Zlato trsno rumenico povzroča fitoplazma Grapevine flavescence dorée, ki je v EU uvrščena med karantenske škodljive organizme. Okužene trte slabše rodijo, zaradi česar so pridelki nižji in manj kakovostni, trte pa lahko v nekaj letih propadejo, so pojasnili pri UVHVVR, kjer so dodali, da se lahko okužba v vinogradih hitro širi s pomočjo prenašalca ameriškega škržatka, ki s sesanjem na okuženih trtah prenese fitoplazmo na zdrave trte.
Bolezen je razširjena v vseh vinorodnih deželah v Sloveniji, do večjega izbruha pa je v letu 2021 prišlo na območju Ljutomersko Ormoških goric. O tem, s kakšnim scenarijem so se denimo takrat srečali vinogradniki v Kicarju, kjer se je zlata trsna rumenica širila kot kuga, smo že poročali. Pri UVHVVR posebej opozarjajo, da je treba tretiranje opraviti takrat, ko je trta že povsem odcvetela. Fitofarmacevtska sredstva je treba uporabljati v skladu z navodili za uporabo ter navedbami in opozorili na etiketi.
Obvezen in nujen ukrep
Roke zatiranja in število obveznih škropljenj je za posamezna območja že napovedala Javna služba zdravstvenega varstva rastlin na Kmetijsko gozdarskih zavodih Nova Gorica, Novo Mesto in Maribor ter na Inštitutu za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije in na Kmetijskem inštitutu Slovenije. Obvestila so objavljena na spletni strani Agrometeorološkega portala RS ter na spletnih straneh navedenih institucij.
UVHVVR poudarja, da je zatiranje ameriškega škržatka poleg odstranjevanja okuženih trt obvezen in nujen ukrep za preprečevanje širjenja te nevarne karantenske bolezni in posledično velike gospodarske škode v vinogradništvu.
Fitosanitarni inšpektorji bodo tudi letos izvajali nadzor izpolnjevanja obveznosti zatiranja ameriškega škržatka in v primeru ugotovitve kršitve predpisanih obveznosti ukrepali po Zakonu o prekrških.