Zdravstveni Teš 6

Projekt širitve Klinike Golnik, ena največjih investicij v javnem zdravstvu, po dveh letih še enkrat dražji

Primož Cirman, Tomaž Modic
24. 4. 2023, 13.54
Posodobljeno: 24. 4. 2023, 13.59
Deli članek:

Golnik je vas v mestni občini Kranj, znana po blagi in ugodni klimi. Tam zato že več kot stoletje deluje klinika za pljučne bolezni, že nekaj časa pa se želi tudi širiti.

STA
Marca 2021, sredi epidemije covida, je takratni direktor Klinike Golnik Aleš Rozman napovedal gradnjo izolacijskega oddelka, ki bi bil namenjen bolnikom s tuberkulozo.

Marca 2021, sredi epidemije covida, je takratni direktor Klinike Golnik Aleš Rozman napovedal gradnjo izolacijskega oddelka, ki bi bil namenjen bolnikom s tuberkolozo. Od takrat gre pri projektu, ki ga želi država sofinancirati s 25 milijoni evrov evropskega denarja, narobe praktično vse.

V slabih dveh letih se je tako vrednost načrtovane investicije podvojila, čeprav Klinika Golnik in ministrstvo sploh še nista objavila razpisa za gradnjo:

– Prvotna vrednost novega izolacijskega oddelka je bila 37 milijonov evrov (skupaj z DDV).

– Z investicijskim programom, ki ga je naročila Klinika Golnik, se je projekt podražil na 42,4 milijona evrov (z DDV). Toliko znaša tudi njegova vrednost, zapisana v načrtu razvojnih programov, ki ga je februarja lani sprejela vlada Janeza Janše.

– Toda v zadnjem letu je cena investicije poletela v nebo. Po naših informacijah namreč znaša že skoraj 70 milijonov evrov (z DDV).  To so na ministrstvu za zdravje ugotovili po izdelavi dokumentacije in idejne zasnove projekta. Zelo mogoče pa je, da se bo projekt med gradnjo še podražil.

Eksplozija vrednosti je velika zagata za ministra Danijela Bešiča Loredana in direktorja urada za investicije Aleša Šabedra. Oba sta velika zagovornika investicije, na vsak način jo želita spraviti pod streho. A denarja zanjo ni, saj so podražitve porušile prvotno finančno konstrukcijo.

Zakaj se je torej investicija, ki po tem kriteriju spominja na projekt šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj (Teš 6), v tako kratkem času podražila za več kot 30 milijonov evrov? Kdo je za to odgovoren? In kako je v zgodbo vpleten Marko Bitenc, najvplivnejši zasebni zdravnik pri nas?

STA
Eksplozija vrednosti projekta za ministra Danijela Bešiča Loredana pomeni veliko težavo.

So projekt umetno pocenili, da pride na državni seznam?

Uradnih pojasnil za zdaj ni. Z ministrstva na naša vprašanja od četrtka niso odgovorili. Tudi pojasnil Klinike Golnik, ki jo od lanske jeseni vodi Viktorija Tomič, nam ni uspelo pridobiti. Zanimalo nas je, koliko znaša predvidena vrednost investicije, v kateri fazi je in kdaj bodo objavili razpis za izbiro izvajalca del.

Toda po podatkih, ki smo jih zbrali, in dokumentih, ki smo jih dobili na vpogled, je vodenje investicije že na začetku ušlo nadzoru. Še več: po oceni več naših virov ni mogoče izključiti možnosti, da je bila njena vrednost namerno določena prenizko – samo zato, da bi lažje prišla na državni seznam nacionalnih razvojnih projektov, s čimer bi si zagotovila denar iz proračuna in kohezijska sredstva EU.

Še sredi leta 2021 je bil projekt uradno vreden 37 milijonov evrov. Toliko bi morali po podatkih iz predinvesticijske zasnove stati gradnja in oprema novega oddelka. Dokument je izdelalo projektantsko podjetje Pro 55 v lasti Dušana Blaganjeta, nekdanjega državnega sekretarja na ministrstvu za okolje in prostor.

Že pri dokumentaciji so se zmotili za milijon evrov

A že pol leta pozneje se je projekt z investicijskim načrtom uradno podražil za več kot pet milijonov evrov – na 42,4 milijona evrov. Razlog? Prvotna ocena ni upoštevala povečanih stroškov zahtevnejše izvedbe in zaščite gradbene jame, odvajanja odpadnih voda in rušenja obstoječega objekta infekcije. Tudi ta dokument je izdelalo podjetje Pro 55.

STA
70 milijonov evrov je zdaj cena izvedbe projekta.

Sledili so novi zapleti. Na razpis za pripravljavca idejne zasnove projekta in dokumentacije za pridobitev gradbenega dovoljenja sta se namreč prijavila le dva ponudnika. Posel je dobil konzorcij podjetij Gradis Biro Maribor in Studio Pirss. Zmagal je s ponudbo, vredno skoraj dva milijona evrov (z DDV). To je dober milijon več od ocenjene vrednosti del, ki sta jo pred tem določila državna Družba za razvoj infrastrukture (DRI) in zdaj že nekdanje vodstvo Klinike Golnik.

Primož Lavre
Marko Bitenc, najvplivnejši zasebni zdravnik pri nas

Za primerjavo: po prvotnem načrtu bi morala Kliniko Golnik celotna dokumentacija za projekt stati največ 1,5 milijona evrov. V resnici je samo za eno fazo, torej idejno zasnovo in pridobivanje gradbenega dovoljenja, plačala več.

Bosta Bešič Loredan in Šabeder plačala tudi kanalizacijo?

Na vprašanje, kako je to mogoče, nam s Klinike Golnik niso odgovorili. Po naših podatkih vse pogovore z ministrstvom v imenu izbranih projektantov vodi Tadej Veber, nekdanji član strokovnega sveta SDS, ki je bil v času druge Janševe vlade imenovan za člana uprave DRI, zdaj pa velja za kader generalnega sekretarja SD Klemna Žiberta. Leta 2007 ga je ministrstvo za kulturo, ki ga je vodil Vasko Simoniti, najelo za svetovalca pri obnovi ljubljanske Opere, hkrati pa je bil zaposlen pri enem od podizvajalcev.

Medtem ko se vodilnim na ministrstvu za zdravje z investicijo mudi, so že lani na plano začeli prihajati novi stroški, ki so ceno investicije napihnili na skoraj 70 milijonov evrov. Eden od teh je kanalizacija.

Na Mestni občini Kranj so potrdili, da mala čistilna naprava na Golniku zaradi predvidenih širitev klinike z novim oddelkom in laboratoriji ne bo več zadoščala za njene potrebe. »Zato je treba zgraditi primarni kanal za odvajanje odpadnih voda na relaciji Golnik–Mlaka, s priklopom na Centralno čistilno napravo Kranj. Za slednje imamo že izdelano dokumentacijo projekta za izvedbo del (PZI) in pridobljeno pravnomočno gradbeno dovoljenje,« so pojasnili na občini.

Na Mestni občini Kranj so nam potrdili, da mala čistilna naprava na Golniku zaradi predvidenih širitev klinike z novim oddelkom in laboratoriji ne bo več zadoščala za njene potrebe. »Zato je treba zgraditi primarni kanal za odvajanje odpadnih voda na relaciji Golnik–Mlaka, s priklopom na Centralno čistilno napravo Kranj. Za slednje imamo že izdelano dokumentacijo projekta za izvedbo del (PZI) in pridobljeno pravnomočno gradbeno dovoljenje,« so pojasnili na občini, ki jo vodi Matjaž Rakovec.

Prvi sosed klinike bo Marko Bitenc

Toda odprto ostaja vprašanje, kdo bo plačal 4,5 milijona evrov, kot znaša trenutna vrednost novega kanalizacijskega voda. V Kranju pričakujejo, da bo vsaj del tega denarja prispevala država, »saj je priklop na centralno čistilno napravo pogoj za investicijo na Golniku«. Za nov izolacijski oddelek namreč ne bo mogoče pridobiti uporabnega dovoljenja brez priključka na javno kanalizacijo, poudarjajo na kranjski mestni občini.

Pojasnila ministrstva za zdravje, ali bo za širitev klinike sofinanciralo še dobrih šest kilometrov dolg občinski kanalizacijski vod, nismo dobili. V vsakem primeru pa bi gradnja novega voda razveselila tudi prvega soseda Klinike Golnik – Marka Bitenca, ki bo tam zgradil 24 milijonov evrov vredno kirurško bolnišnico s tremi operacijskimi dvoranami, 10 posteljami za intenzivno nego in 40 navadnimi posteljami.

Zanjo je Bitenc, pri katerem kot kirurg dela tudi minister Bešič Loredan, že pridobil gradbeno dovoljenje in plačal komunalni prispevek. Še pred dvema letoma je bilo v političnih krogih mogoče slišati, da je Bitenc eden od ljudi v ozadju tedanje pobude za ustanovitev nove občine Golnik, ki bi se odcepila od Kranja. Sam teh informacij nikoli ni potrdil. Takrat so predstavniki pobude za samostojno občino poudarjali, da Mestna občina Kranj v razvojnem smislu zanemarja ruralna naselja in da bi nova občina bolje sledila željam prebivalcev.