Država ukinila subvencije, sledil poskok cen

Dražji domovi za starejše: najdražja oskrba pride skoraj 41 evrov na dan

Dženana Kmetec
31. 7. 2023, 18.15
Posodobljeno: 31. 7. 2023, 18.29
Deli članek:

Storitve oskrbe v domovih upokojencev so iz leta v leto dražje. Že osnovna oskrba na Ptuju in v Muretincih stane minimalno 700 evrov, v drugih enotah ptujskega doma še nekaj evrov več. V ta znesek pa niso zajeti dodatki. V domu sicer pravijo, da jih je bistveno manj kot pred leti. Preverili smo, kaj zaračunavajo in katere storitve stanovalci najpogosteje uporabljajo.

Dreamstime
Prihodki ptujskega Doma upokojencev v prvi polovici leta na račun najpogosteje uporabljanih dodatnih storitev so znašali 1.656 evrov.

S 1. julijem se je podražila oskrba v vseh enotah Doma upokojencev Ptuj. Osnovna na Ptuju in v Muretincih znaša 23,2 evra na dan, oskrba II 28,9 evra, najdražja oskrba VI pa 40,99 evra. Tisti, ki so nastanjeni v enoposteljni sobi, plačajo dodatnih deset odstotkov cene na oskrbo I, torej dnevni strošek znese 25,5 evra. Dober evro na dan doplačajo stanovalci, ki imajo lastno kopalnico, 0,70 evra pa tisti, ki so v sobah z balkonom.

Du Ptuj
Nove cene oskrbe

Ne glede na to, ali balkon uporabljajo ali ne. Popust na ceno osnovne oskrbe (od 5 do 10 %) pripada tistim, ki so v sobah, manjših od predpisanih standardov oziroma v katerih so tri ali štiri postelje. Še pred nekaj leti je bil seznam dodatnih storitev, ki so jih zaračunavali v ptujskem domu, precej dolg. Od poličk nad umivalnikom do gumbov za alarm. Zdaj tega ni več.

Dostavo hrane v sobo, tuširanje in spremstvo

Daleč najpogosteje stanovalci – glede na podatke za prvo polovico letošnjega leta – naročajo prinašanje hrane v sobo, tuširanje in spremstvo. Prinašanje hrane v sobo na dan stane 1,55 evra, letos so stanovalci (vseh enot doma) to storitev naročili več kot 500-krat. Ura spremstva stane 8 evrov, to po navadi potrebujejo za obisk zdravnika, trgovine, na pokopališče ...

Du Ptuj
Dodatne storitve

Čiščenje sobe na željo stanovalca prav tako zaračunajo 8 evrov. Dodatno tuširanje 5 evrov, s pranjem glave 2 evra več. Stanovalcem v kategoriji I kopanje pripada enkrat na 10 dni, takšni so minimalni standardi. V ptujskem domu jih uredijo pogosteje, enkrat tedensko. V primeru, da stanovalci iz oskrbe I, ki naj bi bili samostojni pri umivanju, želijo pomoč pri izvedbi te storitve več kot enkrat tedensko, jim to dodatno zaračunajo.

Kopanje v kopalni kadi stane 12 evrov. Na ceniku so še nekatere dodatne storitve, ki pa so precej poceni, en evro zaračunajo striženje nohtov, 1,5 evra pomoč pri oblačenju.

Ukinjena subvencija je razlog

Ministrstvo za solidarno prihodnost, ki je domovom za starejše junija že odobrilo povišanje cen oskrbnin s 1. julijem, ne pričakuje dodatne izredne uskladitve cen. Glede na njihove izračune so z zadnjo odobritvijo sledili inflaciji v državi, so pojasnili.

Država je z zakonom o nujnih ukrepih za povečanje prihodkov upokojencev in omejitev dviga oskrbnin na področju socialnega varstva domovom del stroškov subvencionirala iz proračuna, dvig oskrbnin pa omejila na največ 4,5 odstotka. Ker je ukrep veljal le do konca junija, so na ministrstvu želeli podaljšati možnost za proračunsko sofinanciranje dela stroškov. A ker v medresorskem usklajevanju ni bilo mogoče doseči soglasja o predlogu, ga niso poslali v vladno obravnavo.

Da bi preprečili dvig cen storitev v domovih, so do konca leta sicer zagotovljena proračunska sredstva za kritje višjih stroškov dela zaradi dogovorov s sindikati, sklenjenih konec leta 2021, in sredstva za dodatne kadre, ki jih zavodi zaposlujejo zaradi spremembe kadrovskih normativov iz lanskega leta.

Višje za okoli 5 odstotkov

Zakon o dolgotrajni oskrbi, ki ga je DZ po izglasovanem odložilnem vetu DS vnovič potrdil 21. julija, pa določa, da se bodo proračunska sredstva zaradi dodatnega zamika pri začetku izvajanja pravic zagotavljala izvajalcem do začetka izvajanja oskrbe. Ocenjena sredstva zaradi višjih stroškov dela v letu 2024 znašajo 18 milijonov evrov, v letu 2025 pa 16,5 milijona evrov, so še navedli.

Pravico do oskrbe v instituciji bo glede na zakon mogoče koristiti od 1. decembra 2025. Uporabnik bo plačal le za namestitev, medtem ko bo celoten obseg socialno-varstvenih storitev pokrila solidarnostna blagajna.

Sekretar Skupnosti socialnih zavodov Slovenije Denis Sahernik je ob tem poudaril, da je ministrstvo z junijskimi navodili izvajalce omejilo na zvišanje oskrbnine približno v višini od pet do šest odstotkov, vendar bodo izvajalci zaradi nesprejetja interventnega zakona prisiljeni v vnovično izredno uskladitev.

Estrada