Kako do tečaja in zdravnika?

To vsaj 20 tisoč starejših s pismom očita vladi Roberta Goloba

P.K.
22. 8. 2022, 08.31
Posodobljeno: 22. 8. 2022, 08.56
Deli članek:

Združenje za dostojno starost Srebrna niti in Mestna zveza upokojencev Ljubljana se oglašata ob aktualnih praksah, ki zadevajo starejše, a z njimi niso zadovoljni. To so povedali tudi predsedniku vlade.

Dreamstime
Digitalizacija, starejšim neprijazna.

Na Srebrno nit in Mestno zvezo upokojencev Ljubljana, ki povezuje več kot 20.000 upokojencev, se obračajo številni državljani in državljanke, ki izražajo nestrinjanje. Organizaciji pa o njem obveščata vlado. Na njenega predsednika Roberta Goloba so naslovili pismo in se v njem pritožili nad digitalnimi boni, ki so po njihovo šolski primer diskriminacije starejših. "Strinjamo se, da je napredek v družbi potreben. Tudi na področju e-pismenosti, a ne na način, ki se dobesedno norčuje iz starejših. Protestiramo proti načinu, na katerega bi digitalno opismenjevali starejše in jim z digitalnim bonom pomagali pri nakupu opreme, ki bi jim omogočala iti v korak s časom. To, da bo lahko do tečaja, ki bo omogočal koriščenje digitalnega bona, upravičenih le 5.000 starejših, je nesprejemljivo. Način, kako pa so se v živo zbirale prijave 18. avgusta letos, pa je naravnost grozljiv in nedostojen do starejših. Upamo, da se kaj takšnega nikoli več ne ponovi," sta povedali obe organizaciji.

Dodajo, da bi morala država financirati izobraževalne ustanove, vsem zainteresiranim starejšim pa omogočiti, da se brezplačno udeležijo izobraževanj. Šele potem pa s subvencijami zagotoviti nakup naprav. "Preko javnih naročil bi lahko zelo poceni nabavili naprave (lahko tudi rabljene) in jih razdelili upravičencem po uspešno zaključenem usposabljanju."

Marina Vrbnjak
Kako seniorjem olajšati življenje? To povedo sami, le poslušati jih je treba.

Kako do zdravnika?

Še ena težava, na katero opozarjajo, je digitalno opismenjevanje nasploh in nova e-komunikacija z zdravnikom s pomočjo portala. "Ali se uvajalci (v različnih zdravstvenih domovih tudi različni portali ali programi) teh novitet zavedajo, da starejšo nimajo dovolj znanja, opreme, kaj šele denarja za mesečno plačilo interneta? Ali se zavedajo, kako bo z gesli in podgesli upravljala oseba z demenco, saj vemo, da že brez te diagnoze veliko pozabljamo in se izgubljamo v vseh pinih, geslih. Zdravstveni domovi se ne smejo zanašati na to, da bo starejšim že nekdo pomagal. Vztrajamo, da so ambulante bolj dosegljive po telefonih (ne neprijaznih telefonskih odzivnikih), kar večinoma sami, brez stresa in tuje pomoči, obvladamo. Ostane naj tudi komunikacija po elektronski pošti, saj nam tudi digitalno usposobljeni starejši sporočajo o težavah z uporabo portalov," poudarjajo.

Za konec izpostavijo, naj odločevalci, pa tudi ostali, nikar ne pozabijo, da se vsi staramo "in boste tudi vi prej ali slej starejši. Si želite takšnega odnosa družbe do sebe," nas sprašujejo.

Estrada

SanjskaPoroka-clanek-svet
Last minute Sanjska poroka

Glasovanje: Kdo si zasluži 'Last minute Sanjsko poroko'?

Moamer Kasumović
Šok v BiH

Znani bosanski igralec Moamer Kasumović obsojen zaradi spolnega napada na mladoletnika

tisti dnevi v mesecu
Podkast

Video: Tisti dnevi v mesecu v drugi sezoni še bolj pikantni in žgečkljivi

Blaž Švab, Jasna Kuljaj, Z Jasno in glasno
Z Jasno in glasno

Kaj si Blaž Švab misli o velikem hitu poletja, pesmi Brajde

Sophia Loren
Jubilej

Diva Sophia Loren slavi že 90 let: Iz revščine v Hollywood

Kesha
Nihče ne želi imeti opravka z njim

Pevka Kesha zaradi tega incidenta preoblikovala besedilo

Zanimivosti

ciper_2
Ciper

Vse izgleda kot pred 50 leti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!

IMG_2113
Mednarodni festival

Speculum Artium 2024: Kjer se srečajo umetnost, znanost in virtualna resničnost

cryptocoin, kriptovaluta, mining, rudarjenje, kripto
Zanimivosti

Najboljši načrt za zaslužek s kriptovalutami: CrytocoinMiner vam omogoča zaslužek vsak dan

kovanec
Izjemno redka zbirka

Po stotih letih začeli s prodajo kovancev "kralja masla", za enega iztržili 1,2 milijona evrov