Huje kot spomladi

Na pomoč bo priskočila država, škodo bodo šteli v milijonih

S.R./STA
14. 7. 2023, 16.43
Posodobljeno: 14. 7. 2023, 18.31
Deli članek:

Škoda, nastala med včerajšnjimi neurji, bo večja od tiste ob spomladanski ujmi, je danes dejal državni sekretar na ministrstvu za obrambo Rudi Medved.

Sašo Švigelj/M24
Posledice včerajšnjega neurja v občini Cerkno.

Medved si je skupaj s poveljnikom civilne zaščite Srečkom Šestanom danes v Posavju ogledal škodo po četrtkovi ujmi. Neurje je v četrtek Slovenijo prizadelo v dveh valovih, škoda pa je od območja do območja različna. V Brežicah je v glavnem uničen pridelek na kmetijskih površinah, v Krškem je uničenih več sto objektov in neznano število avtomobilov. Podobno kot v Krškem je bilo v Prekmurju, na Koroškem in Savinjskem je težave povzročal veter, v Cerknem poplave. "Če potegnemo skupni imenovalec za vse, bo škoda zelo, zelo velika," je dejal.

Namen države je po njegovih besedah prizadetim občinam čim prej pomagati, v prvi vrsti nameravajo pokriti stroške intervencij, kar so prvič naredili že ob majskih ujmah v severovzhodni Sloveniji. Iz Uprave RS za zaščito in reševanje so občinam, ki so kakor koli prizadete, tako že poslali pozive, da omenjene stroške čim prej ocenijo, nato pa bodo naredili vse, da se čim prej pripravi vse potrebno za njihovo odobritev na vladi, je povedal. V nadaljevanju bo po besedah državnega sekretarja sledil še poziv za oceno škode za sanacijo prizadetih območij.

Sašo Švigelj/M24
Posledice včerajšnjega neurja v občini Cerkno.

Milijonska škoda

Ocenil je, da bo škoda tokrat presegla škodo, ki je nastala ob spomladanski ujmi na severovzhodu države in je bila ocenjena na okoli pet milijonov evrov. "V tokratnem primeru lahko že zdaj govorimo o bistveno, bistveno večji škodi," je dejal.

Povedal je, da so vsem prizadetim občinam že ponudili pomoč, vključno z občino Cerkno, kjer je prišlo do obilnih poplav. Omenjeni občini so ponudili tudi pomoč Slovenske vojske, a so jim za zdaj zagotovili, da zmorejo tudi brez nje. Enako so pomoč vojske ponudili drugim občinam, je dejal.

Posebej je izpostavil, da namerava država priskočiti na pomoč tako, da bo namesto občin plačala stroške intervencije gasilcem iz drugih občin, ki so priskočili na pomoč. Prej so namreč praviloma te stroške plačale občine same, po lanski spremembi zakonodaje pa lahko ob aktivaciji državnega načrta ali na predlog poveljnika republiškega štaba civilne zaščite te stroške pokrije država. Šestan je ob tem potrdil, da bo takšen predlog podal, ob tem pa pričakuje hiter odziv občin.

Sašo Švigelj/M24
Posledice včerajšnjega neurja v občini Cerkno.

V občini Krško poškodovanih približno 200 objektov

Medveda in Šestana je ob obisku v Krškem spremljal krški župan Janez Kerin. Ta je ocenil, da je v Krškem toča, ki je dosegla tudi do 12 centimetrov premera, povzročila precejšnjo škodo. Poškodovanih je bilo okoli 200 objektov, predvsem v starem mestnem jedru Krškega, naseljih Gora, Cesta, Dunaj, Stari Grad, Brestanica, Senovo, Spodnji Stari Grad, Libna in Zdole. Poškodovanih je bilo tudi veliko avtomobilov.

Kakšna je višina škode, bodo po njegovih besedah ugotavljale komisije. Ocenjujejo, da je toča v vinogradih, sadovnjakih in vrtovih, kjer ni bilo zaščitnih ponjav, uničila celoten pridelek, medtem ko je na poljščinah škoda 90-odstotna.

Na klicni center so sicer v času neurja in pozneje prejeli več kot 200 klicev, na katere se je odzvalo 95 gasilcev z 20 vozili. Pri tem je župan izrazil zadovoljstvo, da se nihče od tistih, ki so sodelovali v intervenciji, ni poškodoval.

Ob ujmi se je na Twitterju oglasila tudi vlada. Na uradnem Twitter profilu so zapisali, da predsednik vlade Robert Golob spremlja delo služb, ki pomagajo prizadetim v neurjih. Ob tem so navedli Golobovo ugotovitev, da gre za veliko naravno nesrečo, kjer bo potrebna tudi pomoč države. Golob se je tudi zahvalil vsem, ki so sodelovali v intervencijah in pri odpravljanju posledic ujme.

Predsednik vlade Robert Golob si bo danes popoldne ogledal posledice neurij v Brežicah, minister za naravne vire in prostor Uroš Brežan pa si bo danes skupaj z županom občine Gašperjem Uršičem ogledal posledice v občini Cerkno.

Policijska postaja Idrija
Posledice včerajšnjega neurja v občini Cerkno.

Škodo pospešeno popisujejo cenilci

Cenilci Zavarovalnice Sava in Generalija na terenu pospešeno popisujejo škodo. V Zavarovalnici Sava so danes STA povedali, da škodo na premoženju pospešeno beležijo, ponekod zaradi varnosti in hitrejšega ogleda tudi s pomočjo dronov, proučujejo pa tudi možnost, da bi postavili mobilne cenilne enote. Na Dolenjskem bodo za hitrejše postopke namestili mobilni skener za ugotavljanje škode na avtomobilih zaradi toče. Kje bo postavljen in kdaj bo začel delovati, bodo objavili na svoji spletni strani.

Zavarovancem svetujejo, da zaradi hitrejše prijave in obravnave svojo škodo prijavijo na spletni strani zavarovalnice, kjer lahko priložijo tudi fotografije poškodb. Pomembno je, dodajajo, da zavarovanci preprečijo, da bi nastajala dodatna škoda - npr. da v primeru poškodbe objekta po fotografiranju začnejo sanacijo ali da v primeru razbitih stekel na avtomobilu prekrijejo mesta, kjer bi lahko v notranjost tekla voda, oz. avtomobil postavijo pod streho.

Zavarovalnica Sava ima na terenu vse razpoložljive ekipe, ki si prizadevajo čim hitreje kontaktirati oškodovance, a ker je škoda nastala na velikem območju, bo zaradi logistike odzivnost v nekaterih delih Slovenije morda nekoliko daljša, še sporočajo.

Policijska postaja Idrija
Posledice včerajšnjega neurja v občini Cerkno.

Tudi cenilci Generalija so na terenu in intenzivno ocenjujejo škodo ter dajejo navodila za sanacijo in potek reševanja zahtevkov, so STA povedali v zavarovalnici. Zavarovancem ni treba hiteti s prijavo, poudarjajo v zavarovalnici. "Škodo bodo stranke lahko prijavile še v naslednjih tednih in mesecih, najlažje in zanje tudi najhitreje prek spletne prijave oz. prek zastopnika," sporočajo.

Priporočajo, da zavarovanci pred morebitno sanacijo v lastni režiji vedno ohranijo dokaze o škodi v obliki fotografij in shranijo morebitne poškodovane predmete. Zavarovance tudi pozivajo, naj poskrbijo za lastno varnost in ne ogrožajo sebe ali drugih s hitenjem ali nestrokovnim ravnanjem za odpravo škode (npr. pri delu na strehi ali pri odstranjevanju vej in dreves). Vsi nasveti glede prijave škode so sicer objavljeni na spletni strani Generalija.

Do četrtka so prejeli že več kot 500 prijav škod zaradi neurja, največ iz Prekmurja. Pri tem je okrog 70 odstotkov škod na nepremičninah - na strehah in fasadah. Lani so zabeležili skoraj 6500 škod zaradi naravnih nesreč, letos do 1. julija letos že skoraj 3000.