Nesreča v rudniku Velenje

V velenjskem premogovniku sta v jamo vdrla voda in mulj.
Prikaži več
Janša vendarle predvajal sporni posnetek

Za drugo senzacijo predsedovanja s "svinjo" poskrbel minister Hojs

S.R./STA
2. 7. 2021, 14.40
Posodobljeno: 2. 7. 2021, 15.09
Deli članek:

Tudi drugi dan slovenskega predsedovanja Svetu EU spremlja komedija, če ne tragedija. Danes je za nadaljevanje divjega tempa svoj lonček pristavil minister za notranje zadeve Aleš Hojs.

STA
Aleš Hojs

Včeraj je s fotografijo dveh slovenskih sodnikov z dvema socialdemokratskima politikoma, ki da kaže na politično pristranskost slovenskega sodstva, razburjenje povzročil premier Janez Janša, s tem pa po poročanju britanskega časnika Financial Times poskrbel za "turbulenten začetek" slovenskega predsedovanja Svetu EU. Danes je komičen vložek, ki je dvignil marsikatero obrv, zagotovil notranji minister Aleš Hojs, ki je na brifingu za bruseljske novinarje povzročil zmedo z izjavo, da bi lahko kot svinjo morda označil višjega predstavnika v evropski birokraciji. 

Novinarji, ki so bili prisotni na brifingu in o tem tvitali, so danes Hojsa med drugim vprašali o tvitu, v katerem je komentiral incident z rumenimi jopiči na protivladnih protestih v Ljubljani z besedami "ne meči biserov med svinje". Hojs pa je odgovoril, da ni nikogar označil za svinjo. Kasneje je dodal, da bi lahko po tem, kar je slišal v četrtek, morda tako označil nekoga drugega, a da te osebe ni na Prešernovem trgu, ampak sedi visoko v evropski birokraciji.

Novinarji so najprej pomislili, da s tem najverjetneje misli podpredsednika Evropske komisije Fransa Timmermansa. Izvršni podpredsednik Komisije se namreč zaradi včerajšnje Janševe fotografije protestno ni udeležil skupinskega fotografiranja. Hojs se je na Twitterju že odzval na interpretacijo svojega odgovora in pojasnil, da v mislih ni imel Timmermansa, ko je odgovarjal na vprašanje. Novinarji, ki so se udeležili brifinga, trenutno še čakajo na uradni odgovor, koga je imel Hojs v mislih, ko je govoril o svinji.

Videoposnetek

Medtem je premier Janša končno dočakal trenutek, ko lahko svojim bruseljskim kolegom predstavi "cenzurirani" videoposnetek o napadih na novinarje v Sloveniji, ki ga je želel marca letos prikazati že na zaslišanju skupine Evropskega parlamenta za spremljanje spoštovanja demokracije. Vodja skupine Sophie in 't Veld mu je to takrat preprečila, Janša zato razprave ni želel nadaljevati in je povezavo prekinil.  

Janša je za osvetlitev problematike nasilja, ki da ga nad novinarji v zadnjih desetletjih izvaja leva politična opcija, izkoristil današnji dan. Kot je na twitterju zapisal novinar irske nacionalne radiotelevizije RTE Tony Connelly, mora to biti "najbolj čudaški trenutek v zgodovini novinarskih briefingov ob začetku rotacije predsedstva EU." Dogajanje je označil za "preprosto...bizarno." Po njegovih navedbah je Janša akreditiranim novinarjem po zaključku položil na dušo, da o svobodi medijev v Sloveniji poročajo enostransko. "Vem, kdo so vaši viri," naj bi še dodal Janša.

Novinarji so Janšo vprašali tudi glede včerajšnjega incidenta s Timmermansom. Odgovoril jim je, da Slovenija ni kolonija ali članica drugega razreda. "Ponudili smo odgovore o vladavini prava. Če ti ni všeč resnica, potem je to tvoja težava," je dodal.