Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) smo v Sloveniji včeraj potrdili 11.668 primerov okužbe s sars-cov-2 (v sredo 16.654). Zaradi spremembe protokola testiranja je kakršna koli primerjava s preteklimi dnevi odveč. Morda je vredno navesti le podatek, da je bilo včeraj opravljenih vsega 3808 PCR testov in precej več, kar 103.514 hitrih testov. Po ocenah NIJZ je v Sloveniji sicer trenutno aktivno okuženih 194.969 prebivalcev. Po zadnjih podatkih vlade je bilo v slovenskih bolnišnicah včeraj hospitaliziranih 963 "covidnih" bolnikov, od katerih jih je 132 ležalo na enotah za intenzivno nego. Med "covidnimi" bolniki na navadnih oddelkih je bilo 533 takih, ki so tam zaradi covida-19, 430 pa jih je v bolnišnici pristalo zaradi drugih primarnih razlogov. Na intenzivni negi je slednjih le 17. Umrlo je sicer kar 22 "covidnih" bolnikov.
Kot je sicer na včerajšnjih Odmevih pojasnila vodja posvetovalne skupine za cepljenje Bojana Beović, res kaže, da smo »zelo blizu vrha intenzivnega širjenja virusa v tem valu.« Po njenih navedbah se bolnišnice sicer še naprej polnijo, a ne tako hitro kot v prejšnjih valovih, hkrati pa z enot za intenzivno nego poročajo celo o zmanjševanju pritiska, odpuščajo namreč predvsem še tiste bolnike, ki so zboleli v času delta vala. Odpuščanje na intenzivni negi je po njenih besedah večje kot priliv novih bolnikov, okuženih z omikronom. Matjaž Leskovar z Instituta Jožef Stefan je medtem že včeraj na Twitterju navedel, da je epidemija pri nas predvidoma že dosegla vrh petega vala, v naslednjih dneh pa bo začela vse hitreje upadati. »Vrh v bolnišnicah bomo predvidoma dosegli čez približno en teden. Omikron vrha v enotah intenzivne terapije verjetno sploh ne bo,« je še dodal.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Beovićeva se je dotaknila tudi cepljenja oziroma nizke precepljenosti v Sloveniji. Zaradi tega smo imeli tudi zelo visok delta val, precej višji kot v nekaterih državah, v katerih se ponašajo z višjo precepljenostjo. Pojasnila je še, da obstaja možnost, da se bo epidemija, »kot smo jo poznali v zadnjih dveh letih, ustavila,« a da bo virus ostal z nami, zato bo ključno, da se v tem času v Sloveniji stori več za precepljenost ranljivih skupin, tistih, pri katerih virus povzroča hujši potek bolezni. »Potrebno bo še ljudem razlagati in priporočati več cepljenja,« je zaključila.
Epidemija je predvidoma že dosegla vrh petega vala in bo v naslednjih dneh začela vse hitreje upadati. Vrh v bolnišnicah bomo predvidoma dosegli čez približno en teden. Omikron vrha v enotah intenzivne terapije verjetno sploh ne bo. Aktualna prognoza