Ministrstvo za notranje zadeve je septembra in oktobra omejilo gibanje 36 osebam. Do sedaj je bilo na Upravnem sodišču odločeno v 21 zadevah, v 16 primerih so tožbo zavrnili in potrdili izpodbijano odločitev ministrstva, v petih primerih pa je bila odpravljena. "Upravno sodišče je tako v določenih primerih pridržanje odpravilo, v večini pa se je strinjalo z odločitvijo ministrstva za notranje zadeve. Mogoče je, da se prizadetim zdi, da so bili neupravičeno obravnavani drugače kot tisti prosilci, ki jim je sodišče odpravilo pridržanje. Vendar velja poudariti, da odločitve sodišča v eni zadevi ni mogoče posploševati na druge zadeve, ki se laično morebiti zdijo podobne," so sporočili v zvezi z gladovno stavko v Centru za tujce.
Azilni dom odprtega tipa
Po podatkih centra trenutno gladovno stavka deset oseb, ki so tam pridržani. "Osebe iz Pakistana in Indije, ki so pridržane v Centru za tujce, naj bi z gladovno stavko zahtevale premestitev v azilni dom odprtega tipa, saj verjamejo, da jih ministrstvo za zunanje zadeve ne obravnava enakopravno. Evropska konvencija o človekovih pravicah in pravo EU izjemoma dopuščajo pridržanja prosilcev za mednarodno zaščito, če je to predvideno z zakonom," so sporočili z ministrstva.
Kljub opozorilu poskusili oditi
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
Ministrstvo za notranje zadeve: "Vsi pridržani prosilci za mednarodno zaščito imajo zagotovljeno pravno pomoč svetovalcev za begunce in lahko zoper ukrep vložijo tožbo, o kateri odloči sodišče. Tako ne drži, da so osebe v centru brez kakršnegakoli pravnega varstva."
"Osebe, ki gladovno stavkajo v Centru za tujce, so v Sloveniji izrazile namero, da bi zaprosile za mednarodno zaščito, nakar so bile nameščene v azilni dom, kjer bi morale počakati na podajo prošnje za mednarodno zaščito. Navkljub opozorilu so zapustile azilni dom in poskusile oditi v drugo državo. Zato so bile po ponovno izraženi nameri pridržane kot begosumne ob predpostavki, da drugače ne bo mogoče ugotoviti okoliščin njihove prošnje. Ker je osebam omejena prostost, ministrstvo vodi postopke za mednarodno zašito v teh primerih posebej hitro oziroma prednostno. Ko prenehajo razlogi za pridržanje, ga ministrstvo nemudoma odpravi in osebo izpusti," so pojasnili in dodali, da so osebe po njihovih ugotovitvah pridržane v skladu z razlogi in po postopku Zakona o mednarodni zaščiti.
"To pomeni, da je ministrstvo za notranje zadeve vsakemu posebej najprej ustno pojasnil ukrep, nato pa za vsak primer posebej izdal še pisni akt. V postopku pred ministrstvo za notranje zadeve je bil vsaki osebi zagotovljen tudi tolmač. Vsi pridržani prosilci za mednarodno zaščito imajo zagotovljeno pravno pomoč svetovalcev za begunce in lahko zoper ukrep vložijo tožbo, o kateri odloči sodišče. Če sodišče ugotovi, da je ukrep nezakonit, ga odpravi. Tako ne drži očitek, da so osebe v centru brez kakršnegakoli pravnega varstva."
Prisotna zdravstvena služba
Stanje stavkajočih oseb sicer spremlja zdravstvena služba. "Redno se jih spodbuja k uživanju hrane in pitju tekočine ter opozarja na posledice gladovne stavke. Vsi stavkajoči sicer sodelujejo pri ostalih dnevnih aktivnostih v centru. En prosilec je s stavko zaključil drugi dan gladovne stavke in začel ponovno uživati hrano," so še sporočili z ministrstva.