Medtem se je pod budnimi očmi Geološkega zavoda Slovenije in Agencije za okolje (Arso) začelo poskusno črpanje kurilnega olja iz vrtin na območju hotela, kamor se je zaradi napake v zimskih mesecih po nekaterih ocenah v podzemlje izlilo tudi več kot 30.000 litrov kurilnega olja.
Po prvih podatkih so začeli s poskusnim črpanjem kar iz vseh enajstih vrtin, čeprav so kurilno olje sprva zaznali v treh vrtinah. "Na osnovi poskusnega črpanja bodo opravljene analize, ki pa bodo podlaga za sanacijski načrt," je povedal direktor hotela Delfin Miloš Milivojević.
Gavran: "Nihče še ni ugotovil, koliko olja je poniknilo v zemljo"
Vrtine so globoke od štiri do sedem metrov, nahajajo pa se na območju med mestom izlitja in obalo. "Izvrtali so vrtine, ravno zato, da bi videli, kje se to kurilno olje nahaja, čeprav to gotovo ni dokončna rešitev. Nobena od pristojnih inštitucij ni ugotovila dejanskega stanja, po domače povedano, koliko je tega olja dejansko poniknilo v zemljo," pa je kritičen Vladimir Gavran, direktor družbe Porting, upravljalca marine, ki že nekaj mesecev z baražami in pivniki omejuje širitev oljnih madežev v morje.
"Pri tem se zanašajo na besede vodstva hotela Delfin, ki se je do zdaj tako ali drugače zapletalo z izjavami. Zato po mojem mnenju to ni verodostojen vir. Menim, da bi bilo prva treba ugotoviti, koliko je izteklo tega goriva - morda tudi s pregledovanjem dobavnic in dokumentacije, kar je delo policije. Ne vemo ali govorimo o 30 tisoč litrih, 40 tisoč litrih ali več," še pristavi.
Primer preiskuje tudi policija
Kot smo že pisali v Primorskih novicah, je inšpektorat za okolje, podnebje in energijo ugotovil, da težava ni bila le v ventilu, ki naj bi ga serviser SRM Pečar iz Kopra slabo zatisnil in zaradi katerega je olje začelo pronicati, temveč tudi v podzemnem jašku, ki je nad cisterno in ni zgrajen primerno. V zvezi z izlitjem v Izoli policisti obravnavajo kaznivo dejanje Obremenjevanje in uničevanje okolja po 1. točki I. odstavka 332. člena Kazenskega zakonika.
Turizem naj ne bi bil ogrožen
Kot pravi Gavran, je v deževnih dneh, ki jih v zadnjih nekaj tednih kljub letnemu času ni bilo malo, vonj po kurilnemu olju še bolj zaznaven. "Sicer pa ne verjamem, da je zaradi izlitja turizem v Izoli ogrožen. Na srečo letos ni hudih poplav in ogromnega plimovanja, drugače bi lahko prišlo do katastrofe. Turist, ki bo prišel v Izolo, izlitja olja najverjetneje ne bo čutil. Seveda pa je vsa ta količina goriva, ki je poniknilo v tla, potencialna nevarnost, zato s sanacijo ne smemo več odlašati," še pove Gavran.
Hotel Delfin: Delamo vse, kar je v naši moči
O količini kurilnega olja, ki se je izlila iz podzemnega rezervoarja, ki ima prostornino 50.000 litrov, smo se zopet obrnili na vodstvo hotela Delfin, kjer so nam zagotovili, da se v okolje ni izlilo več kot 30.000 litrov goriva. "Od trenutka nesrečnega izliva, do katerega je prišlo zaradi napake pooblaščenega servisa, delamo vse, kar je v naši moči, da saniramo stanje. Hkrati se trudimo, da s sodelavci še naprej nudimo našim gostom nemotene storitve in kakovost," so nam pojasnili.
Na vprašanje, ali zaradi nesrečnega izlitja kurilnega olja, ki je v javnosti dvignilo nemalo prahu, namerava odstopiti, je direktor hotela Delfin Milivojević odgovoril: "Dokler imamo zaupanje nadzornega sveta, so naša prizadevanja in razmišljanja usmerjena v reševanje nastale situacije".