Denarna kazen in kazenske točke
Vozniku, ki ne upošteva policistove odredbe o strokovnem pregledu, policist izreče globo najmanj 1200 evrov in 18 kazenskih točk. Takšna kazen pomeni prenehanje veljavnosti vozniškega dovoljenja, če tako določi sodnik v rednem sodnem postopku. Enaka kazen je zagrožena, če je kdo na preiskavah pozitiven na droge.
Ko so ga policisti poskušali ustaviti, je v nasprotni smeri zapeljal v krožišče, v naselju je vozil s krepko previsoko hitrostjo, večkrat je vozil po levem delu vozišča in nevarno prehiteval. Znakov policistov, ki so ga ustavljali, ni upošteval. Ko je z velenjskega območja zapeljal v Podgorje pri Slovenj Gradcu, je trčil v policijsko vozilo in zapeljal proti policistoma, ki jima je uspelo pravočasno odskočiti, sicer bi ju povozil. Za ustavitev divjaka so uporabili tudi stinger (bodičast trak za prisilno ustavljanje vozil).
Devetindvajsetletni voznik, doma z velenjskega območja, je bil na hitrem testu za droge pozitiven, vozil je tudi brez vozniškega dovoljenja, zato so ga pridržali. Kazensko ga bodo ovadili zaradi suma storitve kaznivih dejanj nevarne vožnje in preprečitve uradnega dejanja ali maščevanja uradni osebi, čaka ga tudi visoka kazen zaradi vožnje pod vplivom droge.
Največkrat pod vplivom marihuane
Da je droga v prometu vse večji problem, so na policiji potrdili že večkrat. Pred časom je Javna agencija RS za varnost prometa opravila raziskavo med slovenskimi vozniki in ugotovitve so precej skrb vzbujajoče. Eden od treh vprašanih je že užival prepovedane droge, kar osem odstotkov vprašanih je pod vplivom drog že sedlo za volan. Najpogostejše droge so marihuana, kokain, amfetamini, ekstazi, nore gobice, LSD in pomirjevala. Vsak tretji, ki je odgovoril, da je že vozil pod vplivom drog, je to počel redno.
Tudi v Sloveniji je na splošno dostopnih le malo podatkov o razsežnosti drog med vožnjo in o razmerju med vsebnostjo drog in tveganjem prometne nesreče, a tudi o zakonodajnih ukrepih in preprečevanju vožnje pod vplivom prepovedanih drog. »Vpliv drog na vožnjo posameznika se razlikuje od substance do substance, pri čemer vse vplivajo na zbranost, zmožnost presoje in odzivni čas voznika. Med drugim droge pri vozniku povzročajo zmanjšanje samokritičnosti, povečanje pripravljenosti za tveganje, precenjevanje lastnih sposobnosti, podaljšanje odzivnega časa in zoženje vidnega polja,« pravijo v agenciji.
Napačno mnenje
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Nekateri celo menijo, da pod vplivom droge vozijo počasneje in varneje. »Resnica je, da se odzivni čas voznika zmanjša, in tudi če se zmanjša hitrost vožnje, poskusi kompenzacije niso dovolj, da bi voznik ostal varen. Prometne nesreče se zgodijo nenadoma in so nepredvidljive. Počasnejši odzivni čas pomeni, da ima voznik precej manj možnosti, da opazi nesrečo in se ji izogne,« pojasnjujejo pri agenciji.
Marihuana, ki je najbolj razširjena droga, pri vozniku največkrat upočasni odzive in zmanjša zbranost, pogosto učinkuje tudi uspavalno ter vpliva na koordinacijo. Ljudje pod vplivom te droge pogosto slabo ocenijo varnostno razdaljo in spregledajo prometno signalizacijo. Kokain daje voznikom pretiran občutek samozavesti in vodi v nepredvidljivo vedenje. Podobno ekstazi.
Kaj pravi zakon o pravilih cestnega prometa?
Če policist posumi, da kdo vozi pod vplivom drog, je glede na Zakon o pravilih cestnega prometa dolžan pred odreditvijo strokovnega pregleda izvesti preizkus z napravo ali s sredstvom za hitro ugotavljanje prisotnosti droge v telesu. Šele na podlagi rezultata hitrega testa se policist odloči, ali bo osebi odredil tudi strokovni pregled v bolnišnici z odvzemom vzorcev krvi in urina za analizo.
Ne glede na rezultat hitrega testa sta le rezultat analize vzorcev in mnenje zdravnika dokaz v nadaljnjem postopku. Hitri test voznik opravi tako, da pet sekund pusti na jeziku testni listič, da se ta obarva rdeče. Listič z vzorcem sline nato policist vstavi v testni trak. Po največ osmih minutah je mogoče v okencu razbrati rezultat. Ta je pozitiven, če se testna črta obarva rdeče. Hitri test lahko v slini zazna različne droge. Strokovni pregled se izvede v zdravstveni ustanovi, kamor voznika odpelje policija.
O rezultatih mora zdravnik takoj izdelati pisno mnenje, kri, urin, drugo telesno tekočino oziroma tkivo pa takoj poslati v najbližji laboratorij, kjer opravijo analizo.