Nakupovanje čez mejo

Poln prtljažnik hrane Hrvate v Sloveniji stane skoraj tretjino manj

Katja Kirn Vodopivec
23. 3. 2023, 06.02
Deli članek:

»Kar se hrane tiče, skoraj vse kupimo v Sloveniji. Določeni izdelki, denimo sokovi, jogurti, konzervirana hrana, keksi, so tu tudi za polovico cenejši,« je v soboto na parkirišču pred Eurospinom v Ilirski Bistrici razlagala Hrvatica, ena od številnih, ki že vrsto let nakupujejo čez mejo. Z nakupi v Sloveniji zadnje čase prihranijo tudi do 30 odstotkov.

Dreamstime
Ob večjem obisku hrvaških kupcev si slovenski trgovci manejo roke.

»Z nakupi v Sloveniji prihranimo vsaj 25 odstotkov,« sta nam na vprašanje, zakaj sta se pripeljala v Ilirsko Bistrico, odgovorila zakonca z Reke, ki že leta nakupujeta v Ilirski Bistrici in na Fernetičih v Italiji, zadnjih nekaj let, odkar so v Ilirski Bistrici odprli Eurospin, pa prihajata namenoma v to trgovino. »Najbolj ustreza našim prehranskim navadam. Eurospin imamo sicer tudi na Reki, vendar so cene določenih izdelkov precej višje,« ugotavljata. »Danes sva nakupila 60 jogurtov. Tu sva za lonček odštela 25 centov, na Reki enak jogurt stane 35 centov. Torej sva samo pri jogurtih prihranila šest evrov,« je na hitro zračunal Rečan. Medtem ko sta se po dimljen losos odpravila v Hofer. »Za kilogram sva plačala kar osem evrov manj, kot bi plačala pri nas,« je sešteval prihranke.

Na Hrvaškem hrana za 30 odstotkov dražja

»Hrana je na Hrvaškem za 30 odstotkov dražja kot v Sloveniji, medtem ko se plače na Hrvaškem niso dvignile že vrsto let. Nakupovanje čez mejo je že dolgoletna praksa, ki se je s padcem meje samo še okrepila. Pravzaprav ugotavljamo, da je cenejše jesti v restavraciji kot doma,« je razmere na Hrvaškem po prevzemu evra ob robu nedavne okrogle mize na temo turističnega povezovanja v regiji orisala Marjana Kalčić, direktorica Turističnega združenja Matulji. »Nekatere stvari se izplača kupovati v Sloveniji, spet drugih ne. Meso, kozmetika in higienski pripomočki so na Hrvaškem cenejši, cene olja in sladkorja so približno podobne, so pa v Sloveniji občutno cenejši hrana za živali, konzervirana hrana, tunina, mlečni izdelki ...« sta preračunavala upokojenca z Reke, ki sta v Ilirski Bistrici to soboto nakupovala prvič. »Če potegneva črto, se izplača, če kupuješ predvsem cenejše izdelke in v večjih količinah.«

»Kar se hrane tiče, skoraj vse kupimo v Sloveniji. Določeni izdelki, denimo sokovi, konzervirana hrana in keksi, so tu tudi za polovico cenejši,« je bila s prihrankom zadovoljna Romana Sigurnjak iz Zagreba, ki v Ilirski Bistrici nakupuje enkrat na mesec, ko obišče starše v Matuljih. »Evo, danes smo napolnile dva nakupovalna vozička. Na Hrvaškem bi za vse to plačale tretjino več,« je zadovoljno pokazala na do zadnjega kotička napolnjen prtljažnik.

Kupujejo skorajda vse

Ob povečanem obisku hrvaških kupcev si roke manejo tudi slovenski trgovci. »Hrvaški kupci so že vsa leta zelo prisotni v trgovinah Hofer blizu meje. Od uvedbe evra na Hrvaškem opažamo, da se je število hrvaških kupcev v trgovinah Hofer, ki so blizu slovensko-hrvaške meje, še povečalo. Kupujejo tako živilske kot neživilske izdelke,« so sporočili iz trgovine Hofer.

Podobno ugotavljajo v Lidlu: »Lahko potrdimo, da v zadnjih tednih predvsem v trgovinah blizu meje opažamo povečan obisk kupcev iz Hrvaške. Kupci dobro poznajo naše izdelke, prav tako naše akcije, tako da posegajo praktično po vseh sortimentih in akcijskih izdelkih.«

Zanimivosti

jajca na pultu
Vsestransko živilo

Nasveti, ki vam pridejo prav pri uporabi in pripravi jajc

janin vrt1 shutterstock
Vrtnina za vsak vrt

Kako do lepega česna

umazana tipkovnica
Leglo umazanije

Bakterij na tipkovnici je več kot na javnem stranišču

Bryan Jonhson
Nesmrtnost: nova resničnost

Nima 27, ampak 47 let: Prvi človek, ki je uspešno pomladil svoje telo

hot dog, pivo, inter miami
Pred Messijevim stadionom

(Video) Je to najdražji hot dog na svetu?

ogledalo
Dober začetek dneva

Zdrave jutranje navade bodo življenje spremenile na bolje