Nevidna umazanija

Vsak dan sedimo v "svinjaku", a se tega niti ne zavedamo

Andraž Zupančič
1. 8. 2023, 06.10
Deli članek:

V avtomobilu se ne le vozimo, temveč včasih tudi jemo, pijemo, kadimo, se znojimo ... In vse to pušča za seboj sledi. Umazanijo lahko sicer večinoma počistimo sami, včasih pa se je morajo lotiti strokovnjaki.

Profimedia
Temeljito čiščenje opravite vsaj enkrat na leto.

Vozniki za volanom preživljamo veliko časa, na poti v službo, domov, po opravkih ... V povprečju voznik na leto prevozi od 10.000 do 15.000 kilometrov. Pogosto se nam mudi, včasih tudi za kratko malico ni časa. In takrat sendvič pojemo kar sede za volanom ...

Kdor se veliko vozi, svojega vozila ne obremenjuje le glede tehnike, temveč je to vidno tudi v potniški kabini. Kilometri pustijo sledi, umazanija s ceste se hitro znajde na preprogi pod nogami potnikov, poleti se potimo, sedeč na sedežnih prevlekah, kdo med vožnjo tudi kaj poje in popije in se delci hrane ali pijače morda znajdejo na sedežih, v skritih kotičkih potniške kabine. Kdor za volanom še kadi, ustvari v kabini ne prav prijeten vonj, da o zamaščenih steklih avtomobila niti ne govorimo. In kdor prevaža kakšno domačo žival, se njenemu značilnemu vonju v avtomobilu tako ali tako ne bo mogel izogniti.

Čiščenje notranjosti je zelo pomembno

Čiščenje notranjosti vozila je tako morda še pomembnejše od zunanjosti. Strokovnjaki sicer menijo, da taka umazanija ne predstavlja večje nevarnosti za zdravje. »Ostanki hrane v avtomobilu niso problem, sploh ker po navadi v vozilu ne jemo posebno tvegane hrane. Seveda je čiščenje notranjosti potrebno, da preprečimo kopičenje bakterij, a še pomembnejša je kakovost zraka v potniški kabini. Preprečiti je treba razvoj plesni, na primer v filtru za klimatsko napravo, saj povzročajo določene alergije. Na splošno je umazanija v vozilu lahko neprijetna, posebno zaradi vonja, a večjih zdravstvenih težav zaradi nje ni pričakovati,« so povedali na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje.

Včasih se vendarle v vozilu znajde tudi kaj nevarnejšega. Pred časom so poročali o primeru iz Velike Britanije, ko se je v posodi s tekočino za pranje stekel razmnožila legionela. Tak primer je najbolj nevaren poklicnim voznikom, a je na srečo redkost, pri nas se kaj podobnega še ni zgodilo.

Profimedia
Čiščenje zunanjosti je seveda potrebno, a je po navadi še več umazanije v notranjosti.

Čiščenje notranjosti avtomobila je torej lahko domače opravilo, v trgovinah je na voljo veliko različnih pripravkov, a zlato pravilo pravi, naj raje ne uporabljamo agresivnih sredstev. Alkohol ali gorilni špirit lahko pustita sledi na določenih materialih, barvi ali laku. Tudi močnejša sredstva, na primer za čiščenje stranišč, z vsebnostjo klora, nimajo v avtomobilu kaj iskati.

Volan in prestavna ročica najbolj izpostavljena

Strokovnjaki, ki se ukvarjajo z globinskim čiščenjem notranjosti vozil, poudarjajo, da zunanji dejavniki niso največji vir nečistoče v vozilu. »Tudi pri na videz zelo čisti notranjosti vozila, ki je v uporabi dve leti, je lahko na oblazinjenih delih, volanu in prestavni ročici ogromno prahu, ostankov znoja, odmrle kože in kožne maščobe ter vse mogoče nečistoče, ki si jih lahko zamislite. Volan in prestavna ročica sta najbolj umazana dela vozila,« je povedal eden od njih.

Po nekaterih podatkih naj bi bila volan ali prestavna ročica celo bolj umazana kot straniščna deska, torej velja opozoriti, da so voznikove roke precej izpostavljene bacilom. Z rokami se dotikamo denarja, nakupovalnih vozičkov, kljuk v straniščih … »Bakterije lahko nato prenesemo na druge stvari, zato je pomembno, da si redno umivamo oziroma razkužujemo roke, volan in prestavno ročico pa vsaj enkrat mesečno očistimo z razkužilnim sredstvom,« dodaja strokovnjak.

Profimedia
Volan je eden najbolj umazanih delov potniške kabine.

Strokovnjaki priporočajo temeljito čiščenje avtomobila vsaj enkrat na leto in pravijo, da se pri globinskem čiščenju posvetijo predvsem sedežem, saj opažajo, da jih posamezniki doma, brez ustrezne naprave, ne morejo dobro očistiti.

Tisti, ki se poklicno ukvarjajo s čiščenjem, sicer vedo veliko povedati o tem, kaj vse se lahko v vozilu umaže. Nekomu se je denimo po sedežih polil dober liter bučnega olja, v nekem drugem primeru je med prevozom popustila pletenka z vinom in to je dodobra namočilo tla v avtomobilu. »Med težavnejše snovi spadajo drevesna smola in žvečilni gumiji. Tudi kakšna preveč vesela noč lahko v notranjosti vozila pusti sled.«

Nered, ki ga povzročijo otroci

Še posebno na zadnjih sedežih, kjer praviloma med vožnjo sedijo manjši otroci, se nakopiči veliko umazanije. Krušne drobtine, delčki bobi palčk, ostanki lizik in bombonov ... vse to lahko zaide tudi pod sedalni del zadnje klopi, zato je priporočljivo občasno pregledati tudi ta skriti kotiček.

Sicer veljamo Slovenci za dokaj skrben narod, kar zadeva čistočo v vozilu, z veseljem se tudi sami lotevamo čiščenja. A strokovnjaki opozarjajo, naj ne pozabimo na občasno temeljito ali tudi strokovno čiščenje vozila, in kot rečeno, razkužimo volan in prestavno ročico, saj nanju včasih niti ne pomislimo, čeprav sta najbolj umazani del potniške kabine.

Skorajda obvezno pa je temeljito čiščenje pred prodajo rabljenega vozila, njegov kupec to pravzaprav tudi pričakuje. Ustrezno očiščeno vozilo je za kupce privlačnejše, čistoča mu tako rekoč »dviguje ceno«, in seveda je z vidika higiene pošteno, da novemu lastniku predamo čist avtomobil.

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu