Več slovenskih nevladnih organizacij je napovedalo shod v podporo Ukrajini, ki se je v Ljubljani odvil včeraj.
Med organizacijami, ki so bile podpisane pod vabilo, so Mladi za podnebno pravičnost, Mirovni inštitut, Pravno-informacijski center, Inštitut 8. Marec, Amnesty International Slovenije, poleg omenjenih pa še 13 drugih, pri čemer so dodali, da se organizacije še pridružujejo pozivu.
Nevladne organizacije so pozvale k takojšnji prekinitvi ognja, umiku ruskih sil in začetku pogajanj o dolgoročni diplomatski rešitvi spora. Izrazile pa so tudi nasprotovanje vsem političnim zlorabam vojne in stopnjevanju militarizacije tako doma kot v tujini.
Obiski policistov
Bili smo obveščeni, da so na sedežih nekaterih nevladnih organizacij, ki se nahajajo tudi v stanovanjih udeležencev in udeleženk omenjenega shoda, te predvčerajšnjim in včeraj zjutraj obiskali uniformirani in neuniformirani policisti.
Udeleženci so ob tem poudarili, da gre za neorganiziran protest zaradi ruske vojaške agresije; "javno se ne razglašamo za organizatorja niti kot organizator ne nastopamo pred državnimi organi - kot za organizirane proteste oz. organizatorje/ke predvideva 7. točka 4. člena Zakona o javnih zbiranjih - ZJZ. Ljudje se bodo zbirali nenačrtovano, brez organizatorja zaradi izražanja solidarnosti z ljudmi, ki trpijo", so zapisali in dodali, da nadlegovanje v obliki zvonjenja razumejo "kot protiustavno omejevanje pravice do mirnega zbiranja po 42. členu Ustave, zato bomo v primeru nadaljevanja ustrahovalnih praks proti vodstvu policije prisiljeni vložiti pravna sredstva".
Navedbe smo preverili na Policijski upravi Ljubljana. V svojem odgovoru so poudarili, da nikomur ne omejujejo "pravice do zbiranja oziroma izražanja stališč". V nadaljevanju pa zapisali: "V primerih, ko organizator ne zagotavlja reda skladno z določili Zakona o javnih zbiranjih, ne določi vodje shoda in pred ter med shodom ne sodeluje s policijo so tveganja bistveno večja. Policija z zbiranjem obvestil in drugimi zakonskimi ukrepi iz Zakona o nalogah in pooblastilih policije zmanjšuje tveganja in pripravi ter izvaja ukrepe za vzdrževanje javnega reda in miru, varovanje življenja in zdravja ljudi, ter zagotavlja varnost varovanih oseb in objektov, če se shodi odvijajo v njihovi bližini."
Z včerajšnjim shodom so bili seznanjeni; ker je bil neprijavljen, kot to določa Zakon o javnih zbiranjih, "so policisti na podlagi Zakona o nalogah in pooblastilih policije pričeli zbirati informacije, ki bi lahko bile pomembne za uspešno izvedbo varovanja neprijavljenega javnega shoda (ugotovitev organizatorja, seznanitev s programom oz. potekom shoda, pričakovanim številom udeležencev, itd.). Obvestila so policisti zbirali pri osebah oz. subjektih, ki bi lahko dale zgoraj opisane koristne podatke". Dodali so še, da neprijavljen shod za udeležence pomeni, "da organizator ni poskrbel za varnostne ukrepe, kot je npr. rediteljska služba, ni priskrbel dovoljenja za zaporo cest, ni seznanil javnosti s programom ipd. V skladu z zakonom v takšnih primerih za red skrbimo policisti, ki na podlagi varnostne ocene pripravimo sorazmerne ukrepe za zagotavljanje varnosti na shodu. Zato še enkrat poudarjamo, da ukrepe izvajamo izključno zaradi zagotavljanja varnosti ljudi in premoženja".
Tudi jutri
Sicer pa je k shodu v podporo Ukrajini že v nedeljo zvečer pozval premier Janez Janša. Napovedal ga je za sredo ob 17. uri, odvijal pa se bo s kulturnim društvom Ljubljana-Kyiv. Društva s takim imenom v Sloveniji ni moč najti na spletni strani Bizi.si. Prav tako sta na vabilu navedeni dve spletni strani, razom.si in situacija.si, ki ju brskalnik Google ni zmožen najti.