»Bohinjsko jezero je kot ogledalo letošnjemu poletju,« so ob neverjetno visoki temperaturi enega najlepših alpskih jezer zapisali na Agenciji RS za okolje (ARSO). Srednja mesečna temperatura vode v jezeru je bila julija namreč najvišja v opazovalnem obdobju, od leta 1939 do leta 2022)in sicer 23,7 °C, kar je za dobro stopinjo več kot julija 1983, ko je znašala 22,6 oz. avgusta 2003, ko je znašala 22,7 °C. Še več: preverili smo trenutno stanje in tako lahko vidimo, da so na ARSO na merilnem mestu pri Svetem Duhu izmerili 25,8 °C!
Zakaj se je tako otoplilo?
Kaj je razlog za tako toplo jezero? »Razlog za tako toplo jezero je tudi letošnje pomanjkanje snega v visokogorju, zato je v jezero priteklo manj snežnice in še ta je odtekla že zgodaj spomladi. Jezero se je tako ob zelo majhnem dotoku vode iz zaledja poleti ogrelo kot še nikoli v času dolgoletnih meritev,« pojasnjujejo na ARSO.
Skupni kazalnik mesečne vodnatosti slovenskih rek je julija tako znašal 0,38. Po slovenskih rekah se je v povprečju pretakala le dobra tretjina količine vode, običajne za ta mesec. To je najnižji julijski kazalnik vodnatosti od leta 1961 dalje in je primerljiv s sušnim letom 2003 (0,41), so še zapisali v pojasnilu. »Na številnih vodomernih postajah smo zabeležili najmanjše srednje julijske pretoke od leta 1981 dalje: na Savi in Soči vzdolž celotnega toka pa tudi na Vipavi, Idrijci, Rižani, Reki, Ljubljanici, Kolpi in Dravi.« Kljub temu pa še dodajajo, da je te najvišje temperature vendarle treba vzeti z nekoliko rezerve, saj so bile v preteklosti temperature rek in jezer merjene ročno enkrat dnevno, zdaj se pa merijo zvezno na samodejnih postajah. »Trenutno pa nam težave pri merjenju temperature povzročajo tudi nizki vodostaji.«