Za redno delovno uspešnost

Ali Janković podpira izplačilo dodatka direktorici ZD Ljubljana?

J.P./STA
14. 2. 2023, 13.37
Posodobljeno: 14. 2. 2023, 14.59
Deli članek:

Za leto 2021 za mesto direktorice ZD Ljubljana bo dobila 993,81 evra bruto, za mesto namestnice direktorja za razvoj dejavnosti pa 116,17 evra bruto.

Marko Vavpotič
Zoran Janković

Ljubljanski župan Zoran Janković podpira izplačilo dodatka za redno delovno uspešnost direktorici Zdravstvenega doma (ZD) Ljubljana Antoniji Poplas Susič. Mestnemu svetu pa bo predlagal, da na redni seji konec februarja sklep o določitvi delovne uspešnosti sprejmejo, je povedal na današnji redni novinarski konferenci.

Sklep predvideva, da bo Poplas Susič za leto 2021 za mesto direktorice ZD Ljubljana dobila pet odstotkov osnovne plače direktorice v obdobju med aprilom in decembrom 2021, kar znaša 993,81 evra bruto. Za mesto namestnice direktorja za razvoj dejavnosti pa prav tako pet odstotkov redne delovne uspešnosti za obdobje od januarja do aprila 2021, kar znaša 116,17 evra bruto.

Dodatek za redno delovno uspešnost bo za leto 2021 prejela tudi strokovna direktorica ZD Ljubljana Tea Stegne Ignjatovič v višini 1318,05 evra bruto in nekdanji direktor ZD Ljubljana Rudi Dolšek za obdobje med januarjem in aprilom 2021 v višini 628,27 evra bruto.

Marko Vavpotič
Antonija Poplas Susič

Pogoje za določitev višine dodatka za redno delovno uspešnost za direktorje zdravstvenih zavodov določajo zakon o sistemu plač, uredba o plačah direktorjev v javnem sektorju ter pravilnik o merilih za ugotavljanje delovne uspešnosti direktorjev v javnih ustanovah s področja zdravstva. Delovno uspešnost pa določajo poslovna uspešnost zavoda (do 35 odstotkov), strokovnost, kakovost in varnost izvajanja javne zdravstvene službe (do 30 odstotkov) in razvojna naravnanost zavoda (do 35 odstotkov). Glede na sklep je vodstvo doseglo vseh 100 odstotkov.

Mestni svet je sicer o podobnem sklepu odločal že decembra lani in ga tudi potrdil, a nato minister za zdravje Danijel Bešič Loredan ni podal soglasja, saj so predvideni zneski presegali pet odstotkov letnih sredstev za osnovne plače direktorjev. Novi zneski so občutno nižji od prvotno predvidenih.

V javnosti so se v zadnjih dneh pojavila vprašanja, zakaj bo direktorica ZD Ljubljana dobila dodatek na delovno uspešnost, saj se ZD Ljubljana sooča s pomanjkanjem zdravnikov, več tisoč bolnikov pa nima svojega osebnega zdravnika. Direktorica bo sicer dobila dodatek za leto 2021, ko je ZD Ljubljana zapustilo 11 družinskih zdravnikov.

PAPIR_shutterstock_1418237465

Izpostavljeno

Trajnost v papirni industriji

Neupravičeno nizke plače

Janković je danes spet poudaril, da spoštuje delo sveta zavoda in njihovo odločitev, da so ponosni na svoje vodstvo. "Trdim, da je Poplas Susič odlična direktorica, in mislim, da izvaja prave ukrepe," je povedal župan in dodal, da tudi občina podpira vodstvo ZD Ljubljana. Dejal je še, da so tudi sicer plače direktorjev javnih zavodov v Mestni občini Ljubljana "izjemno nizke, lahko bi celo rekel neupravičeno nizke".

Pravilnika, ki določa merila za delovno uspešnost, pa po njegovih besedah ni treba spreminjati. "Mislim, da čisto prav odraža to, kar se dogaja v zdravstvu," je prepričan.

Občina ima z vodstvom ZD Ljubljana številne sestanke, omogočajo pa jim tudi uporabo neprofitnih stanovanj za zaposlene in brezplačne parkirne dovolilnice. Z vodstvom univerzitetnega kliničnega centra in onkološkega inštituta pa so se dogovorili, da jim bodo za eno leto omogočili do 150 parkirnih mest v Povšetovi ulici.

Župan želi, da bi bila zgrajena tudi nova medicinska fakulteta, da se bo lahko na medicino vpisalo več študentov. "Le več kadra pomeni, da bomo imeli vsi svojega zdravnika," je dejal. Spomnil je tudi na ambulante za neopredeljene, ki "delajo s polno paro".

Katastrofalna zdravstvena situacija v Ljubljani

V ljubljanskem štabu Levice nasprotujejo določitvi in izplačilu redne delovne uspešnosti vodstvu Zdravstvenega doma Ljubljana. Predlagajo umik odločanja o tem s seje ljubljanskega mestnega sveta.

Ponavljaj, kar smo že pisali. Iz ZD Ljubljana je samo v zadnjih dveh letih po navedbah direktorice Antonije Poplas Susič odšlo kar 34 oziroma 30 odstotkov vseh zdravnikov; kakšne so številke na strani drugega zdravstvenega in tehničnega osebja, pa ni jasno. Zaradi pomanjkanja osebja se nekatere enote ZD Ljubljana celo zapirajo, pred tedni pa smo celo opazovali prizore prebivalk in prebivalcev, ki so sredi noči čakali na možnost vpisa k novim osebnim zdravnikom v enoti ZD Bežigrad.

"Dostopnost primarnega javnega zdravstva v Ljubljani se sicer slabša že dlje časa, na kar smo v Levici tako na lokalni kot na državni ravni opozarjali že leta. Ob tem smo vodstvoma Mestne občine Ljubljana in Zdravstvenega doma Ljubljana predlagali številne ukrepe," so zapisali in dodali, da so pred kratkim skupaj z drugimi opozicijskimi svetniki in svetnicami v Mestnem svetu MOL želeli razpravljati o zdravstveni situaciji v Ljubljani, a je koalicija Liste Zorana Jankovića in Gibanja Svoboda s proceduralnim manevrom razpravo opozicije preprečila.

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost