Na volitvah za poslanca italijanske narodne skupnosti je bil izvoljen dosedanji predstavnik manjšine Felice Žiža. Po delnih neuradnih rezultatih, ki jih je na svoji spletni strani objavila Državna volilna komisija (DVK), je Žiža prejel 1098 oziroma 60,86 odstotka glasov, drugi kandidat Maurizio Tremul pa 706 oziroma 39,14 odstotka glasov. Volilna udeležba pri volitvah za poslanca italijanske narodne skupnosti je bila sicer 68,76-odstotna, še kažejo trenutni podatki DVK.
Žiža je v prvem odzivu svojo zmago ocenil kot prepričljivo. Po konstituiranju državnega zbora v novi sestavi in oblikovanju vlade poslanec italijanske manjšine pričakuje, da bo vlada stopila v stik tudi s poslancema narodnosti.
Spomnil je, da sta manjšinska poslanca sodelovala z vsemi vladami, zato pričakuje tvorno sodelovanje tudi z novo vlado. Če bo prejel vabilo vlade k sodelovanju, bo Žiža predlagal sklenitev dogovora o sodelovanju, ki bi bil lahko tudi jedrnat, vendar mora biti vsebinski in se osredotočiti na konkretne projekte.
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
Obdržal se je tudi Ferenc Horvath
Poslanec madžarske narodne skupnosti bo tudi prihodnja štiri leta Ferenc Horvath, kažejo delni neuradni rezultati Državne volilne komisije. Po večini preštetih glasovnic je dobil 1984 glasov oz. 58,32 odstotka, Mihael Kasaš 790 glasov oz. 23,22 odstotka, Otto Močnek pa 628 glasov oz. 18,46 odstotka. Udeležba na volitvah je bila po zadnjih podatkih 59-odstotna, saj je glasovalo 3232 volivcev od 5478 volilnih upravičencev.
Horvath je za STA povedal, da se izid ne more več spremeniti, zelo vesel pa je, ker je dobil več glasov kot pred štirimi leti. "Ljudje so verjetno cenili delo, ki sem ga opravil, da sem dosegel dobre rezultate, s konstruktivno držo in dobrim sodelovanjem pa želim to delo nadaljevati," pravi Horvath. Po sestavi nove vlade in izvolitvi predsednika verjame, da se bo slednji sestal tudi s predstavnikoma obeh avtohtonih narodnih skupnosti in da bodo poiskali rešitev za dobro sodelovanje. Tako kot je bila praksa v preteklosti tudi zdaj predvideva, da bo vlada podpisal dogovor o sodelovanju s poslancema narodnosti.
Kot je povedala tajnica pristojne volilne komisije Doris Kocon, čakajo še na glasovnice po pošti iz Slovenije, glasovnice z drugih volišč po Sloveniji ter na glasovnice iz tujine.