Bošnjak je zapisal, da je primeru zahtevnega zdravstvenega stanja deklice iz Severne Makedonije prejel prošnjo družine, ki ji v njeni domovini niso znali pomagati. Na izrecno željo in ob dogovoru z dedkom, da naj ji pomaga, je v prostem času opravil zahtevno načrtovanje operacije in pripravo na operacijo v obliki razširjene konzultacije.
V okviru konzultacije je zaradi stanja otroka družini predlagal zahtevno operacijo glave, ki jo izvaja tudi sam in ki se jo lahko izvede le v vrhunsko opremljeni in usposobljeni ustanovi. "Kljub temu da je bilo možnosti več, sem predlagal Univerzitetni klinični center (UKC) Ljubljana, kjer delam že 34 let in verjamem v naše kvalitetno delo in sodelovanje. Operacija je bila uspešna, deklica je ohranila sluh."
Kljub temu sta izredno zahteven in strokoven poseg ter uspešno zdravljenje povzročila škodo Bošnjaku in njegovi družini, njegovi ožji ekipi in UKC Ljubljana, zato se sodelavkam in sodelavcem opravičuje. "Da bi omogočil nemoteno nadaljevanje dela izredno uspešnega kliničnega oddelka za nevrokirurgijo, sem predlagal generalnemu direktorju UKC Ljubljana, naj sprejme moj odstop in imenuje novega predstojnika," je zapisal. Direktor ljubljanskega UKC Marko Jug je njegov odstop sprejel.
Davčna vprašljivost transakcije
"Moja napaka je bila, da sem namesto honorarja za opravljeno delo predlagal družini, naj plačilo namesto meni nakažejo podjetju v tujini. Ker sem bil opozorjen na davčno vprašljivost te transakcije, bom po vrnitvi v domovino sodeloval z organi, da se to razčisti," je zatrdil in dodal, da mu kljub odzivu svojcev in javnosti ni žal, da je otroku pomagal: "Poseg je omogočil deklici polno otroštvo in kakovostno življenje."
Poštni nabiralnik v Hongkongu
Domena spletne strani agencije Klinikum Medical Link, kateri je makedonska družina nakazala denar, je bila sicer 18. decembra 2013 registrirana v Sloveniji, je danes poročala POP TV. Agencija pa je bila nato po poročanju portala Necenzurirano leta 2017 s slabimi tisoč evri kapitala ustanovljena v Hongkongu. Obstaja torej možnost, da se za Klinikum Medical Link skrivajo državljani Slovenije. To podjetje namreč ponuja operacije le v dveh bolnišnicah: v UKC Ljubljana in na kliniki v nemškem Bambergu. V obeh dela Bošnjak. Med kirurgi, ki jih oglašuje, sta ob Bošnjaku na seznamu le še kirurga iz Nemčije in Severne Makedonije, ki sta s slovenskim nevrokirurgom v preteklosti sodelovala pri različnih projektih oziroma raziskavah. V oddaji 24ur so razkrili, da so med tremi telefonskimi številkami, ki jih "agencija" ponuja kot kontakt, tri slovenske. Po podatkih Necenzurirano je ena od teh pripada Bošnjaku, druga pa slovenski državljanki iz Celja, ki ima v lasti prevajalsko agencijo. Edina tuja številka je tajvanska. Na istem naslovu v Hongkongu pa smo našli še eno podjetje, ki je tesno povezano s Slovenijo.
Televizija POP TV je namreč pridobila dokumente, ki nakazujejo na potencialno korupcijo v UKC Ljubljana. Priznani nevrokirurg Roman Bošnjak naj bi operiral državljanko Severne Makedonije, ki je poleg plačila 27.000 evrov po rednem ceniku za "zasebni honorar" zdravniku morala nakazati še dodatnih 6000 evrov, je v sredo poročal medij. Po informacijah POP TV je morala pacientka pred posegom denar nakazati na bančni račun agencije v Hongkongu, kot razlog za to je Bošnjak navedel davčno optimizacijo.