Obtoženi naj bi Luko po obtožbi oškodovali za najmanj 13,9 milijona evrov.
Čeprav so bili včeraj v sodni dvorani koprskega okrožnega sodišča štirje obtoženi in prav toliko odvetnikov, se sojenje Robertu Časarju, nekdanjemu predsedniku uprave Luke Koper, Milanu Pučku, Aldu Babiču, Marjanu Babiču, takratnim članom Časarjeve vodstvene ekipe, in Dietru Kaasu ni začelo. Sodišču se je opravičil Časarjev odvetnik Daniel Planinšec, saj je zaradi covida-19 v karanteni, prosil je, da obravnavo preložijo. Skoraj pričakovano ni bilo niti Dietra Kaasa, direktorja in večinskega lastnika slovaškega holdinga Trade Trans Invest (TTI). Sodnik Matevž Gros je napovedal, da mu bodo vabilo znova poskušali poslati preko sodišč v Avstriji ali na Slovaškem.
Na zatožno klop poleti
Sojenje naj bi se predvidoma začelo šele sredi julija, takrat bo verjetno že bolj znano, kaj se bo zgodilo s postopkom proti Kaasu, ki ima, mimogrede, menda sodne težave tudi v drugih državah. V Romuniji naj bi ga obtožili zaradi širjenja otroške pornografije in spolnih odnosov z mladoletnico.
Včeraj je sodnik Gros formalno speljal predobravnavni narok še z Aldom Babičem. Na novembrski narok, ko Časar, Pučko in Marjan Babič krivde za očitke niso priznali, ga zaradi bolezni ni bilo. Aldo Babič je sodniku odgovoril, da krivde ne prizna.
Po obtožbi preplačali 10-odstotni delež v TTI
Ko se bo začelo sojenje, bo obtoženim sodil samo sodnik Gros, brez sodnikov porotnikov. Odvetniki so na novembrskem naroku med drugim predlagali, da sodišče postavi sodnega izvedenca finančne ali logistične stroke, ki bo pregledal in ocenil posel, tudi z vidika morebitnih sinergijskih učinkov. Luka Koper je 10-odstotni delež v slovaškem holdingu TTI kupila v letu 2008. Zanj je plačala 25 milijonov evrov, čeprav je Deloitte celotno družbo ovrednotil na 104 do 119 milijonov evrov.
Luka Koper je zaradi preplačanega 10-odstotnega deleža v slovaškem holdingu TTI vložila tožbo tako proti nekdanjim članom uprave kot proti osmim nadzornikom, ki so potrdili negospodaren posel. Postopek proti članom uprave je sodišče ustavilo (počakalo naj bi na razplet kazenskega postopka), tožbo proti nadzornikom je Luka dvakrat izgubila, vendar je vrhovno sodišče sodbo razveljavilo, nadzornike tako čaka še tretje sojenje. Uprava Luke se je pred časom z nadzorniki začela pogajati tudi o morebitni poravnavi, vendar SDH in delničarji k temu niso dali soglasja.
Odprta še dva kazenska postopka Robert Časar in Milan Pučko imata odprta še dva kazenska postopka, poleg ponovnega sojenja v zadevi Beltinci, ki se bliža koncu, je odprt tudi postopek zaradi domnevno spornih ekoloških postopkov. Časar, ki je na predobravnavnem naroku povedal, da je zdaj kmetovalec, je bil zaradi zlorabe položaja v primeru Orleška gmajna obsojen na pet let in devet mesecev zaporne kazni.