Študenti se jezijo

Mislili so, da so se tega stroška znebili, a so pri vpisu doživeli šok

Ž.K./STA
23. 9. 2022, 19.29
Posodobljeno: 24. 9. 2022, 11.58
Deli članek:

V ŠOU v Ljubljani se sprašujejo, zakaj nekatere članice Univerze v Ljubljani kljub jasnim predpisom zakona vpisne stroške še vedno zaračunavajo. Z univerze jim odgovarjajo, da pri implementaciji zaračunavanja vpisnin upoštevajo spremembo zakonodaje, ki določa, da članice ne smejo zaračunavati vpisnih stroškov šele od 1. oktobra dalje.

Robert Balen
Študente ob vpisu doletijo stroški, ki jih niso pričakovali.

V ljubljanski študentski organizaciji so zaskrbljeni, ker se vedno več študentov pritožuje, da jim članice univerze ob vpisu zaračunavajo vpisnine, vpisne stroške, kot tudi stroške izdaje potrdil.

Na ŠOU v Ljubljani so skupaj s Študentsko organizacijo Slovenije ob načelni podpori vseh deležnikov visokega šolstva, 6. aprila, v državnem zboru dosegli zgodovinski sprejem zakona za urejanje položaja študentov, je v dopisu rektorju univerze Gregorju Majdiču zapisal predsednik ŠOU v Ljubljani Klemen Petek.

"V zakonu smo v 14. členu dosegli tudi prepoved zaračunavanja vpisnih stroškov, ki študentom predstavljajo finančno breme," navaja Petek, ki je prepričan, da je takšna praksa sporna in nezakonita. Hkrati poudarja, da bi univerza morala biti zgled in primer dobre prakse pri implementaciji zakona s tem, "ko prvi zagotovijo, da pravice študentov niso zgolj mrtva črka na papirju, ki jih vodstva fakultet ne spoštujejo".

Majdič je sporočil, da univerza pri obravnavi predloga zakona za urejanje položaja študentov žal ni bila vključena, ravno tako ni imela možnosti sodelovati pri oblikovanju zakonskih določb. Implementacija spremenjenega zakona glede zaračunavanja vpisnin pa bo za univerzo po njegovih navedbah predstavljala izdaten izpad dohodka pri čemer ne vejo, kako ga bodo nadomestili.

Kot je pojasnil, je univerza pri implementaciji zaračunavanja vpisnin upoštevala določila spremenjenega 77. člena zakona o visokem šolstvu in prehodno določbo zakona za urejanje položaja študentov, ki določa, da se omenjeni člen zakona začne uporabljati s študijskim letom 2022/2023, to je s 1.oktobrom. Po tem členu namreč za redni in izredni študij javni visokošolski zavodi ne smejo zaračunavati vpisnih stroškov (stroški izbirnih postopkov, vpisna dokumentacija, indeks, študentska izkaznica in drugo). Drugi prispevki za študij se študentom zaračunajo po dejanskih materialnih stroških, ki jih imajo javni visokošolski zavodi.

Pri tem je bil po navedbah Majdiča upoštevan dopis, ki ga je v začetku julija letos ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport naslovilo na javne visokošolske zavode. Upravni odbor univerze je na podlagi veljavne zakonodaje za študijsko leto 2022/2023 tako sprejel spremembe pravilnika o prispevkih in vrednotenju stroškov na Univerzi v Ljubljani in cenika UL z veljavnostjo od 1. oktobra dalje, je še dodal Majdič.

Arhiv UL
Univerza v Ljubljani išče mlade raziskovalce.

Estrada

SanjskaPoroka-clanek-svet
Last minute Sanjska poroka

Glasovanje: Kdo si zasluži 'Last minute Sanjsko poroko'?

Moamer Kasumović
Šok v BiH

Znani bosanski igralec Moamer Kasumović obsojen zaradi spolnega napada na mladoletnika

tisti dnevi v mesecu
Podkast

Video: Tisti dnevi v mesecu v drugi sezoni še bolj pikantni in žgečkljivi

Blaž Švab, Jasna Kuljaj, Z Jasno in glasno
Z Jasno in glasno

Kaj si Blaž Švab misli o velikem hitu poletja, pesmi Brajde

Sophia Loren
Jubilej

Diva Sophia Loren slavi že 90 let: Iz revščine v Hollywood

Kesha
Nihče ne želi imeti opravka z njim

Pevka Kesha zaradi tega incidenta preoblikovala besedilo

Zanimivosti

ciper_2
Ciper

Vse izgleda kot pred 50 leti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!

IMG_2113
Mednarodni festival

Speculum Artium 2024: Kjer se srečajo umetnost, znanost in virtualna resničnost

cryptocoin, kriptovaluta, mining, rudarjenje, kripto
Zanimivosti

Najboljši načrt za zaslužek s kriptovalutami: CrytocoinMiner vam omogoča zaslužek vsak dan

kovanec
Izjemno redka zbirka

Po stotih letih začeli s prodajo kovancev "kralja masla", za enega iztržili 1,2 milijona evrov