzdol v kobariške kampe, kjer je še kakšno prosto mesto. Je pa gostov, ki kličejo dan, preden bi prišli, vse manj. Navajajo se, da je treba v Posočju poletni dopust rezervirati,« ugotavlja Mlekuž. Pritrjuje mu lastnica kampa Toni Vesna Čopi Mlekuž, oba pa pozdravljata novo kolesarsko stezo med Bovcem in Čezsočo z upanjem, da jo bodo nadaljevali proti Logu Čezsoškemu in Kobaridu.

Neva Blazetič
Mimo kampov v Vodencah vodijo Soška pot, Alpe Adria Trail in Juliana Trail.

V kampu Jelinc čistili skupaj s turisti

V kampu Jelinc v Soči je bilo huje, padala so drevesa in vejevje: »Tudi pri nas se je na srečo vse izšlo brez poškodb. Odpovedi ni. Ko smo začeli čistiti, so gostje kar sami začeli prihajati na pomoč. Ena gospa se je opravičila, da vejevja ne more čistiti, je pa zato počistila vsa stranišča. Zelo smo ji hvaležni,« se prve nevihte spominja lastnica Ana Jelinčič. Kot pravi, je v njihovem kampu prostora za 170 ljudi, lahko bi jih sprejeli veliko več, toda ...: »Sledimo principu, da naj imajo gostje dovolj osebnega prostora. Nekateri telefonirajo dan ali dva, preden bi prišli, toda tako ne gre več. Naši gostje so predvsem pohodniki, družine. Čeprav Soča nima več kot 10 stopinj Celzija, se tudi kopajo. Ne komplicirajo, so super. Prevladujejo tujci.«

Lastnik kampa in glampinga Korita v Soči Peter Della Bianca je tudi srečen, da poškodb ni bilo, neurje je uničilo samo en šotor. »Več je klicev glede vremena, panike ni, odpovedovanja rezervacij tudi ne. Ljudje, ki radi kampirajo, so vajeni vremenskih neprilik. Naš kamp z glampingi, v katerem je prostora za 120 ljudi, je poln. Opažamo pa manj pritiska v povezavi z rezerviranjem tik pred zdajci. To nam zelo ustreza. Lani smo namreč dnevno sprejemali tudi do 300 klicev, kar pomeni, da smo morali odsloviti najmanj 600 ljudi. Letos je takih klicev zgolj od 20 do 50 na dan.« Napoveduje zmanjševanje kapacitet, usmerjal se bo v glamping. Kot pravi, so njihovi gostje v glavnem zmerni pohodniki, gredo tudi na kolo ali z raftom. »Opažamo pa vse več novincev, ki prihajajo v Posočje prvič. Njim je treba pomagati z dodatnimi informacijami. So nezahtevni, večina je nemško govorečih, 70 odstotkov je Nemcev.«

Arhiv Kampa Jelinc
V kampu Jelinc v Soči so padala drevesa in vejevje, a se je na srečo vse izšlo brez poškodb.

Za štiri osebe 74 evrov, za apartma sto 

Mlekuž iz kampa Liza, kjer je prostora za 350 ljudi, ugotavlja, da se cene med kampi in apartmaji skoraj ne razlikujejo, kar po njegovem ni prav: »Mi za štiri odrasle zaračunamo 74 evrov, apartma je mogoče dobiti že za sto evrov. Tu ni logike. Naša cena je ustrezna, njihova je prenizka.« Zaznava marsikakšno pomanjkljivost: »Denimo pri odpadkih. Komunali plačam odvoz vseh odpadkov in prispevke, kar znese okoli 32 tisoč evrov na sezono. Apartmaji v Bovcu imajo en 50-litrski zabojnik, ki ga komunala izprazni enkrat na teden. Zagotovo se nabere več. Kam gre višek smeti, ali na otoke za odpadke, kdo torej v tem primeru plača? Mi vsi?!« Skeptičen je do povišanja cene za kajakaše, kot predlaga Občina Kobarid. »S kajaki gredo na vodo cele družine. Če so štirje, naj bi po tem predlogu plačali štirikrat po 15 evrov, torej 60 evrov za vsak dan. To je hudo. Treba bi bilo poiskati drugačne rešitve.«

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu