Pravice ljudi

Azilanti pretreseni, ker jih želijo poslati iz Slovenije: "Na Hrvaškem nas tepejo!"

P.K./STA
7. 6. 2023, 13.27
Posodobljeno: 7. 6. 2023, 13.27
Deli članek:

Člani iniciative prosilcev za azil in podpornih organizacij so se danes zbrali pred vlado ter premierja Roberta Goloba, notranjega ministra Boštjana Poklukarja in celotno ministrsko ekipo pozvali, naj prosilcem za azil omogoči ostati v Sloveniji. Podporo apelu za ustavitev vračanj prosilcev za azil na Hrvaško zbirajo tudi s podpisi pod peticijo.

STA
"V Sloveniji se počutimo varno, mnogi že hodimo v službo, vsi se učimo jezika, otroci hodijo v šolo, tukaj imamo prijatelje," so dejali prosilci za azil.

Predstavniki več nevladnih organizacij so se v podporo prosilcem za azil danes dopoldne zbrali na solidarnostnem shodu pred vladno palačo v Ljubljani. Kot je ob tem spomnil predstavnik Ambasade Rog Miha Blažič, begunci v Sloveniji že dalj časa opozarjajo na možnost vračanj na Hrvaško, a so do zdaj naleteli na gluha ušesa.

"Ugotavljajo, da se jih obravnava kot številke in kot varnostno vprašanje, ne obravnava se jih kot ljudi, ki so prišli po zaščito in imajo za to utemeljene razloge, ki jim je treba prisluhniti," je opozoril. Ob tem je znova pozval premierja Goloba in celotno vladno ekipo, naj prisluhne zgodbam ljudi, ki v Sloveniji potrebujejo zaščito.

"Groza nas je Hrvaške, tam smo doživeli mučenje, ponižanje, tepež, na nas so spustili policijske pse in streljali. Pošiljajo nas nazaj v državo, kjer smo bili zanje živali in ne ljudje. V Sloveniji se počutimo varno, mnogi že hodimo v službo, vsi se učimo jezika, otroci hodijo v šolo, tukaj imamo prijatelje," je dejal eden od prosilcev za azil. Kot je še dodal, je veliko prosilcev v Sloveniji že nekaj časa in jo zato tudi dojemajo kot svoj dom.

Vsi ti stojijo za njimi

Prosilci za azil so ob napovedanih vračanjih na Hrvaško svoje osebne zgodbe strnili tudi v kratkem videu, ki so ga naslovili tako na civilno družbo kot tudi na vlado. Na današnjem solidarnostnem shodu so sicer podporo prosilcem za azil med drugim izrazili antropologinja Svetlana Slapšak, pesnik Andrej Rozman Roza, predstavniki Inštituta 8. marec, Protestne ljudske skupščine in civilne iniciative Izbrisanih, učiteljica slovenščine, ki poučuje prosilce za azil Anja Tomažin, nekdanji varuh človekovih pravic Matjaž Hanžek in raper Zlatko.

To je bil sicer že drugi solidarnosti shod v zadnjem mesecu, v sredini maja so nevladniki prosilcem za azil v luči napovedanega vračanja dveh prosilec na Hrvaško, podporo izrazili na shodu pred azilnim domom na Viču v Ljubljani. Nadaljevali so ga pred vladnim poslopjem, srečali pa so se tudi s predsednico DZ Urško Klakočar Zupančič.

Estrada

SanjskaPoroka-clanek-svet
Last minute Sanjska poroka

Glasovanje: Kdo si zasluži 'Last minute Sanjsko poroko'?

Moamer Kasumović
Šok v BiH

Znani bosanski igralec Moamer Kasumović obsojen zaradi spolnega napada na mladoletnika

tisti dnevi v mesecu
Podkast

Video: Tisti dnevi v mesecu v drugi sezoni še bolj pikantni in žgečkljivi

Blaž Švab, Jasna Kuljaj, Z Jasno in glasno
Z Jasno in glasno

Kaj si Blaž Švab misli o velikem hitu poletja, pesmi Brajde

Sophia Loren
Jubilej

Diva Sophia Loren slavi že 90 let: Iz revščine v Hollywood

Kesha
Nihče ne želi imeti opravka z njim

Pevka Kesha zaradi tega incidenta preoblikovala besedilo

Zanimivosti

ciper_2
Ciper

Vse izgleda kot pred 50 leti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!

IMG_2113
Mednarodni festival

Speculum Artium 2024: Kjer se srečajo umetnost, znanost in virtualna resničnost

cryptocoin, kriptovaluta, mining, rudarjenje, kripto
Zanimivosti

Najboljši načrt za zaslužek s kriptovalutami: CrytocoinMiner vam omogoča zaslužek vsak dan

kovanec
Izjemno redka zbirka

Po stotih letih začeli s prodajo kovancev "kralja masla", za enega iztržili 1,2 milijona evrov