Spomnimo, v petek je za razburjenje v delu javnosti poskrbela objava na družbenem omrežju, ki je pričala o policijskem obisku neke kmetije, kjer je policist pri kmetu poizvedoval, ali se bo udeležil jutrišnjega kmečkega protesta v Ljubljani. V delu javnosti so dejanje označili za represijo in pritisk, na kar so v policiji odgovorili, da je šlo zgolj za ustaljeno prakso v skladu z nalogami varovanja življenja in premoženja ljudi ter ostalih nalog policije. Zbiranje obvestil pred posamičnimi dogodki jim namreč omogoča ustrezno načrtovanje svojih nalog in pripravo, da lahko v največji možni meri zagotavljajo varnost ljudi.
Da se v ozadju ne dogaja nič zloveščega, je danes nakazal tudi predsednik sindikata kmetov Anton Medved. Po njegovih besedah zbiranje obvestil policije pri kmetih glede udeležbe na protestu ni signal represije, ga pa nekateri tako razumejo. Dodal je, da to ni bil osamljen primer, gre pa za običajno prakso policije. »Glede na to, da smo tudi mi policijski sindikat, ko so stavkali, podprli, menim, da bodo tudi oni nas obravnavali kot državljane, ki imamo ustavno pravico protestirati,« je še dejal.
Pričakujejo jih 2000 do 3000
Kot je v današnji izjavi za medije pojasnil vodja sektorja splošne policije na Upravi uniformirane policije Generalne policijske uprave Tomislav Omejec, policija z organizatorji protesta, Sindikatom kmetov Slovenije, odlično sodeluje, a gre za shod s povečano stopnjo tveganja, predvsem zaradi narave shoda: »Pričakujemo, da bodo kmetje na protest prišli s traktorji in drugo kmetijsko mehanizacijo, zato pričakujemo, da bodo pri njihovem prihodu in odhodu težave v prometu.«
Koliko bo protestnikov, bo po njegovih besedah odvisno od mobilizacijskega potenciala in od drugih okoliščin, tudi od vremena. Ker organizator poziva k protestu tudi v lokalnih skupnostih, pričakujejo izražanje protesta tudi v drugih krajih po državi, je dodal. »Zaradi odličnega sodelovanja z organizatorji pa pričakujemo, da bo shod potekal mirno,« je še dejal. Policija sicer pričakuje 2000 do 3000 udeležencev. »Število policistov bo na Trgu republike v zadostnem številu, ti pa bodo napore usmerili predvsem v zagotavljanje pretočnosti prometa ter varnosti,« je dejal Omejec.
O očitkih, ki so se glede zbiranja obvestil policije pri kmetih pojavili v javnosti, je povedal, da je zbiranje obvestil eno izmed osnovnih zakonskih pooblastil policije, ki je namenjeno temu, da »policisti pridobimo od zaupanja vrednih občanov verodostojne informacije, ki nam bodo koristile pri pripravi varnostne ocene in za pripravo sorazmernih ukrepov za zagotavljanje varnosti na javnih shodih«. Zato je obžaloval, da se je to v javnosti interpretiralo kot zlonamerno.
Sindikat: natančno število je težko napovedati
V sindikatu kmetov medtem danes usklajujejo še zadnje podrobnosti za protest. Udeleženci, od Prekmurja in Primorske do hrvaške in avstrijske meje, bodo v torek v zgodnjih dopoldanskih urah z organiziranimi avtobusnimi prevozi in osebnimi avtomobili krenili na pot proti prestolnici, tisti iz okoliških krajev pa bodo prispeli s traktorji in z njimi pripravili mimohod, je za STA orisal predsednik sindikata Medved.
Ob tem je izrazil pričakovanje, da se bo traktorjev skupaj zbralo okoli 500, a hkrati opozoril, da je povsem natančno število težko napovedati. Po njegovih pričakovanjih vsi ne bodo prišli v prestolnico, temveč se bodo zbrali na štirih do petih zunanjih lokacijah, od koder bodo, če bo treba, prišli izrazit podporo tudi v Ljubljano. Kmete so pozvali k varnemu, mirnemu in kulturnemu protestu.