Pazijo naj tudi na svoje besede

O varovanju poslancev pred državnim zborom: znani možni ukrepi

G.G./STA
7. 11. 2022, 19.26
Posodobljeno: 7. 11. 2022, 19.46
Deli članek:

Po nedavnem napadu na poslanca SDS Branka Grimsa pred državnim zborom so danes vodje poslanskih skupin razpravljali tudi o zagotavljanju varnosti v DZ in njegovi okolici.

Bobo
V preteklih letih se je pred državnim zborom kdaj pa kdaj sprehodil pav. Nihče ga ni varoval.

V SDS so na predsednico DZ Urško Klakočar Zupančič naslovili zahtevo, da se o varnosti poslancev in vseh ostalih zaposlenih v DZ spregovori na kolegiju predsednice. O tem so za zaprtimi vrati vodje poslanskih skupin razpravljali danes, posveta pa so se udeležili tudi ministrica za notranje zadeve Tatjana Bobnar, generalni direktor policije Boštjan Lindav in vodja centra za varovanje in zaščito Bojan Oman.

Vodja poslanske skupine SDS Jelka Godec je prejšnji teden predlagala, da se bolje zaščiti vse poslance. Varnostniki naj poslance varujejo ob prihodu in odhodu iz državnega zbora. Torej, »od parkirnega mesta oziroma garažne hiše do državnega zbora in obratno,« predlaga Godec. Danes je dodatno pojasnila, da ne želijo osebnega varovanja poslancev, ampak zagotavljanje varnosti v okolici DZ. 

Poslanci naj izboljšajo govorno besedo

Klakočar Zupančičeva je po današnjem pogovoru povedala, da je bilo na pogovoru večkrat izpostavljeno, da morajo poslanci tudi paziti na govor, da se ne vzbuja "močnih negativnih čustev". To pomeni, da bo v naslednjih dneh stekli tudi pogovori o "izboljšanju govorjene besede v državnem zboru", napoveduje predsednica DZ. Po njenih navedbah so tudi vodje poslanskih skupin navedeno sprejeli z razumevanjem.

Sicer pa je že zdaj okrepljeno varovanje v okolici stavbe parlamenta, policija ter center za varovanje in zaščito pa bosta DZ posredovala tudi predloge možnih ukrepov za izboljšanje varnosti, ki bi jih bilo mogoče izvesti ob že obstoječi zakonodaji. Po besedah Klakočar Zupančičeve bodo ukrepi šli v smeri jasne določitve funkcionalnega zemljišča DZ, ureditve prometa na Šubičevi ulici pred parlamentom, ustreznega komuniciranja navodil policistom, tudi, kako kako hitro in učinkovito ukrepati ob zaznavi prekrška ali kaznivega dejanja.

Med ukrepi so tudi varnostno preverjanje ob vstopu, ki se sicer izvaja že zdaj. "Gre za mehke pristope, ki pa lahko dajo pravo sporočilo in prispevajo tudi k varnosti, pri čemer pa naj še posebej poudarim, da je državni zbor prostor, ki je dostopen za vse državljane, a je treba poskrbeti za varnost vseh," še dodaja Klakočar Zupančičeva.

O zagotavljanju varnosti poslank in poslancev so sicer vodje poslanskih skupin danes na kratko spregovorili tudi na kolegiju predsednice DZ. V SDS so namreč po napadu na njihovega poslanskega kolega Grimsa zahtevali varovanje vseh poslancev na njihovi poti od DZ do garažne hiše nasproti DZ.