Mestna občina Kranj je v minulih letih vladi in pristojnemu ministrstvu poslala že več predlogov za bolj zahtevne pogoje priseljevanja tujcev. V Kranju in v nekaterih drugih občinah se namreč zlasti zaradi nepoznavanja slovenskega jezika med tujimi priseljenci srečujejo s problemi v vrtcih, osnovnih šolah, zdravstvenih ustanovah, sociali ter na splošno pri vključevanju tujcev v družbo.
Kot je v današnjem sporočilu za javnost spomnil kranjski župan Matjaž Rakovec, so se v Kranju zavzeli za bolj ostre pogoje glede časa bivanja v Sloveniji za izpolnitev pogojev za združitev družine in glede osnovnega znanja slovenskega jezika, kar je bilo v trenutno veljavni zakonodaji tudi deloma upoštevano.
Poleg tega je kranjska občina predlagala vzpostavitev pripravljalnic za učenje slovenščine v osnovnih šolah, da bi se otroci priseljencev lažje vključevali v redne ure pouka. Na občini jih zato negativno preseneča predlog novele zakona o tujcih, s katero bi vlada omilila prav pogoje glede znanja slovenskega jezika.
Vlada naj bi novelo zakona dala v obravnavo in sprejem državnemu zboru po hitrem postopku. Mestna občina Kranj takšnega nujnega postopka za sprejem zakona brez širše javne razprave ne podpira, prav tako pa tudi ne nekaterih predlaganih omilitev. Kot opozarja župan, nedorečena zakonodaja pušča občine same, da se spopadajo z negativnimi posledicami priseljevanja.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Neznanje slovenskega jezika prinaša velike težave pri sporazumevanju v zdravstvu in šolstvu. Pridruženi člani družine prosilca pa imajo brez znanja slovenščine tudi izjemno majhne možnosti poiskati si zaposlitev. Posledično je družina obsojena na odvisnost od socialnih pomoči.
Rakovec je opozoril tudi na zlorabe socialnih transferjev. "Imeli smo primere prijave začasnega bivališča neobičajno velikega števila tujih oseb na enem samem naslovu in izkoriščanja socialnih pomoči družine, ki je bila samo še fiktivno prijavljena na naslovu v mestni občini, dejansko pa že v drugi državi EU," je navedel.
Večja koncentracija tujcev, ki sami ne zmorejo primerne vključitve v skupnost, povzroča tudi nemir prebivalstva, ki nato krivi župana, da ne uredi ustrezno dovoljenj za bivanje in delo tujcev. Vendar ne občina ne župan nimata pristojnosti urejanja tega področja in je edina učinkovita pot v ustreznih zakonskih določilih, opozarjajo v Kranju.
"Kot je videti, se predlog novele zakona, ki so ga pripravili na ministrstvu za notranje zadeve, oddaljuje od učinkovitih sistemskih rešitev, ki bi podpirala podobne pogoje za priseljevanje tujcev, kot jih poznajo druge države EU z dolgoletno tradicijo sprejemanja tujcev v svoja okolja," so izpostavili na občini, kjer se zavedajo, da tuje delavce potrebujemo in da je namen zakonske novele verjetno olajšati zaposlovanje tujcev. Vendar pa rahljanje pogojev ni prava pot, opozarjajo.