Pisma, ki so vključevala grožnje s smrtjo, naboje za dolgocevno orožje in raznorazne očitke, so obsodili domala vsi najvišji predstavniki slovenske politike, vključno z opozicijskimi veljaki. Potem ko sta med vikendom prejem pošiljke potrdila premier Janez Janša in minister za obrambo Matej Tonin, se je nabor prejemnikov danes razširil še na ministra za notranje zadeve Aleša Hojsa, prvaka SNS Zmaga Jelinčiča ter poslanski skupini SNS in DeSUS. V poslanskih skupinah pošiljk niso prevzeli, pristojne službe državnega zbora so jih namreč predale policiji. Drugače je v primeru Janše, Tonina in Jelinčiča, ki naj bi pošiljke prejeli na domač naslov. Enako bržkone velja za Hojsa.
Da dogodek obravnavajo, je danes potrdil vodja oddelka za organizirano kriminaliteto v sektorju kriminalistične policije Policijske uprave Ljubljana Stojan Belšak. Dejal je, da gre za neposredne grožnje s smrtjo, v nekaterih primerih tudi drugim družinskim članom. Pregon se bo po njegovih besedah sicer začel na predlog, a je policija zaenkrat še v fazi pridobivanja teh predlogov. Opozoril je sicer ,da je odkrivanje tovrstnih kaznivih dejanj kompleksno.
Pošta po lastnih navedbah ravnala v skladu s protokoli
Ob tem se je porajalo vprašanje, kako sta pošiljki z nabojem v primeru Janše in Tonina sploh lahko dosegli naslovnika, saj bi morala Pošta Slovenije v primeru varovanih oseb in državnih organov poštne pošiljke preveriti, kar vključuje tudi rentgenski pregled. Kot so na Twitterju opozorili na portalu Necenzurirano.si, ima Center za varovanje in zaščito, enota, odgovorna za varovanje oseb in objektov, ki deluje v okviru Generalne policijske uprave, s Pošto Slovenije sklenjeno pogodbo za pregled vseh pošiljk na naslove varovanih oseb, kar vključuje tudi predsednika vlade, ministra za obrambo in ministra za notranje zadeve, torej Janšo, Tonina in Hojsa. So vse tri pošiljke tako ušle nadzoru, ali pa jih pošta ni ocenila kot »sumljive« oziroma za grožnjo, vredno prestrezanja?
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Iz Pošte Slovenije so medtem za STA pojasnili, da pošta z vsebino pošiljk ne razpolaga in je zavezana k spoštovanju zaupnosti pošiljk. Poseg v vsebino je po njihovih navedbah dovoljen le pristojnim organom. Dodali so, da posebej pregledajo vse pošiljke, naslovljene na določene državne organe in državnike, tako v primeru službenih kot domačih naslovov. V primeru odkritja nevarne, prepovedane ali sumljive vsebine pošta obvesti pristojne organe. Niso pa na pošti pojasnili podrobnih okoliščin zadevnih pošiljk, hkrati niso odgovorili na vprašanje, ali so te konkretne pošiljke, naslovljene na varovane osebe, kot sta predsednik vlade in minister za obrambo, rentgensko pregledali. Prav tako niso pojasnili, koliko pošiljk z nevarno, prepovedano ali sumljivo vsebino za državnike so odkrili, še poroča STA. Za portal 24ur so na Pošti Slovenije sicer posebej poudarili, da je »Pošta Slovenije ravnala skladno z veljavnimi postopki in protokoli ter v sodelovanju s pristojnimi organi.«
Vendarle prestrežene?
Na Pošti Slovenije so na drugi strani za TV Slovenija dejali, da so nekatere pošiljke prestregli že na pošti, tako naj grozilni pismi Janši in Toninu ne bi bili dostavljeni na dom, kot je prvi poročal portal Siol. Po zadnjih informacijah pa naj bi na pošti prestregli tudi pošiljko, naslovljeno na ministra za gospodarstvo Zdravka Počivalška. Da so pošiljko, naslovljeno na Tonina, da je torej ni prejel na dom, so pozneje za STA potrdili tudi v stranki NSi.
Enako poroča portal Necenzurirano.si, kjer navajajo, da so se grozilna pisma "v resnici ustavila na Pošti Slovenije, natančneje v njenem glavnem logističnem centru v Ljubljani." Na portalu dodajajo, da je prejem grozilnega pisma z nabojem danes na družbenem omrežju Twitter razkril tudi Hojs, "ki še v nedeljo ni vedel, da bi bil med prejemniki. Toda Hojs je svoj tvit vmes že izbrisal. Zakaj je to storil, ni znano." Hojs je v objavi sicer pripisal, da je bila pošiljka predana v roke policije.