Inštitut za študije stanovanj in prostora je v nedavni raziskavi objavil podatek, da naj bi bilo samo v Ljubljani kar 20 tisoč praznih stanovanj. Po nekaterih ocenah jih je v vsej Sloveniji več kot 150 tisoč. Velika verjetnost je, da je znaten del sicer poln in oddan na črnem trgu. A kot nam je nedavno povedal eden od nepremičninskih agentov, vedno bolj opažajo, da kupci nepremičnin te pridobivajo z namenom ohranjanja vrednosti denarja in jih niti ne oddajo na trg. Glavni razlog naj bi bila skrb, da bi najemniki stanovanje uničili, in preslaba pravna zaščita v primeru, da najemnik ne bi poravnaval svojih obveznosti ali želel zapustiti nepremičnine po koncu pogodbenega razmerja.
Prvi koraki javnega najemnega sklada
Prav z namenom, da bi morebitne najemodajalce odrešil teh skrbi, je z začetkom letošnjega leta Republiški stanovanjski sklad (SSRS) začel izvajati javno najemniško službo, s katero naj bi prepričali lastnike praznih stanovanj, da jih varno oddajo. Tistim, ki stanovanja potrebujejo, pa omogočili stabilno dolgoročno najemniško razmerje po ugodni najemnini. Na prvi pogled se zdi taka ureditev koristna tako za najemodajalce kot najemnike, zato nas je zanimalo, koliko Slovencev in Slovenk se je odločilo svoja stanovanja prepustiti v upravljanje skladu.
Skromna bera
Kot so nam pojasnili na SSRS, se je do zdaj na razpis pisno odzvalo 31 ponudnikov s 26 ponudbami. Od njih so do zdaj sprejeli le osem ponudb, s šestimi najemodajalci pa so že podpisali najemne pogodbe ter pet stanovanj prevzeli v posest, z eno najemodajalko pa so v postopku prevzema lastniškega stanovanja. Dva ponudnika sta kasneje odstopila od podpisa najemne pogodbe. Stanovanjski sklad RS trenutno prevzetih stanovanj še ni oddal, saj se prevzeta stanovanja oddajajo na podlagi stalno odprtega Javnega razpisa za oddajo stanovanj v podnajem in izbirni postopki za oddajo v najem še potekajo.
Najemnine kot iz sanj
Najemnikov jim zagotovo ne bo težko dobiti, saj so najemnine ugodne. V ponudbi za podnajem so trenutno na voljo štiri stanovanja, in sicer v Ljubljani, Mariboru, Novi Gorici in Črni na Koroškem ter hiša v Moravčah. Ob tem izpostavljajo, da bodo nepremičnine, glede na količino prejetih vlog, za najem zagotovo oddane v podnajem. Hiša v Moravčah se nahaja na naslovu Cesta heroja Vasje 17 in je v celoti opremljena. Stanovanjska površina hiše meri 106,18 m², najemnina pa znaša 304,54 evra. Stanovanje v Ljubljani se nahaja na naslovu Adamičeva ulica 3 v drugem nadstropju, kjer stanovanjska površina meri 66,95 m², najemnina pa znaša 230,97 evra. Stanovanje v Mariboru se nahaja na naslovu Trg Dušana Kvedra 10 v tretjem nadstropju. Stanovanjska površina meri 69,65 m², njegova najemnina pa znaša 264,86 evra. Stanovanje v Novi Gorici se nahaja na naslovu Ulica Gradnikove brigade 29 v petem nadstropju, kjer stanovanjska površina meri 36,30 m², najemnina pa znaša 114,03 evra. Mansardno stanovanje v Črni na Koroškem se nahaja na naslovu Rudarjevo 23 A, kjer stanovanjska površina meri 44,95 m², najemnina pa znaša 128,05 evra.
Stanje na trgu
Stroškovne najemnine, ki jih zaračunava stanovanjski sklad, so glede na tržne razmere izjemno nizke, kar je zagotovo razlog, da javni službi do zdaj ni uspelo pridobiti večjega števila stanovanj. Hiše v okolici Moravč se, glede na podatke spletnega portala Nepremicnine.net, oddajajo od 1500 evrov na mesec navzgor. Stanovanje, kot je ponujeno v ljubljanski Šiški, lahko najemniki na trgu dobijo le, če so pripravljeni odšteti 650 evrov in več na mesec, malo manj je treba za tako stanovanje odšteti v Mariboru. Poleg tega morajo morebitni najemodajalci za oddajo popolne ponudbe obvezno priložiti: gradbeno dovoljenje, uporabno dovoljenje, energetsko izkaznico in dokazilo o lastništvu. Kot so nam povedali na stanovanjskem skladu, so sicer zadovoljni z delom javne najemne službe, saj ne zaznavajo procesnih težav, priznavajo pa, da občutijo pomanjkljivosti zakonodajnega okvira za ta instrument. Tudi njihova ocena je, da se največji izzivi pojavljajo pri pridobitvi obvezne dokumentacije na strani ponudnikov ter pri višini izračunane najemnine za lastnike – ponudnike. Hkrati menijo, da je javnost premalo seznanjenja z možnostmi, ki jih najemna služba ponuja.
Na kakšen način poteka oddaja stanovanj
Od 9. septembra 2022 je na spletni strani Stanovanjskega sklada RS objavljen stalno odprt Javni razpis za podnajem stanovanj s celotno razpisno dokumentacijo za vse zainteresirane. Najemna stanovanja v okviru javne najemne službe sklada so namenjena vsem fizičnim osebam, ki so državljani Republike Slovenije s stalnim prebivališčem v Republiki Sloveniji. Na seznam upravičencev, ki se ločeno vodijo po občinah, se upravičenci razvrstijo glede na čas vložitve popolne vloge. V kolikor na isti dan vlogo vloži več upravičencev z enakim številom uporabnikov stanovanja, imajo med temi prednost mladi, mlade družine in upravičenec, ki se je na javnem razpisu za najem neprofitnega stanovanja vsaj dvakrat uvrstil na prednostni seznam, vendar mu stanovanje ni bilo dodeljeno. Podnajemniki za stanovanja, ki so vključena v javno najemno službo sklada, se bodo izbirali na podlagi seznama upravičencev, datuma oddaje popolne vloge in prednostnih kategorij. Lastniki na dodelitev stanovanja v podnajem nimajo vpliva, saj so z oddajo stanovanja v najem Stanovanjskega sklada RS izkoristili ugodnost, da se vsa skrb, vključno z najemnim razmerjem in plačevanjem najemnine, prenese na sklad.