"Pri živalih predvsem preverite karakter in bodite pozorni na morebitne posebnosti. Videz živali naj bo zadnja kljukica na seznamu želja."
Zavetišče Ljubljana
Človek je tako rekoč od pradavnine iskal družbo živali, ki so mu pomagale preživeti, najsi bo to udomačitev volka, iz katerega se je razvil pes, ali udomačitev živali, s pomočjo katerih je človek začel kmetovati. A skozi stoletja in tisočletja je veliko domačih živali prestopilo prag »uporabnosti« in postalo del človekove družine. Ta vez pa se žal prepogosto pretrga in domača žival ostane brez skrbnika in na cesti.
V svetovnem merilu samo eden od desetih zapuščenih psov do konca svojega življenja najde dom. In še za primerjavo: na svetu je petkrat več tako imenovanih hišnih ljubljencev, ki so brez doma, kot je brezdomcev med ljudmi. Zapuščene živali, med katerimi seveda prednjačita mačka in pes, so torej lahko velik problem.
Četrtina je pasemskih
Zato ne preseneča, da se po svetu na leto osem milijonov psov in mačk prej ali slej znajde v zavetiščih, posebej presenetljivo pa je, da je po nekaterih podatkih kar četrtina vseh zapuščenih psov na svetu pasemskih. Pasma in videz torej nista poseben dejavnik brezdomnosti.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
V Zavetišču Ljubljana, ki velja za največje v Sloveniji, vsako leto oskrbijo 2000 živali, kar je približno četrtina vseh zapuščenih živali v Sloveniji. Od leta 2002, ko so odprli svoja vrata, so nudili zavetje skupno več kot 38 tisoč živalim. In ne samo oskrba, njihova prednostna naloga je tudi, da jim čim prej najdejo nov dom.
Ozaveščajo ljudi in skrbijo za živali
Tukaj pa se rado zatakne. Ker je 4. april svetovni dan zapuščenih živali, ga seveda z dnevi odprtih vrat obeležujejo tudi v zavetiščih, v ljubljanskem pa so to pot večji poudarek namenili ozaveščanju ljudi, kako lahko postanemo do živali odgovorna družba in kako biti odgovoren skrbnik. Kajti, kot sami poudarjajo, je zavetišče veliko več kot le začasen dom za zapuščene živali. Poleg ozaveščanja za odgovorno lastništvo se trudijo za socializacijo in prevzgojo zapuščenih psov, saj se tako precej izboljšajo njihove možnosti odhoda v nov dom.
Zato vsem, ki bi se radi želeli preizkusiti kot lastniki domače živali, svetujejo, naj se dobro pogovorijo tudi z njihovimi strokovnjaki. »Pri živalih predvsem preverite karakter in bodite pozorni na morebitne posebnosti. Videz živali naj bo zadnja kljukica na seznamu želja, saj je za uspešno sobivanje veliko pomembnejše vaše ujemanje z izbrano živaljo. Karakter in posebnosti živali primerjajte s pričakovanji in svojim življenjskim stilom ter premislite, kako se bo izbrana žival vključila v vaše okolje in življenje,« so zapisali na domači spletni strani.
Poudarjajo, da so vse zapuščene živali klinično pregledane, redno jim odpravljajo parazite, jih cepijo proti kužnim boleznim, sterilizirajo, označijo z mikročipom ter jim uredijo evropski potni list za hišne živali.