Draginja

Inflacija v Sloveniji vztraja na dvomestni številki in s tem nad povprečjem v območju evra

S.R./STA
6. 2. 2023, 10.43
Posodobljeno: 6. 2. 2023, 11.19
Deli članek:

V Sloveniji je letna stopnja inflacije januarja znašala 10 odstotkov, kar je za 1,5 odstotka več od letne inflacije, ki smo jo januarja zabeležili v območju evra.

Bobo
/

Letna inflacija v območju evra je januarja z 9,2 odstotka upadla na 8,5 odstotka. Od držav, ki uporabljajo evro in za katere je Eurostat imel podatke, so najvišjo letno inflacijo januarja zabeležili v baltskih državah, in sicer v Latviji (21,6 odstotka), Estoniji (18,8 odstotka) in Litvi (18,4 odstotka). Na drugi strani so najnižjo stopnjo letne inflacije zaznali v Španiji in Luksemburgu, kjer je po prvih ocenah znašala 5,8 odstotka. Sledila je Malta s 6,7-odstotno inflacijo. V Sloveniji je po podatkih statističnega urada ta kljub manjšemu znižanju (10,3 odstotka decembra lani) januarja znašala 10 odstotkov. 

Na inflacijo so najbolj vplivale cene hrane in brezalkoholnih pijač, ki so se v letu dni zvišale za 19,3 odstotka oziroma za skoraj petino. Cene blaga so se v enem letu v povprečju dvignile za 11,1 odstotka, cene storitev pa za 7,9 odstotka. Cene blaga so se v enem letu v povprečju dvignile za 11,1 odstotka, cene storitev pa za 7,9 odstotka. Blago dnevne porabe je bilo dražje za 13,5 odstotka, trajno blago za 7,9 odstotka in poltrajno blago za 4,8 odstotka.

Storitve in izdelki iz skupine rekreacija in kultura so se v letu dni podražili za 10,1 odstotka, stanovanjska in gospodinjska oprema ter tekoče vzdrževanje stanovanj za 12,3 odstotka, trdna goriva za 97,5 odstotka, storitve restavracij in hotelov pa za 12,1 odstotka.

Mesečna stopnja

Na mesečni ravni je bila rast cen 0,2-odstotna, so izračunali na statističnem uradu. Od lanskega decembra so se cene hrane in brezalkoholnih pijač zvišale za 2,1 odstotka. Cene alkoholnih pijač in tobaka so poskočile za 3,9 odstotka, storitve restavracij in hotelov pa za 2,3 odstotka.

Mesečno stopnjo inflacije so spodbujale še višje cene toplotne energije (za 6,8 odstotka), počitniških paketov (za 4,2 odstotka), pohištva in stanovanjske opreme (za 2,1 odstotka), medicinskih proizvodov, pripomočkov in opreme (za 2,0 odstotka), novih avtomobilov (za 2,0 odstotka) ter raznovrstnega blaga in storitev (za 0,9 odstotka).

Ob začetku sezonskih razprodaj so se oblačila in obutev pocenili za 8,8 odstotka ter tako ublažili povprečno mesečno rast cen. V prvem letošnjem mesecu so se znižale tudi cene naftnih derivatov, cene tekočih goriv so upadle za 10,5 odstotka, goriv in maziv za osebna vozila pa za 7,6 odstotka. K znižanju mesečne inflacije so prispevali še cenejša trdna goriva (za 5,4 odstotka) in zunajbolnišnične storitve (za 3,7 odstotka).

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu