»Nesrečni polet« z vladnim falconom

Urška Klakočar Zupančič tvegala z dodatnim razkritjem: Otrok nisem mogla niti hotela pustiti samih

S.R.
7. 1. 2023, 11.49
Posodobljeno: 7. 1. 2023, 12.48
Deli članek:

Če novoletni polet na Dunaj z vladnim falconom še vedno razburja del slovenske javnosti, pa kot kaže po burnem odzivu miru ne najde niti glavna protagonistka Urška Klakočar Zupančič.

Primož Lavre
Urška Klakočar Zupančič

Predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič se je zdaj odločila, da »nesrečnemu poletu« piko na i postavi z dodatno obrazložitvijo svoje odločitve. Spomnimo, Klakočar Zupančičeva se je 1. januarja udeležila tradicionalnega dunajskega novoletnega koncerta. Na Dunaj se je odpravila v okviru državniškega obiska, bilateralnega srečanja, na katerega jo je povabil predsednik avstrijskega državnega zbora Wolfgang Sobotka.

A prahu ni dvignil sam obisk, temveč ga je dvignilo njeno prevozno sredstvo, na Dunaj se je namreč odpravila z vladnim falconom. Sama je sicer že pred dnevi pojasnila, da v dejanju »ni nobene senzacije« in da se potovanje v ničemer ni razlikovalo od potovanj državnikov v prejšnjih vladah. Da je vladni falcon v zraku razmeroma pogosto, so pokazali tudi podatki, ki jih je pozneje objavilo ministrstvo za obrambo. Med letoma 2018 in 2022 je poletel 978-krat, pri čemer je bil zanimivo v uporabi največkrat v letu 2021, ko je bila na oblasti vlada Janeza Janše. Letalo so sicer v zadnjih letih najbolj pogosto uporabljali v uradu predsednika republike.

Kakor koli, Urška Klakočar Zupančič je ponoči na svojem Facebook profilu »tvegala« z daljšim pojasnilom sporne poti, v katerem je izpostavila, da je odločitvi za pot s falconom botrovalo tudi dejstvo, da je »včasih težko najti pravo ravnovesje med službenimi obveznostmi in zasebnim življenjem.« Povabilo se ji je zdelo pomembno, tako pomembno, da ga ni bilo modro zavrniti, pri čemer pa na silvestrski večer otrok ni niti mogla niti želela »pustiti samih.« Še več, izkazalo se je, da je bila odločitev še toliko bolj na mestu, ker naj bi imel njen oče ravno tistega dne »nesrečo, ki bi lahko bila zanj življenjsko nevarna.«

Njeno pojasnilo objavljamo v celoti:

»Po nekajdnevnem premišljevanju in nasvetu prijatelja bom dala piko na i tistemu nesrečnemu poletu s falconom na novoletni dan. Iskrenost se, upam, vedno najbolj splača. Včasih je težko najti pravo ravnovesje med službenimi obveznostmi in zasebnim življenjem. Enako težko je paziti, da osebe iz zasebnega življenja niso po nepotrebnem izpostavljene. Ampak bom tokrat tvegala.

Novoletni službeni obisk Dunaja, ki je vključeval udeležbo na novoletnem koncertu dunajskih filharmonikov, je bil načrtovan kot enodneven. Zaradi odnosov z Republiko Avstrijo in dejstva, da še nihče od slovenskih politikov razen dr. Danila Türka ni dobil takega vabila preko diplomatskih tokov, mi je bilo strogo odsvetovano, da bi vabilo zavrnila. Otrok na silvestrski večer nisem mogla niti hotela pustiti samih. Da jih jemljem s seboj na Dunaj, je bilo že z vidika varnosti, izpostavljenosti, stroškov in končno tudi morebitnega javnega zgražanja izključeno. Vedno bom naredila vse, da ju zaščitim, ker sem najprej mati in šele nato vse drugo. Hvaležna sem, da sem nato po koncertu in opravljenem večurnem pogovoru s predsednikom avstrijskega parlamenta lahko hitro prišla domov. Tudi zato, ker je imel moj oče ravno ta dan nesrečo, ki bi lahko bila zanj življenjsko nevarna. Naj mi oprosti, da sem to razkrila.

Glede na to, da se zavedam prometne obremenjenosti, sem se v službo vozila s kolesom in ljubljansko trolo, z avtom pa šele potem, ko sem dobila parkirišče zaradi sinove bolezni in sem morala biti dosegljiva na klic, si res nikoli nisem mislila, da se bom morala ukvarjati z vladnim falconom. Pa čeprav je bilo vse zakonito, skladno s podzakonskimi akti, pravilnikom o mednarodni dejavnosti, dosedanjo prakso in sklepom vlade in čeprav sem opravljala državniško funkcijo. Da, državniško funkcijo. Ker sem kljub kratki politični karieri predsednica DZ, pa čeprav se na rdeči preprogi nasmejim, obrnem k ljudem in pomaham. Na Dunaju se nisem, ker sem strogo sledila protokolu, našem in njihovem. Oba sta bila prisotna. Kdo bi vedel, kaj je prav?

Jasna politika, z občutkom!

P.S. Vse, ki dvomijo v službeno naravo obiska, še obveščam, da ima poslanska skupina SDS na voljo vpogled v vso uradno dokumentacijo: vabilo, brifinge, potni nalog, zabeležke pogovorov ipd.«