Humanitarni jubilej

Sečovljan Danilo je podaril že 75 litrov krvi

Bojan Gluhak
6. 7. 2023, 19.49
Posodobljeno: 6. 7. 2023, 20.05
Deli članek:

Tudi krvodajalci imajo že nekaj časa v svojih vrstah viteze. Naziv gre tistim, ki kri darujejo stokrat, in takih niti ni malo. Sploh v Istri, ki po tej hvalevredni dejavnosti v Sloveniji beleži najlepšo statistiko.

Tomaž Primožič/FPA
Danilo Sergaš iz Sečovelj je kri daroval 150-krat.

V Istri in pod okriljem Območnega združenja Rdečega križa Piran pa je doma od včeraj svojevrsten humanitarni rekorder. Danilo Sergaš je v izolskem centru za transfuzijsko dejavnost kri daroval že 150-krat.

Danilo Sergaš iz Sečovelj je v Istri in tudi širše po Sloveniji kar znano ime. Za ožji krog prijateljev in znancev je že dolgo Fičo, v nogometnih krogih pa je aktiven že več kot spoštljivih pet desetletij. Bil je vratar Izole v njenih najlepših časih ob koncu 80. let prejšnjega stoletja, po aktivni karieri se je podal v trenerske vode.

Je edini trener, ki se lahko ponaša, da je deloval v vseh moških državnih reprezentancah. Danes je trener vratark v ženski slovenski reprezentanci in trener vratarjev v sosednjih Bujah. Znan je kot velik promotor vsega, kar diši po enotni Istri, pred 43 leti pa se je zapisal tudi krvodajalstvu.

Krvodajalstvo kot življenjska prioriteta

Bilo je v Splitu med služenjem vojaškega roka. Ker je pomoč sočloveku sestavni del njegovega razmišljanja o človeških vrednotah, je krvodajalstvo zapisal med življenjske prioritete. Kri je tako do danes z redkimi izjemami redno daroval približno na vsake tri mesece in v torek je dosegel številko 150. »Med krvodajalce se nisem zapisal zaradi kakršnihkoli rekordov, sem pa ponosen, da je moja življenjska tekočina v tem obdobju pomagala številnim,« skromno prizna.

Zadovoljen je včeraj v izolski center za transfuzijsko dejavnost in pred njega na »feto pršuta« povabil skupino prijateljev in krvodajalcev, večina njih je tudi darovala kri. Čeprav zaradi starostne omejitve ob skorajšnjem dopolnjenem 65. letu v prihodnje kmalu ne bo več med tako rednimi krvodajalci, pa računa, da ga toge administrativne omejitve le ne bodo prehitro ustavile pri nadaljevanju te humanitarne dejavnosti.

Tudi sam organiziral akcije darovanja krvi

»Periodično sem se redno sam odzival na darovanja krvi, krvodajalstvo pa sem spodbujal tudi sam,« pravi. Najprej je organiziral akcijo po prometni nesreči prijatelja Denisa Zonte, podobno je bilo ob stotem jubileju. Ko je kri daroval 113-ič, je za krvodajalsko akcijo zbral policiste, pred dvema letoma je med pripravami v Istri v transfuzijski center napotil dekleta iz ženske nogometne reprezentance ...

Ob Sergašovem jubileju je zdravstveno osebje potrdilo, da je vseh njegovih zabeleženih 150 darovanj zajemalo polno kri (statistika nekaterih upošteva tudi zgolj darovanje krvne plazme), ki je vsa štiri desetletja po medicinskih primerjavah enakih parametrov. To pa pomeni, da se darovalca drži zdravje, sam pa zato poskrbi z aktivnim življenjskim ritmom.

Estrada

radio-1
Šou domov

Robert Roškar ostal brez sovoditeljice

Jaka Peterka
Jaka Peterka

Priljubljeni radijski voditelj iskreno o varanju

Maruša Mišmaš Zrimšek, nosečnost
Maruša Mišmaš Zrimšek

Slovenska atletinja si želi po porodu nastopiti na olimpijskih igrah

Melania in Donald Trump
Oblačenje prve dame

Kaj modni opazovalci pričakujejo od Melanie Trump?

Čedno dekle, Pretty Woman
Neprimerni in sporni

Večne filmske ljubezni, ki bi bile danes močno obsojane

dagi in monika 1
Anže Langus Petrović

Mož Avsenikove vnukinje se je navadil na poročni prstan

Zanimivosti

mikrovalovna pečica
Nepogrešljiv aparat

Določeno hrano lahko v mikrovalovni pečici raznese ali pa celo zogleni

kavni aparat
Čiščenje in vzdrževanje

Poskrbite, da vam dragega kavnega aparata ne uniči vodni kamen

rep03-2025_naslovka
Zanimivosti

Obračun v političnem zakulisju: tarča je Robert Golob, ne Boštjan Poklukar

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij